Tedenskemu padcu tečajem botrujejo strahovi pred recesijo
Tedenskemu padcu tečajem botrujejo strahovi pred recesijo. Azijske borze so namreč zdrsnile proti najslabšemu tednu v mesecu in pol, izgube je utrpela tudi nafta, obveznice pa so dosegle najboljšo ponudbo v zadnjih tednih. Ameriški podatki in dobički so namreč kazali znake šibkosti.
Številke so pokazale, da vse več Američanov vlaga prošnje za nadomestila za brezposelnost, proizvodna dejavnost v srednjeatlantski regiji pa je padla na najnižjo raven v skoraj treh letih.
Po tudi drugih signalih, da se največje gospodarstvo na svetu upočasnjuje, so ti podatki terminske pogodbe za nafto Brent, ki so vodilne v svetovni dejavnosti povlekle za 2,4 odstotka navzdol. To je njihov najstrmejši enodnevni padec v petih tednih.
Ameriške zakladnice so se okrepile. Dvoletni donosi čez noč so se medtem znižali za več kot 9 bazičnih točk, saj so se vlagatelji zaradi varnosti obrnili. Stavili so, da se je cikel hitre rasti ZDA skoraj končal.
MSCI indeks je bil nižji za 0,3 odstotka in je v tem tednu padel za 1 odstotek. To je njegova najslabša pozicija, odkar so trge sredi marca zajele skrbi za stabilnost bank.
“Trend naraščanja zahtevkov za brezposelnost jasno kaže na upočasnitev trga dela in vpliva na recesijo v ZDA v letu 2023,” je dejal vodja tržne ekonomije National Australia Bank Tapas Strickland.
Indeks vodilnega gospodarstva ZDA, ki meri prihodnjo gospodarsko aktivnost, je čez noč padel na najnižjo raven od novembra 2020. Nakazuje na recesijo, ki se bo začela sredi leta 2023.
Čez noč je padel tudi S&P 500.
Delnice Tesle so potem ko so objavili najnižjo četrtletno bruto maržo v zadnjih dveh letih padle za 9,7 odstotka.
Delnice AT&T so padle za 10,4 odstotka.
Signali upočasnitve so vplivali tudi na ameriški dolar. Trgovci so letos namreč stavili na znižanje obrestnih mer v ZDA za približno 50 bazičnih točk.
Premiki v azijski trgovini so bili rahli, vendar se evro zadržuje blizu najvišje vrednosti prejšnjega tedna pri 1,0971 dolarja.
Jen se je gibal pri 134,11 za dolar. Novozelandski dolar je pri 0,6162 dolarja.
Japonska
Nikkei indeks se je dotaknil najvišje vrednosti v zadnjih osmih mesecih in je na poti k drugi zaporedni tedenski rasti.
Upravljanje podjetij na Japonskem je nenadoma postalo uspešno dejanje. Zdi se, da tretjo največjo borzo na svetu dviguje iz desetletja letargije.
Potrošniška inflacija na Japonskem je marca ostala stabilna nad ciljno vrednostjo centralne banke.
Donosi na Japonskem so bili v petek na splošno stabilni in so se čez noč izognili vodilni vlogi ZDA. BOJ se sestane naslednji teden.
Bitcoin je znova pod 30.000 dolarja.
Zlato je pri 2.002 dolarja za unčo.
Na naftnem trgu je nafta Brent pri 80,79 dolarja za sod.
Vir Foto: Freepick