Rusija pomorsko premirje z Ukrajino pogojuje z odpravo sankcij
Rusija je v zadnjih dneh jasno izrazila svoje stališče, da je odprava nekaterih zahodnih sankcij ključni pogoj za začetek pomorskega premirja z Ukrajino v Črnem morju. Izjava Kremlja je prišla le nekaj ur po tem, ko so Združene države Amerike sporočile, da sta se obe strani v ločenih dogovorih zavezali k prekinitvi napadov v tem strateško pomembnem območju. Rusija je medtem poudarila, da se premirje ne bo zgodilo, dokler ne bodo izpolnjene njene zahteve, med drugim odprava sankcij proti državni kmetijski banki Rosselkhozbank ter ponovna vzpostavitev dostopa ruskih podjetij do mednarodnega plačilnega sistema Swift, poroča BBC.
Napoved ameriške administracije o pomorskem premirju je sledila tridnevnim mirovnim pogajanjem v Savdski Arabiji, ki so vzbudila upanje na vsaj delno umiritev konflikta. Vendar so se kmalu po objavi pojavile razlike v razumevanju dogovora. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je poudaril, da premirje ne zahteva omilitve sankcij in da bi moralo stopiti v veljavo takoj. Po njegovih besedah je ruska izjava o sankcijah zgolj poskus manipulacije. Medtem je Moskva ponoči izvedla napad z brezpilotnimi letali na ukrajinsko pristaniško mesto Mikolajiv, kar je Zelenski označil za “jasen signal”, da Rusija miru ne podpira.
Evropska unija, ki je po začetku ruske invazije na Ukrajino leta 2022 uvedla stroge sankcije, vključno s prepovedjo dostopa do sistema Swift za več ruskih bank, ostaja nepopustljiva. Tiskovni predstavnik Evropske komisije je zatrdil, da je umik ruskih sil iz Ukrajine temeljni pogoj za kakršno koli spremembo sankcij, kar kaže na malo verjetnosti, da bi EU popustila ruskim zahtevam.
Strateški pomen Črnega morja
Čeprav Črno morje v zadnjem obdobju ni bilo glavno bojišče konflikta je ključno za obe strani. V zgodnjih fazah vojne je Ukrajina uspešno napadla rusko floto na Krimu, kar je prisililo preostale ruske ladje k umiku proti jugu in vzhodu. To je Ukrajini omogočilo ponovno vzpostavitev izvoza žita prek zahodne obale Črnega morja, ki je zdaj blizu predvojnim ravnem. Po mnenju strokovnjakov, kot je dr. Jenny Mathers z Univerze Aberystwyth, pomorsko premirje ne bi bistveno spremenilo ravnovesja sil v vojni, ki se večinoma odvija na kopnem. Vendar bi Rusiji prineslo prednost pri izvozu kmetijskih proizvodov, saj trenutno zaradi ukrajinskih uspehov in sankcij ne more v celoti izkoristiti Črnega morja.
Leta 2022 je bila pod okriljem Združenih narodov sprejeta črnomorska pobuda za žito, ki je omogočila varen prehod trgovskih ladij z ukrajinskim žitom, hkrati pa Rusiji olajšala izvoz hrane in gnojil. Rusija se je iz sporazuma umaknila poleti 2023, pri čemer je kot razlog navedla finančne sankcije, ki ovirajo njen izvoz. Od takrat je grozila, da bo vsako plovilo, namenjeno v Ukrajino, obravnavala kot vojaško tarčo. Morebitno premirje bi lahko zaščitilo ukrajinska pristanišča pred ruskimi zračnimi napadi, kar je za Kijev ključno. Tiskovni predstavnik ukrajinske mornarice Dmitro Pletenčuk je poudaril, da je zanje premirje predvsem prenehanje obstreljevanja civilne infrastrukture, saj že obvladujejo situacijo na morju.
Ameriški predsednik Donald Trump je v intervjuju za Newsmax izrazil dvom o ruskih namenih, češ da morda poskušajo zavlačevati konec vojne. Washington je kljub temu pozdravil dogovor in obljubil nadaljnja prizadevanja za trajen mir. Poleg pomorskega premirja sta se Ukrajina in Rusija zavezali k ukrepom za prepoved napadov na energetsko infrastrukturo, kar bi lahko dodatno zmanjšalo civilne žrtve in gospodarsko škodo.
Portal24; Foto: Pixabay/fotografija je simbolna