Nestanovitnost na Wall Streetu: Carine in inflacija

Ameriške delnice so v četrtek, 10. aprila 2025, doživele novo nihanje, potem ko so vlagatelji tehtali posledice trgovinske vojne, ki jo je sprožil predsednik Donald Trump s Kitajsko in drugimi državami. Kljub temu da je Trump za 90 dni zadržal nekatere carine po svetu, so borzni indeksi v Združenih državah pokazali znake nestanovitnosti. Indeks S&P 500 je padel za 2,3 odstotka, potem ko je dan prej zrasel za impresivnih 9,5 odstotka. Industrijski indeks Dow Jones je ob 15.35 po srednjeevropskem času izgubil 700 točk oziroma 1,7 odstotka, medtem ko je tehnološko usmerjeni Nasdaq zdrsnil za 2,7 odstotka.

Poročilo o inflaciji, objavljeno v četrtek zjutraj, je sicer preseglo pričakovanja, a ni uspelo povrniti zaupanja vlagateljev. Ekonomisti so opozorili, da podatki odražajo preteklost in ne upoštevajo morebitnega dviga inflacije v prihodnjih mesecih, ki bi ga lahko sprožile carine, piše Euronews. Podobno je bilo tudi z ugodnim poročilom o brezposelnosti, ki ni moglo preusmeriti pozornosti Wall Streeta z negotovosti, povezane s trgovinskimi ukrepi. “Trump utripa,” je dejal strateg UBS Bhanu Baweja o predsednikovi odločitvi za začasni premor carin, “vendar škoda še zdaleč ni popravljena.”

Trumpov fokus na Kitajsko in gospodarski izzivi

Donald Trump je v zadnjih dneh še posebej poudaril trgovinsko politiko do Kitajske, drugega največjega svetovnega gospodarstva. Carine na kitajske izdelke je zvišal na 125 odstotkov, kar je sprožilo zaskrbljenost med vlagatelji. Baweja je ocenil, da bi celo znižanje carin na 50 odstotkov ali ohranitev 10-odstotnih carin za druge države še vedno lahko resno vplivalo na pričakovano rast dobičkov ameriških podjetij. Kitajska medtem išče zaveznike po svetu, da bi oblikovala enotno fronto proti Trumpovim ukrepom, medtem ko je Evropska unija napovedala 90-dnevni odlog svojih povračilnih trgovinskih ukrepov v upanju na pogajalsko rešitev.

Trump in njegov finančni minister Scott Bessent sta v sredo državam po svetu poslala jasno sporočilo: “Ne maščujte se in nagrajeni boste.” Kljub temu optimizmu pa se Wall Street pripravlja na nadaljnjo nestanovitnost. Indeks S&P 500 je na neki točki skoraj zdrsnil v “medvedji trg”, saj je bil blizu 20-odstotnega padca od svojega rekorda. Trgovinska negotovost je povzročila hitre premike, ki niso bili omejeni le na dnevne spremembe, temveč so se dogajali celo iz ure v uro.

Nestanovitnost trga in signali z obvezniškega trga

“Vse je še vedno zelo nestanovitno, saj z Donaldom Trumpom nikoli ne veste, kaj pričakovati,” je dejal Francis Lun, izvršni direktor Geo Securities. “To je velika negotovost na trgu, grožnja recesije pa še zdaleč ni izginila.” Kljub temu nekateri signali kažejo na rahlo umirjanje. Trg obveznic, ki je v začetku tedna doživel velike skoke donosnosti, se je v četrtek nekoliko stabiliziral. Donosnost 10-letne državne zakladnice je znašala 4,31 odstotka, potem ko je v sredo zjutraj dosegla skoraj 4,50 odstotka, kar je precej več kot 4,01 odstotka konec prejšnjega tedna.

Skoki donosnosti so povečali pritisk na delniške trge in dvignili obrestne mere za hipoteke ter posojila, kar vpliva na gospodinjstva in podjetja. Analitiki menijo, da so razlogi za nenadne spremembe lahko povezani s prodajo zakladnic s strani hedge skladov ali umikom tujih vlagateljev zaradi trgovinske vojne. Medtem so se delniški trgi zunaj ZDA odzvali pozitivno na Trumpov premor – japonski Nikkei 225 je zrasel za 9,1 odstotka, južnokorejski Kospi za 6,6 odstotka, nemški DAX pa za 5,6 odstotka.

Portal24; Foto: Vecteezy