Svetovni trgi: Delnice padajo, dolar tone, obveznice pod pritiskom
Svetovni finančni trgi so v petek doživeli burne trenutke, saj so delnice po vsem svetu beležile padce, ameriški dolar je nadaljeval svoj zdrs, razprodaja obveznic pa je dosegla nove razsežnosti. Vlagatelje je zajel strah pred globoko recesijo, ki ga je dodatno podžgala negotovost zaradi novih carinskih ukrepov. Zaupanje v ameriška sredstva je opazno upadlo, kar je sprožilo iskanje varnih naložb, kot sta švicarski frank in zlato.
Vlagatelji so v paniki iskali varna zavetja, kar je švicarski frank potisnilo na najvišjo raven v zadnjem desetletju v primerjavi z dolarjem, poroča Reuters. Zlato je prav tako doseglo rekordno vrednost, saj se je po kratkem obdobju okrevanja, ki je sledilo začasnemu znižanju carin s strani ameriškega predsednika Donalda Trumpa, povzpelo na 3214 dolarjev za unčo, kar predstavlja 1,25 odstotka dnevne rasti. Po drugi strani je ameriški dolar doživel hud pritisk, saj je v primerjavi s švicarskim frankom padel na najnižjo raven v desetih letih, v primerjavi z japonskim jenom pa na šestmesečno dno. Evro je zrasel za 1,7 odstotka na 1,13855 dolarja, kar je najvišja raven od februarja 2022.
Razprodaja obveznic pretrese trge
Posebej zaskrbljujoča je bila razprodaja ameriških državnih obveznic, ki se je v azijskih trgovalnih urah še okrepila. Donosnost 10-letnih ameriških obveznic se je povzpela na 4,475 odstotka, kar pomeni tedenski skok za več kot 40 bazičnih točk – največji od leta 2001, kot kažejo podatki LSEG. Donosi 30-letnih obveznic so dosegli 4,90 odstotka, kar prav tako predstavlja največji tedenski porast vsaj od leta 1982. Analitiki opozarjajo, da takšna gibanja nakazujejo globoko nezaupanje v stabilnost največjega svetovnega gospodarstva.
»Jasno je, da prihaja do izseljevanja iz ameriških sredstev. Padec valutnega trga in obveznic nikoli ni dober znak,« je dejal Kyle Rodda, višji analitik pri Capital.com. Po njegovem mnenju trenutni dogodki presegajo običajne skrbi glede upočasnjene gospodarske rasti ali trgovinske negotovosti. James Athey, vodja fiksnih dohodkov pri Marlboroughu, je dodal, da so obeti vse bolj nejasni in da ostaja veliko vprašanj brez odgovorov.
Trgovinska vojna zaostruje razmere
Negotovost na trgih je dodatno podžgala zaostritev trgovinskih odnosov med ZDA in Kitajsko. Trump je zvišal carine na kitajski uvoz, ki zdaj dosegajo 145 odstotkov, kar je sprožilo povračilne ukrepe Pekinga. Kitajska je svoje carine na ameriške izdelke dvignila na 84 odstotkov, kar povečuje strahove pred nadaljnjo eskalacijo. »Kratkoročni obeti za tvegana sredstva so zelo negotovi, saj se prepletajo skrbi glede gospodarske rasti, inflacije in hitro spremin-odstotka razpoloženje na trgih,« je opozoril Vasu Menon, generalni direktor naložbene strategije pri OCBC Bank v Singapurju.
Na azijskih trgih je japonski Nikkei v petek padel za 4,5 odstotka, južnokorejske delnice za 1,7 odstotka, medtem ko je MSCI-jev indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske izgubil 0,5 odstotka. Kitajske delnice so ostale razmeroma stabilne, saj je indeks CSI300 zdrsnil za 0,5 odstotka, hongkonški Hang Seng pa za 0,38 odstotka. V ZDA so terminske pogodbe za indeksa S&P 500 in Nasdaq po četrtkovem padcu izgubile približno 1 odstotek. Wall Street je že v četrtek doživel razburkan dan, saj je Dow padel za 2,5 odstotka, S&P 500 za 3,5 odstotka, Nasdaq pa za 4,3 odstotka.
Surovine in inflacija v središču pozornosti
Na področju surovin so cene nafte v petek nadaljevale padec po četrtkovem zdrsu za več kot dva dolarja na sod. Terminske pogodbe za ameriško nafto West Texas Intermediate so izgubile 0,48 odstotka, medtem ko so terminske pogodbe za nafto Brent padle za 0,46 odstotka. Kljub temu so vlagatelji še naprej iskali varnost v zlatu, ki je doseglo rekordne vrednosti zaradi povečanega povpraševanja po varnih naložbah.
Podatki ameriškega ministrstva za delo so sicer pokazali nepričakovan padec potrošniških cen v marcu, a analitiki opozarjajo, da bi lahko carine in trgovinska negotovost v prihodnje znova podžgale inflacijske pritiske. Trgi so te podatke večinoma prezrli, saj se osredotočajo na širše gospodarske in geopolitične izzive, ki še naprej pretresajo svetovne finance.
Portal24; Foto: Pixabay