Nato Putinu: Če napadete Poljsko bo naš odgovor ‘uničujoč’
Generalni sekretar Nata Mark Rutte je med sredinim obiskom v Varšavi Rusiji in njenemu predsedniku Vladimirju Putinu poslal jasno sporočilo: vsakršen napad na Poljsko ali katero koli drugo članico zavezništva bo sprožil “uničujoč” odziv. Rutte je to izjavil na tiskovni konferenci skupaj s poljskim premierjem Donaldom Tuskom, kjer je poudaril, da bo Nato v primeru agresije uporabil “vso moč” svojega čezatlantskega zavezništva. “Če bi si kdo napačno izračunal in mislil, da se lahko izogne napadu na Poljsko ali katero koli drugo zaveznico, se bo srečal z vso silo tega ostrega zavezništva,” je dejal Rutte. Ob tem je pohvalil Poljsko, ki za obrambo namenja 4,7 odstotka svojega bruto domačega proizvoda, kar jo uvršča na prvo mesto med članicami Nata po tem kriteriju.
Rutte je Rusijo označil za “najpomembnejšo in temno grožnjo” zavezništvu. Opozoril pa je tudi na njeno preusmeritev v vojno gospodarstvo, piše Politico. “Ne smemo pozabiti, da Rusija ostaja ključna nevarnost za našo varnost,” je dodal. Njegove besede prihajajo v času, ko se v Evropi krepijo skrbi glede zavezanosti Združenih držav Amerike Natu, še posebej pod vodstvom predsednika Donalda Trumpa, ki je večkrat izrazil skepticizem do evropskih zaveznic. Kljub temu je Rutte vztrajal, da čezatlantski odnosi ostajajo “steber zavezništva” in da se to ne spreminja.
Poljska v ospredju obrambe Nata in Evrope
Poljski premier Donald Tusk je poudaril, kako pomembna je zaveza Nata za varnost njegove države. “Za nas je ključno slišati, da bo Nato branil Poljsko v vseh kritičnih razmerah,” je dejal, pri čemer se je skliceval na 5. člen pogodbe o skupni obrambi. Poljska, ki je tesna zaveznica Ukrajine, vidi preživetje slednje kot ključno za lastno nacionalno varnost. Tusk je izrazil zaskrbljenost glede mirovnih pogajanj med Ukrajino in Rusijo, ki jih vodi ameriška administracija, saj Poljska in Nato nanje nimata velikega vpliva. “Moramo biti pripravljeni na scenarije, ki jih ne oblikujemo sami,” je opozoril.
Poljska si prizadeva za pravičen mir, ki bo zagotovil varnost ne le njej, temveč celotni Evropi in Natu. “Nihče si ne želi miru bolj kot mi, a le pravičen mir nam lahko prinese varnost,” je dejal Tusk. Država aktivno krepi svojo obrambo, med drugim z naložbo 2,3 milijarde evrov v pobudo Vzhodni ščit – sistem utrdb na mejah z Rusijo in Belorusijo, ki ga podpira tudi Evropska unija. “Poljska prevzema polno odgovornost za varovanje svoje vzhodne meje, ki je hkrati meja EU,” je poudaril Tusk. Obisk Rutta v Varšavi je del širšega prizadevanja za krepitev enotnosti znotraj Nata. Po srečanju s Tuskom se bosta voditelja odpravila v Pariz, kjer bo francoski predsednik Emmanuel Macron v četrtek gostil evropske voditelje na drugem vrhu o Ukrajini.
Portal24; Foto: Wikimedia/Svetovni gospodarski forum