Ruski brezpilotni letalniki med obiskom češkega predsednika napadli Odeso

V četrtek pozno zvečer je Rusija izvedla enega največjih napadov z brezpilotnimi letali na ukrajinsko črnomorsko mesto Odesa. Napad je poškodoval infrastrukturo, stanovanjske in poslovne objekte ter sprožil več požarov, med drugim tudi v avtomehanični delavnici, kjer je zgorelo okoli 25 avtomobilov. Ukrajinski uradniki so sporočili, da so bili v napadu ranjeni trije najstniki, požari pa so povzročili precejšnjo materialno škodo, piše Reuters. Napad se je zgodil prav v času, ko je Odeso obiskal češki predsednik Petr Pavel, ki je v mestu vodil pogovore z regionalnimi uradniki.

Češki predsednik Petr Pavel je znan kot glasen podpornik Ukrajine in je v zadnjih letih vodil prizadevanja za zagotovitev več kot milijona topniških granat za ukrajinsko vojsko. Njegov obisk v Odesi je bil namenjen krepitvi sodelovanja med državama, a ga je zasenčil množični ruski napad. Guverner regije Oleh Kiper je na aplikaciji Telegram poudaril, da je sovražnik prav med tem srečanjem izvedel obsežen napad, kar kaže na namensko stopnjevanje napetosti. Notranje ministrstvo je poročalo, da so brezpilotna letala dolgega dosega priletela v več valovih, kar je otežilo delo ukrajinske zračne obrambe.

Lokalni prebivalci so opisali kaotične prizore. Lastnica trgovine Inna je za Reuters povedala, da je nemočno opazovala, kako ogenj uničuje vse okoli nje: »Stali smo in gledali, kako je vse gorelo. Sem v popolnem šoku.« Vojaški analitik Oleksandr Kovalenko je pojasnil, da je Rusija tokrat uporabila novo taktiko – brezpilotna letala so letela z višje nadmorske višine in pri večjih hitrostih, kar je zmanjšalo učinkovitost ukrajinske obrambe. Po njegovem mnenju je šlo za dejanje ustrahovanja in terorja nad civilnim prebivalstvom, saj je bil napad eden najobsežnejših na Odeso od začetka ruske invazije februarja 2022.

Prizadevanja za premirje in energetska infrastruktura

Napad na Odeso je potekal v času, ko Združene države poskušajo posredovati pri doseganju mirovnega sporazuma med Rusijo in Ukrajino. Ameriški uradniki si prizadevajo za delno premirje, ki bi vključevalo moratorij na napade na energetsko infrastrukturo obeh strani. V petek sta se Rusija in Ukrajina medsebojno obtožili napada na rusko črpalno postajo za plin v regiji Kursk, ki jo je Moskva pred kratkim ponovno zavzela. Moskva trdi, da je Ukrajina objekt uničila v terorističnem dejanju, medtem ko Kijev vztraja, da so ruske sile same izvedle provokacijo z artilerijskim obstreljevanjem.

Rusija je v noči na petek proti Ukrajini izstrelila skupno 214 brezpilotnih letal, od katerih jih je ukrajinska zračna obramba sestrelila 114, dodatnih 81 pa je bilo onesposobljenih z elektronskim bojevanjem. Ukrajina medtem nadaljuje z lastnimi napadi na ruske cilje, vključno z naftno infrastrukturo in bazo strateških bombnikov, kar kaže na stopnjevanje konflikta na obeh straneh.

Polemike okoli črpalne postaje Sudzha

Posebno pozornost je pritegnil incident v regiji Kursk, kjer je prišlo do eksplozije na črpalni postaji Sudzha, ključnem objektu za tranzit ruskega plina. Video posnetki so pokazali požar, ki je zajel objekt na območju, ki so ga ukrajinske sile lani zavzele, a ga je Rusija pred kratkim večinoma povrnila pod svoj nadzor. Rusko obrambno ministrstvo trdi, da so ukrajinske enote ob umiku razstrelile postajo, kar naj bi kršilo dogovor o premoru napadov na energetske objekte. Kijev to zanika in obtožuje Rusijo, da je sama izvedla napad kot provokacijo pod lažno zastavo.

Generalštab ukrajinske vojske je v izjavi zapisal, da Rusija še naprej ustvarja lažne novice, s čimer skuša zavajati mednarodno skupnost. Vodja kabineta ukrajinskega predsednika Andriy Yermak je dodal, da ruski poskusi prikrivanja lastnih dejanj ne bodo uspeli. Nasprotno je tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov zavrnil obtožbe kot absurdne in poudaril, da Putinov ukaz o začasni ustavitvi napadov na ukrajinsko energetsko infrastrukturo ostaja v veljavi.

Medtem ko se konflikt zaostruje, so delegacije iz Ukrajine, Rusije in ZDA napovedale ločena srečanja v Savdski Arabiji v ponedeljek, kjer naj bi razpravljali o podrobnostih predlaganega moratorija. Rusija je zavrnila širše 30-dnevno premirje, a se strinja z omejitvijo napadov na energetske cilje. Ukrajina je izrazila pripravljenost za dogovor, če bo ta formalno potrjen.

V Nemčiji je zgornji dom parlamenta Bundesrat v petek odobril povečanje proračunskih izdatkov, kar bi lahko nakazovalo dodatno podporo Ukrajini v prihodnje. V Rusiji pa so gasilci še vedno zaposleni z gašenjem požara v skladišču nafte v regiji Krasnodar, ki je izbruhnil po ukrajinskem napadu z dronom in se po petkovi eksploziji razširil na 10.000 kvadratnih metrov.

Portal24; Foto: Pexels