Nemčija v Baltskem morju zasegla ruski naftni tanker

Nemške oblasti so zasegle naftni tanker Eventin, ki pluje pod panamsko zastavo in je bil zasidran ob nemški obali Baltskega morja. Ladjo, ki jo povezujejo z rusko “senco floto”, so odkrili v razburkanem morju, nato pa jo je nemški vlačilec odvlekel v varnejše vode. Ladja je bila od januarja zasidrana ob nemški obali Baltskega morja. Po poročanju nemške tiskovne revije Der Spiegel je generalna carinska uprava izdala odredbo o zaplembi tankerja in njegovega tovora – približno 100.000 ton surove nafte, vredne več kot 40 milijonov evrov. Ladja in nafta sta zdaj v nemški lasti, kar predstavlja pomemben korak v prizadevanjih Zahoda za oviranje ruskih poskusov izogibanja sankcijam.

Tanker Eventin naj bi bil del mreže starajočih se plovil z nejasnim lastništvom in vprašljivimi varnostnimi standardi, ki jih Rusija uporablja za ohranjanje prihodkov od nafte kljub mednarodnim omejitvam. Nemška vlada se je za zaplembo odločila po tem, ko je bila ladja februarja uvrščena na seznam ruske flote v senci. Odločitev naj bi bila tudi politični signal Moskvi, da Nemčija ne bo tolerirala tranzita ruske nafte prek Baltskega morja. Poleg carinskih organov sta odločitev podprla tudi nemško zunanje ministrstvo in vlada, ki vidita v tem ukrepu način za omejevanje ruskih gospodarskih koristi v času konflikta v Ukrajini.

Izmikanje mednarodnim naftnim sankcijam

Ruska “senčna flota” vključuje zastarele tankerje, ki jih pogosto kupujejo nepregledni subjekti s sedeži v državah, kot so Združeni arabski emirati ali Marshallovi otoki, registrirani pa so v krajih, kot sta Gabon ali Cookovi otoki. Ti tankerji uporabljajo zavarovalnice iz Rusije ali drugih nezahodnih držav, nekateri pa so v lasti državne ladjarske družbe Sovcomflot. Njihova naloga je omogočiti izvoz ruske nafte mimo omejitve cene 60 dolarjev za sod, ki so jo uvedle zaveznice Ukrajine. Omejitev skuša zmanjšati ruske dobičke, hkrati pa zagotoviti stabilen pretok nafte na svetovne trge in preprečiti energetsko krizo.

Po ocenah strokovnjakov, kot sta S&P Global in Inštitut Kijevske šole za ekonomijo, flota vključuje več kot 400 ladij, ki prevažajo nafto in njene derivate, kot sta dizel in bencin, piše Euronews. Izmikanje sankcijam je Rusiji omogočilo, da za svojo nafto dosega višje cene – v povprečju 64 dolarjev za sod. V prvih 11 mesecih leta 2024 so prihodki od izvoza nafte znašali 16,4 milijarde dolarjev mesečno, kar je 5 odstotkov več kot v istem obdobju leta 2023. To je prineslo dodatnih 9,4 milijarde dolarjev, ki jih Rusija usmerja v vojaške izdatke in ohranjanje gospodarske stabilnosti.

Naftni prihodki podpirajo vrednost rublja, zmanjšujejo proračunski primanjkljaj in ohranjajo trgovinski presežek. Strokovnjaki iz Kijevske šole za ekonomijo opozarjajo, da Rusija zaradi tega nima resnih finančnih omejitev pri vodenju vojne v Ukrajini. Kremelj za zdaj ni komentiral očitkov.

Portal24; Foto: Pexels/fotografija je simbolna