Prenovljena aplikacija Erar bo izboljšala preglednost javne porabe

V prvi polovici januarja bo po zagotovilih Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) začela delovati prenovljena aplikacija Erar, namenjena prikazu porabe javnega denarja. Ključne novosti vključujejo večjo preglednost, modernost, zakonitost in povezljivost podatkov. Nova različica aplikacije bo omogočala tudi napredne funkcije filtriranja podatkov, kar obstoječa različica ne omogoča.

Med drugim bo aplikacija prikazovala vse javne transakcije fizičnim in pravnim osebam, ki presegajo višino bruto plače predsednice republike, navaja MMC RTV SLO. Uporabniki bodo lahko enostavno filtrirali podatke po različnih kategorijah, kot so premoženjsko stanje zavezancev ali transakcije določene občine z izbranimi subjekti.

Predsednik KPK-ja, Robert Šumi, je poudaril: “V prvi vrsti smo si tudi mi želeli olajšati poslovanje, da ni več tega ‘peš’ dela, temveč da vse skupaj poteka prek teh tako imenovanih rdečih zastavic, da te opozarjajo na nepravilnosti.

Podatki omejeni z zakonodajo

Kljub obsežni prenovi v aplikaciji še vedno ne bodo mogli prikazati vseh podatkov, za katere KPK meni, da bi morali biti javni, zaradi zakonskih omejitev. Po poročanju MMC RTV SLO pa so v komisiji ob prenovi že predvideli možnost vključitve dodatnih podatkov, če bo zakonodaja to v prihodnosti omogočala.

Prenovo aplikacije spremlja tudi posodobitev osnovne baze komisije, imenovane Koruptio, ki združuje vse informacije, prejete s strani KPK-ja. Iz te baze se podatki prenesejo v aplikacijo Erar, kjer so javno dostopni. V komisiji poudarjajo, da so vezani na podatke, ki jih prejmejo od drugih institucij, predvsem uprave za javna plačila, zato jamčijo zgolj za pravilen prikaz teh podatkov, ne pa za njihovo vsebino.

Prenovo aplikacije je izvedel zunanji izvajalec, projekt pa je stal skoraj 290 tisoč evrov z vključenim davkom. Celoten proces prenove je trajal približno dve leti. Po poročanju MMC RTV SLO naj bi prenovljena različica pripomogla k učinkovitejšemu zaznavanju nepravilnosti, pri čemer bodo ključne vloge igrale “rdeče zastavice”, ki opozarjajo na morebitne nepravilnosti.

Portal24; Foto: Freepik