Konzervativnost morda ni varno zatočišče

Vlagatelji, ki iščejo varnejša območja na ameriškem borznem trgu, namreč ugotavljajo, da so lahko tradicionalna zatočišča, ki so zdržala v lanski razprodaji, tokrat bolj problematična.

Po tem, ko se je januarja močno okrepil referenčni indeks, S&P 500 spet koleba. Vlagatelje namreč skrbi, da bo Federal Reserve (FED) dvignila obrestne mere višje od prej pričakovanih. Da bi banka preprečila inflacijo, bi obrestne mere dlje časa ohranjala višje.

Razprodaje lahko povzročijo, da bi vlagatelji iskali varnost v tako imenovanih konzervativnih naložbah, ki imajo običajno solidne dividende in podjetjih, ki lahko preživijo težke čase.

V prvih tednih leta 2023 je bil argument za previdnost oslabljen. In sicer zaradi dokazov, da gospodarstvo ostaja močno, pa tudi zaradi konkurence sredstev, kot so kratkoročne zakladnice ZDA, in denarni trgi, ki ponujajo najvišje donose v zadnjih letih.

Sektorji, kot so javne službe, so znani kot zastopniki obveznic. Običajno namreč zagotavljajo stabilen zaslužek in varnost na način, kot so to v preteklosti zagotavljale državne obveznice.

Če je dodano dejstvo, da imajo nekatere varne delnice razmeroma drago vrednotenje, se jim lahko vlagatelji izognejo, tudi če se širši trg poslabša.

Komunalne storitve, zdravstvo in potrošniške osnovne storitve so se obdržale trdno na lanskoletnih kaznovalnih trgih in zabeležile razmeroma majhne padce, približno 1–3,5 odstotka. Skupni indeks S&P 500 je leta 2022 namreč padel za 19,4 odstotka.

V tem letu so imele te skupine največje padce med 11 sektorji S&P 500. Od četrtka so komunalne storitve so padle za približno 8 odstotkov. Zdravstvo je nižje za 6 odstotkov in osnovne storitve za 3 odstotke od četrtkovega zaključka. Indeks S&P 500 je nazadnje zrasel za 3,7 odstotkov leta 2023, vendar se je nazadoval, odkar je objavil najboljšo januarsko uspešnost od leta 2019.

Močni podatki

Nad trgi so lani bdeli strahovi pred recesijo, ki jo je povzročil FED-ov hiter cikel dvigovanja obrestnih mer. Vlagatelji so medtem gravitirali k varnim območjem, prepričani, da se bodo izdatki za zdravila, hrano in druge potrebščine nadaljevali kljub gospodarskim pretresom.

Nedavni močni gospodarski podatki, vključno z osupljivo rastjo zaposlovanja v januarju, so vlagatelje spodbudili k ponovnemu razmisleku o pričakovanjih o skorajšnjem upadu.

“Če pogledate delniški trg, vam pove, da v bistvu ni tveganja recesije,” je dejal Matthew Miskin. Miskin je naložbeni strateg pri John Hancock Investment Management. Dodal je, da so bili obrambni ukrepi letos “boleča trgovina”.

Zdravje ameriškega gospodarstva naj bi postalo bolj jasno z objavo februarskega poročila o delovnih mestih, ki bo prihodnji petek.

Defenzivne naložbe

Defenzivnim delnicam, kot mestu za parkiranje denarja v turbulentnih časih v zadnjem desetletju, zlasti ker tradicionalno varna sredstva niso veliko prinašala, so pomagale visoke dividende. Ta dinamika se je v preteklem letu spremenila. Naraščajoča inflacija in dvigi obrestnih mer FED-a  so dvignili donosnost gotovine in zakladnic.

Sektor javnih služb ima dividendni donos 3,4 odstotka, osnovni izdelki znašajo 2,7 odstotka. Zdravstveni sektor glede na podatke S&P Dow Jones Indices ta teden medtem ponuja 1,8 odstotka. Nasprotno pa šestmesečni ameriški zakladni zapis prinaša skoraj 5,2 odstotni donos.

Cene v nekaterih primerih so medtem razmeroma drage. Sektor javnih služb trguje po 17,7-kratnikih napovedanih prihodnjih zaslužkov, kar je skoraj 20-odstotna premija glede na njegovo zgodovinsko povprečje. Z osnovnimi izdelki se medtem trguje po P/E 20-kratniku, kar je približno 11 odstotkov nad njegovim zgodovinskim povprečjem.

Razmerje P/E v zdravstvu, ki je 17-krat, je nekoliko pod zgodovinskim povprečjem. Vendar so finančni obeti sektorja letos razmeroma slabi. Glede na Refinitiv IBES se pričakuje, da bodo prihodki v zdravstvu S&P 500 v primerjavi z 1,7-odstotnim povečanjem celotnega indeksa S&P 500 padli za 8,3 odstotka.

Seveda bi lahko obetom pomagali tudi drugi dejavniki. Na primer, dvig nestanovitnosti na trgu obveznic bi lahko izboljšal privlačnost defenzivnih delnic kot varnega zatočišča, je dejal Hackett iz Nationwide.

Če bi se zaskrbljenost zaradi recesije povečala, kot se je lani, bi lahko po mnenju vlagateljev obrambni sektor ponovno presegel rezultate na relativni osnovi.

Ameriprise je zdravstvena nega in sponke s prekomerno telesno težo, je dejal Saglimbene, ki vidi negotovo makro okolje. Toda širše gledano ima podjetje prenizko vrednost delnic in je bolj naklonjeno fiksnemu dohodku.

vir Foto: Pexels

Ne spreglejte…

UMAR: rast cen hrane lani skoraj 20-odstotna

Rast cen hrane je bila v Sloveniji lani skoraj 20-odstotna. V pomladanski napovedi gospodarskih gibanj so v Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) zapisali, da so se cene inputov v kmetijstvu začele zviševati v letu 2021. Rast se je v prvi polovici lanskega leta še okrepila. Izjemno visoke rasti cen so bile v skupini mineralnih gnojil in krmil. Cene kmetijskih pridelkov so sledile cenam inputov. Lani je prišlo tudi do znatne rasti uvoznih cen živil in cen pri proizvajalcih živil… več tukaj.