Kaj je in kako razumeti umetno inteligenco

Umetna inteligenca (UI) navdušuje poslovne voditelje, učitelje in umetnike. Ta je hitro prodrla v številne proizvode in spreminja način dela, nakupovanja, ustvarjanja in komuniciranja.

Navdušenci nad umetno inteligenco poudarjajo, da lahko izboljša produktivnost in uvede novo dobo boljših delovnih mest, izobraževanja in zdravljenja. Vendar pa skeptiki izražajo zaskrbljenost zaradi zamenjave delovnih mest, napačnih informacij in morebitnih groženj, ki bi jih lahko predstavljala umetna inteligenca. Zanimivo je, da imajo nekateri vodilni delavci v Silicijevi dolini nasprotujoča si mnenja o tej zadevi.

Ne glede na to je nekaj gotovo: Umetna inteligenca je tu in se hitro razvija. Če želite ostati obveščeni, vam ponujamo kratek vodnik, s katerim boste lahko sledili najnovejšim dogodkom.

Kaj je umetna inteligenca?

V javnosti se pod pojmom “umetna inteligenca” morda skrivajo nevarni stroji, ki želijo premagati človeka, kar so tudi sposobni storiti. Vendar je v tehnološki industriji umetna inteligenca širok pojem, ki zajema različna orodja, usposobljena za opravljanje zapletenih nalog, za katere je bil prej potreben človeški prispevek.

Če uporabljate internet, se verjetno pri razvrščanju podatkov, filtriranju vsebine in priporočilih zanašate na storitve, ki jih poganja umetna inteligenca.

Z umetno inteligenco lahko Netflix predlaga filme in pomaga pri odstranjevanju neželene pošte, sovražnega govora in neprimerne vsebine iz vaših kanalov družbenih medijev. Podpira funkcije, kot so samodejni popravki, Googlov prevajalnik in prepoznavanje obrazov, ki posnema človeško sposobnost prepoznavanja obrazov.

Umetna inteligenca je uspešna pri reševanju resničnih problemov, kot je upravljanje prometnih zastojev s prilagajanjem signalov v realnem času ali pomoč zdravstvenim delavcem pri analizi slik za postavljanje diagnoz. Ima pomembno vlogo pri razvoju samovozečih avtomobilov, saj obdeluje obsežne vizualne podatke za razumevanje okolice.

Zakaj je umetna inteligenca aktualna tema?

Preprost odgovor je ChatGPT.

Do nedavnega je bila umetna inteligenca v naših vsakodnevnih storitvah predvsem v ozadju. Vendar se je z novembrsko izdajo ChatGPT vse spremenilo. Ta viralni klepetalni robot je umetno inteligenco postavil v ospredje.

ChatGPT, ki ga je razvilo podjetje OpenAI, so ljudje že uporabljali za različne naloge, med drugim za pripravo pravnih dokumentov, sestavljanje besedil pesmi in ustvarjanje povzetkov raziskovalnih člankov, ki so prevarali celo nekatere znanstvenike. Uspešno je opravil celo standardizirane izpite. Zato je med tehnološkimi podjetji močna konkurenca pri ustvarjanju in uporabi podobnih orodij.

Predvsem Microsoft in Google sta generativno umetno inteligenco, ki je tehnologija ChatGPT, vključila v svoja priljubljena orodja za produktivnost. Meta, Amazon, Alibaba in druga podjetja prav tako pripravljajo orodja generativne umetne inteligence, da bi se pridružila tej tekmi.

Redko smo priča tako hitremu sprejemanju najsodobnejše tehnologije. Podjetja, izobraževalci in zakonodajalci se zdaj trudijo, da bi se prilagodili.

Kako pravzaprav deluje generativna umetna inteligenca?

Generativna umetna inteligenca omogoča orodjem, da ustvarijo besedilo, slike in zvok na podlagi uporabnikovih pozivov.

Za pridobivanje teh odzivov so velika tehnološka podjetja zgradila lastne obsežne jezikovne modele, usposobljene na ogromnih količinah spletnih podatkov. Posebni uporabljeni podatkovni nizi se lahko razlikujejo po obsegu in namenu. Na primer, lani javno objavljena različica ChatGPT je bila usposobljena na podatkih do leta 2021 (zdaj že novejših).

Ti modeli uporabljajo globoko učenje, metodo, ki se uči vzorcev in povezav med besedami. To jim omogoča zagotavljanje napovednih odzivov in ustvarjanje ustreznih izhodov na podlagi uporabnikovih pozivov.

V kolikšni meri je zlata mrzlica umetne inteligence le navidezna?

Pomembno je, da smo do tehnologije, ki povzroča pretiran hrup, skeptični, in umetna inteligenca pri tem ni izjema. Zanimanje vlagateljev za umetno inteligenco je kljub gospodarski negotovosti prispevalo k ponovnemu vzponu delniškega trga.

Vsa orodja UI niso enako dragocena in mnoga podjetja bodo izkoristila norijo s promocijo funkcij in strategij UI. Vendar pa je UI samo v zadnjih šestih mesecih dokazala svoj potencial za revolucijo pri različnih vsakodnevnih opravilih.

Ena od pomembnih prednosti klepetalnih robotov z umetno inteligenco, na primer, je njihova zmožnost povečanja produktivnosti. Po navedbah nepremičninskih agentov, jim je ChatGPT prihranil veliko časa z ustvarjanjem seznamov nepremičnin ter zagotavljanjem informacij o uporabi zemljišč in izračunih hipotek.

Umetna inteligenca zajema več kot le ChatGPT in podobna generativna orodja umetne inteligence. Tudi če se vam klepetalni roboti z umetno inteligenco zdijo moteči ali jih obravnavate kot prehodni trend, bo osnovna tehnologija še leta spodbujala pomemben napredek v izdelkih in storitvah.

Bo umetna inteligenca prevzela vaše delovno mesto?

Obstaja bojazen, da bo umetna inteligenca ukinila številna delovna mesta, vendar bi lahko tudi izboljšala način dela. Realnost je nekje vmes.

Podjetja bodo morda potrebovala nove delavce za uvajanje in upravljanje orodij umetne inteligence. Po napovedih Svetovnega gospodarskega foruma se bo število delovnih mest, kot so podatkovni analitiki, strokovnjaki za strojno učenje in strokovnjaki za kibernetsko varnost, do leta 2027 povečalo za 30 %.

Vendar pa lahko umetna inteligenca ogrozi tudi mnoga delovna mesta. WEF napoveduje, da bi lahko bilo do leta 2027, 26 milijonov manj delovnih mest za vodenje evidenc in administrativnih del. Najbolj bodo prizadeti uradniki za vnos podatkov in poslovni sekretarji.

Trenutno ima umetna inteligenca v primerjavi z ljudmi omejitve. Ko je CNET za pisanje člankov uporabljal umetno inteligenco, je bil deležen kritik zaradi objavljanja člankov z dejanskimi napakami. Podobno se je maja na naslovnicah pojavil odvetnik, ki je navajal napačne sodne primere, ki jih je zagotovil ChatGPT. Odvetnik je izjavil, da ChatGPT še nikoli ni uporabljal za pravne raziskave in da se ni zavedal možnosti lažne vsebine.

Je umetna inteligenca lahko nevarna?

Vodilni delavci na področju umetne inteligence opozarjajo, da bi lahko povzročila izumrtje ljudi. Vendar pa ti isti direktorji hitijo z uvajanjem umetne inteligence v svoje izdelke.

Nekateri strokovnjaki trdijo, da lahko osredotočanje na oddaljene scenarije sodnega dneva odvrne pozornost od neposredne škode, ki jo povzroča umetna inteligenca. Te vključujejo širjenje napačnih informacij, krepitev pristranskosti v podatkih za usposabljanje in omogočanje diskriminacije.

Generativna umetna inteligenca lahko na primer ustvari deepfakes za propagando ali podtakne prevare. Nekateri modeli umetne inteligence so bili deležni kritik zaradi “halucinacij” ali ponarejanja informacij.

Že pred ChatGPT so obstajali pomisleki glede tega, da UI deluje kot vratar v postopkih zaposlovanja. Sistemi za prepoznavanje obrazov, ki jih poganja umetna inteligenca, so privedli do neupravičenih aretacij, zlasti pri temnopoltih posameznikih, pri katerih je stopnja napak višja.

Ko se umetna inteligenca vse bolj uveljavlja v družbi, se povečuje možnost nenamernih posledic.

Kaj sledi na področju UI?

Zakonodajalci v ZDA in Evropi nameravajo sprejeti zakone za urejanje umetne inteligence, kar bi lahko vplivalo na njen razvoj. Vendar je sledenje napredku umetne inteligence izziv za zakonodajalce.

Strokovnjaki napovedujejo, da bo generativna umetna inteligenca ustvarjala bolj realistične medije, kar bo motilo industrije, kot sta zabavna in tehnološka. Tehnologija bo postala bolj pogovorna in personalizirana.

OpenAI je predstavil GPT-4, naslednjo generacijo osnovne tehnologije ChatGPT. Prvi testi kažejo, da je GPT-4 izboljšala pisne odgovore, učno uspešnost in ustvarjanje spletnih strani iz skic. Usposabljanje za GPT-5 še ne poteka.

V prihodnjih mesecih bo umetna inteligenca verjetno vključena v več izdelkov in storitev. To zahteva našo prilagoditev in sobivanje z njo.

Kot je poudaril ChatGPT, ima UI potencial za preoblikovanje, vendar se morajo podjetja in posamezniki zavedati tveganj in odgovorno obravnavati pomisleke.

Vir Foto: Pexels