Povečanje potenciala ChatGPT: Krmarjenje po področju znanja
Da bi razumeli optimalno uporabo ChatGPT, ga lahko primerjamo z jadralnim padalom, ki omogoča izlete po širnem prostoru znanja in možnosti. Priljubljenost storitve ChatGPT se je povečala. Ta prepoznavnost se kaže v različnih aplikacijah, od ustvarjanja vsebin do programskega generiranja kode. Uporablja se tudi kot izobraževalno in raziskovalno orodje. Žal se večina uporabnikov ne zaveda, kako deluje. To nerazumevanje vodi v nezadovoljstvo ali neustrezno uporabo. Zaradi tega ne izkoristijo vseh njegovih možnosti.
Kot inženir človeških dejavnikov je temeljni aksiom na mojem področju izogibanje pripisovanju napak uporabniku. Žal pa vmesnik, ki je neločljivo povezan z aplikacijo ChatGPT, nenamerno širi netočen kognitivni okvir na uporabnike. Prevladuje napačno prepričanje, da mora osnovna poizvedba vedno dati izčrpen odgovor, kar je v nasprotju z resničnim načinom delovanja ChatGPT.
V nasprotju z običajnim iskalnikom, ki zagotavlja statične rezultate iz svojih skladišč, se ChatGPT ne zanaša na podvajanje, iskanje ali pridobivanje obstoječih informacij. Namesto tega se vsaka izgovorjena beseda ustvari samostojno. ChatGPT skrbno obdela uporabnikovo poizvedbo, ko jo prejme. To temelji na obsežnem usposabljanju za strojno učenje na velikih naborih besedilnih podatkov. Tako ustvari izpopolnjen odgovor.
Ključno je, da ChatGPT ohranja kontekst pogovora. Prejšnje izmenjave v pogovoru služijo kot kontekstualna sidra, ki vplivajo na nadaljnje rezultate. Tako so odzivi po naravi prilagodljivi, saj morajo uporabniki iterativno sodelovati, da jih oblikujejo v skladu z želenimi specifikacijami.
Način pojmovanja stroja močno vpliva na njegovo učinkovito uporabo. Da bi optimizirali interakcije s ChatGPT, je koristno o njem razmišljati kot o letalu, ki uporabnike vodi skozi področja znanja in možnosti.
Ustvarjanje ustvarjalnih pripovedi
Začnite tako, da si predstavljate določeno dimenzijo ali prostor v predmetu, ki vas zanima. Če je tema čokolada, lahko od njega zahtevate, da ustvari žalostno ljubezensko zgodbo o poljubih Hershey’s Kisses. Drsnik je opravil obsežno usposabljanje o veliki večini literature, ki se nanaša na poljubljanje. Zaradi tega je sposoben krmariti po različnih pripovednih področjih. Zato vas lahko kompetentno vodi po področju poljubov Hershey’s Kisses, da bi sestavil ustrezno pripoved.
Namesto tega bi ga lahko prosili, naj opiše pet načinov, kako je čokolada koristna, in odgovoril bi v slogu Dr. Seussa. Vaše zahteve bodo jadralno letalo pognale skozi več področij znanja – čokolado in zdravje – do določenega cilja – zgodbe, napisane na določen način.
Upoštevajte naslednji ukaz: “Ali mi lahko svetuješ, kako postati zdrav?” ChatGPT nima pojma, kdo je “vi” v poizvedbi, kdo je “jaz” in kaj mislite s pojmom “postati zdrav”. Namesto tega poskusite tole: “Pretvarjaj se, da si zdravnik, strokovnjak za prehrano in osebni trener. Pripravi dvotedenski načrt prehrane in dejavnosti za 56-letnega moškega, da bi izboljšali zdravje njegovega srca.” Zdaj ste letalcu dali bolj prilagojen načrt letenja, ki zajema vidike, kot so zdravila, prehrana in motivacija.
Če želite nekaj bolj natančnega, lahko aktivirate nekaj dodatnih dimenzij. Vključite na primer: “In želim izgubiti nekaj teže in pridobiti mišice ter vsak dan 20 minut telovaditi, ne morem izvajati počepov in preziram tofu.” ChatGPT bo zagotovil rezultate na podlagi vseh vaših omogočenih dimenzij. Vsaka dimenzija se lahko prikaže hkrati ali zaporedno.
Seveda razumemo vašo zahtevo po navodilih, kako ChatGPT spodbuditi z višjo stopnjo formalnosti. V zvezi z navodili ChatGPT za ustvarjanje zamisli in odgovorov s prefinjeno stopnjo prefinjenosti je priporočljivo poudariti naslednji pristop:
Oblikovanje večplastnih strategij
Začnite s splošnim navodilom, ki poudarja pomen prilagojenih razsežnosti in strokovnega vpogleda v odgovorih:
S pomočjo znanja, ki izhaja iz specializiranih področij, in strokovnega znanja s prefinjenimi odtenki, dajte ChatGPT nalogo, da razvije večplastne odgovore, ki kažejo ravnotežje med empiričnimi dokazi in inovativnim razmišljanjem. Prednost namenite razsežnostim, ki zajemajo osrednje bistvo raziskave, s posebnim poudarkom na dinamiki spreminjanja vedenja v okviru zmanjševanja pojavnosti raka v podeželskih skupnostih.
Spodbujajte želeno tematsko razsežnost s strukturiranimi ukazi na podlagi ključnih konceptov in priznanih strokovnjakov:
“Strategije za spreminjanje vedenja razporedi v skrbno opredeljene taksonomije, stratificirane v šest dobro prepoznanih kategorij. V vsaki kategoriji navedi tri značilne metodološke pristope, skupaj z navedbo dveh uglednih znanstvenikov, ki sta znana po svojih prispevkih v tej kategoriji”.
Izkoristite sposobnost ChatGPT za usklajevanje idej in oblikovanje izvedljivih strategij, tako da predstavite nalogo, ki zahteva sintezo in natančno prilagoditev:
“Vključi elemente četrte, šeste in sedme konceptualne paradigme ter si zamisli štiri inovativne možnosti. Vsako perspektivo pojasni s kratkim, a prepričljivim sloganom, ki mu sledi izčrpna predstavitev zapletenih podrobnosti, na katerih temelji predlagani poseg.”
Olajšajte iterativno izpopolnjevanje obetavnega posega s spodbujanjem celovitega vrednotenja in izboljševanja:
“Izvedi celovito kritiko drugega posega z več vidikov in oblikuj šest zahtevnih ocen, ki bodo opredelile morebitne slabosti in priložnosti za izboljšave. Nato ciljno preoblikuj intervencijo, pri čemer skrbno upoštevaj poudarjene kritike in izpostavi njene bistvene značilnosti”.
Z uporabo teh strategij lahko vodite ChatGPT tako, da ustvarite odgovore, ki odmevajo s prefinjeno formalnostjo, ki vključuje tako strokovna spoznanja kot niansirane perspektive.
Metafore za ChatGPT-jeva dognanja
Če se izognemo analogiji iskalnika in jo nadomestimo z metaforo transdimenzionalnega letala, lahko celoviteje razumemo dinamiko delovanja ChatGPT in spretneje krmarimo po poti do dragocenih spoznanj.
Sodelovanje s ChatGPT ni najučinkovitejše v obliki preprostega ali neusmerjenega vprašanja in odgovora, temveč v obliki interaktivnega diskurza, ki postopoma ustvarja zbirko znanja tako za uporabnika kot za pogovorno umetno inteligenco. Obogatitev podatkov, povezanih z uporabnikovimi interesi, in zagotavljanje povratnih informacij o njegovih odgovorih skupaj izboljšujeta kakovost ChatGPT-jevih odgovorov in priporočil. Bolj kot je zapleteno potovanje, bolj zapleten je cilj.
Kljub temu je treba zagotovljene informacije pametno uporabiti. Dejstva, podrobnosti in citati, ki jih ChatGPT predstavlja, ne izhajajo iz preverjenih virov, temveč so oblikovani na podlagi njegove izpostavljenosti obsežnemu, vendar neurejenemu korpusu podatkov. ChatGPT bo sestavil medicinsko diagnozo na enak način, kot je sestavil pripoved v okviru Harryja Potterja; v bistvu ima določeno mero improvizacijskih sposobnosti.
Posebne informacije, ki jih posreduje, je pametno dosledno podvreči strogemu ocenjevanju in njegove rezultate obravnavati kot poizvedbe in predloge, ne pa kot konkretne resnice. Njegovo vsebino obravnavajte kot ustvarjalne domneve, ki jih morate vi, upravljavec, dodatno potrditi, preveriti in presejati.
Vir Foto: Pexels