Povečana produktivnost pisanja ChatGPT pri različnih opravilih

Nedavna študija ekonomistov s Harvarda in Stanforda kaže, da lahko ChatGPT poveča produktivnost strokovnjakov. To še posebej velja za tiste, ki opravljajo rutinske pisne naloge. V tej študiji je bilo izvedeno randomizirano nadzorovano preskušanje. Udeleženci so bili razporejeni, da izvajajo simulacije dela. Razdeljeni so bili v dve skupini: ena z dostopom do ChatGPT in druga brez dostopa.

Ugotovitve so pokazale, da so posamezniki z dostopom do orodja umetne inteligence pokazali 40-odstotno povečanje hitrosti izpolnjevanja nalog. Poleg tega se je kakovost njihovih rezultatov izboljšala za 18 %, kar so ugotovili strokovni ocenjevalci. Študija dodaja niansiran pogled na trenutne razprave o vplivu umetne inteligence na zaposlovanje. Kaže, da je ChatGPT bolj nagnjena k temu, da podpira človeške strokovnjake in jih ne nadomešča. Širše gospodarske posledice pa ostajajo negotove.

Ekonomista Shoji Noy z univerze Harvard in Zixuan Zhang z univerze Stanford sta izvedla raziskavo. Več kot 450 strokovnjakom s fakultetno izobrazbo sta dala praktične pisne naloge. Te naloge so bile podobne njihovim dejanskim zahtevam na delovnem mestu.

Udeleženci so bili posamezniki različnih poklicev, kot so tržniki, svetovalci in podatkovni analitiki. Ti strokovnjaki so pri svojem delu redno pripravljali pisne dokumente.

Ugotovitve študije kažejo, da so imeli delavci, ki so med eksperimentom sodelovali z aplikacijo ChatGPT, večjo verjetnost, da jo bodo uporabljali pri svojem dejanskem delu. Natančneje, dva tedna po eksperimentu so dvakrat pogosteje poročali, da ga uporabljajo. Dva meseca po eksperimentu je bila verjetnost, da ga bodo uporabljali, 1,6-krat večja.

Raziskava je pokazala, da je ChatGPT zmanjšala razlike med visokokvalificiranimi in manj kvalificiranimi strokovnjaki.

Izjemno izboljšanje pisnih nalog

Udeleženci, ki so pri svoji prvi pisni nalogi prejeli nižje ocene, so se bolj izboljšali, ko so pri drugi nalogi dobili ChatGPT. To izboljšanje je bilo bistveno večje kot pri kontrolni skupini.

Po podatkih študije:
“V skupini, ki je bila deležna obravnave, so se začetne neenakosti bistveno zmanjšale, saj jih je bilo z intervencijo odpravljenih več kot polovica. To zmanjšanje neenakosti je mogoče pripisati večji koristi, ki so jo od dostopa do ChatGPT imeli udeleženci, ki so pri prvi nalogi dosegli nižje rezultate.”

Raziskava je pokazala, da je ChatGPT zmanjšala razlike med visokokvalificiranimi in manj kvalificiranimi strokovnjaki.

Udeleženci, ki so pri svoji prvi pisni nalogi prejeli nižje ocene, so se bolj izboljšali, ko so pri drugi nalogi dobili ChatGPT. To izboljšanje je bilo bistveno večje kot pri kontrolni skupini.

Po podatkih študije:
V skupini, ki je bila deležna obravnave, so se začetne neenakosti opazno zmanjšale. Več kot polovica teh neenakosti je bila z intervencijo odpravljena. Zmanjšanje neenakosti je mogoče pripisati večji koristi, ki jo je prinesel dostop do storitve ChatGPT. Ta korist je bila še posebej opazna med udeleženci, ki so pri prvi nalogi dosegli nižje rezultate.

Avtorji trdijo, da orodja umetne inteligence, kot je ChatGPT, bolj poudarjajo človeške strokovnjake kot pa jih nadomeščajo. Kljub temu opozarjata, da sta v svojem kratkem poskusu raziskala le omejen obseg poklicev in spodbujevalnih sistemov.

V primerjavi z našimi eksperimentalnimi ugotovitvami bodo neposredni učinki ChatGPT na produktivnost nekoliko manjši glede na dejanski gospodarski učinek. Poleg tega bo tehnologija pokazala večjo sinergijo s človeškimi delavci.

Vpliv umetne inteligence na plače

Raziskovalci predlagajo nadaljnje raziskave, s katerimi bi preučili, kako bo povečanje produktivnosti umetne inteligence vplivalo na plače, zaposlovanje in spremembe povpraševanja v celotnem gospodarstvu. Poudarjajo potrebo po nadaljnjih raziskavah na tem področju.

Njihov eksperiment kaže, da bodo napredna orodja umetne inteligence močno spremenila podjetja in trge dela. Te spremembe pa prinašajo izzive, povezane s predvidljivostjo.

V študiji je bilo uporabljeno randomizirano kontrolirano preskušanje, ki je zelo pomembno za ocenjevanje intervencij. Udeleženci so bili naključno razdeljeni v dve skupini: ena skupina je imela dostop do ChatGPT, druga pa ne.

Naloge pisanja so bile oblikovane tako, da so odražale resnične poklicne dejavnosti, kot so pisanje poročil, sporočil za javnost in elektronskih sporočil. Udeleženci so menili, da so naloge realistične.

Izkušeni strokovnjaki, ki niso poznali eksperimentalnih pogojev, so ocenili kakovost rezultatov. Udeleženci so bili za kakovostno delo nagrajeni.

Udeleženci so prejeli nagrade na podlagi ocene strokovnih ocenjevalcev, ki se niso zavedali študijskih pogojev. V povprečju so udeleženci zaslužili 17 ameriških dolarjev na uro.

Vir Foto: Pexels