Rekordna šibkost evra: Najnižja vrednost v primerjavi z dolarjem od leta 2022

Evro je v primerjavi z ameriškim dolarjem dosegel najnižjo vrednost v več kot dveh letih. Valuta evroobmočja je v četrtek zabeležila 0,9-odstotni padec in dosegla sredino 1,02, kar predstavlja najnižjo raven od novembra 2022, navaja Euronews. Padec je rezultat niza gospodarskih, političnih in monetarnih dejavnikov, ki pretresajo evroobmočje in njegov položaj na globalnem trgu.

Skupna valuta je bila v zadnjih mesecih pod pritiskom zaradi zaskrbljenosti glede gospodarskih obetov v evroobmočju. Politična nestabilnost, gospodarski izzivi in neskladja v denarni politiki med Evropsko centralno banko (ECB) in ameriškim Federal Reserve (Fed) so močno vplivali na šibkost evra. Par EUR/USD, ki je bil septembra 2024 še nad 1,12, je v treh mesecih padel za kar 9 odstotkov.

Dodatni pritisk na evro so povzročile posledice prekinitve tranzita ruskega plina v Evropo, ki je sledila izteku petletne pogodbe z Ukrajino. To je privedlo do povišanja cen zemeljskega plina, saj so se evropske države v zimskem času zanašale na dražje alternative ogrevanja. Terminske pogodbe za zemeljski plin so ta teden dosegle dvig na najvišjo raven v zadnjih dveh letih, kar dodatno povečuje energetske stroške.

Politična in gospodarska nestabilnost

Politična situacija v ključnih evropskih državah, kot sta Francija in Nemčija, prav tako negativno vpliva na evro. V Franciji je decembrski indeks proizvodne dejavnosti pokazal najmočnejši upad od maja 2020, nemška proizvodnja pa je zabeležila trimesečno dno. Francoska centralna banka je ob tem znižala napoved gospodarske rasti za leto 2025 na 0,9 odstotka.

Poleg tega vladajoče koalicije v obeh državah propadajo zaradi naraščajoče moči skrajne desnice, kar povečuje politično negotovost v regiji. Na globalni ravni se evroobmočje sooča tudi z izzivi zaradi novega predsedovanja Donalda Trumpa, ki je napovedal višje carine na uvoz iz Kitajske, Kanade in Mehike. Čeprav ni bilo izrecnih napovedi, ostajajo evropski proizvajalci avtomobilov zelo občutljivi na morebitne dodatne carinske obremenitve.

Ameriški dolar v vzponu

Ameriški dolar, okrepljen z nenadnimi spremembami v denarni politiki Fed-a, je v četrtek dosegel raven nad 109 indeksnih točk, kar je najvišja vrednost od novembra 2022. Medtem ko je Fed v zadnjih mesecih znižal obrestne mere, so močni gospodarski podatki, vključno z rastjo delovnih mest, spodbudili centralno banko, da zavzame bolj jastrebov pristop.

Nasprotno pa ECB še naprej znižuje obrestne mere, kar dodatno slabi evro. Leta 2024 je ECB znižala obrestno mero za polno odstotno točko, analitiki pa pričakujejo še nadaljnja znižanja v letu 2025. Ta razlika v denarni politiki med Fed-om in ECB še naprej krepi ameriški dolar in slabi položaj evra.

Analitiki ocenjujejo, da bi par EUR/USD lahko v letu 2025 dosegel pariteto, kar pomeni izenačenje vrednosti obeh valut. To bi bila raven, ki smo jo nazadnje videli leta 2022, ko je Rusija začela vojaško operacijo v Ukrajini.

Portal24;

Foto: Pexels