Ptuj: Policija preiskuje nasilje med mladimi
Družbena omrežja so ponovno preplavili posnetki, ki prikazujejo nasilje med mladimi. Tokrat naj bi se dogajanje odvijalo na Ptuju, kjer so posnetki skupine mladih, ki fizično obračunavajo z vrstnikom, sprožili odziv policije in širše javnosti. S Policijske uprave (PU) Maribor so sporočili, da so seznanjeni z dogodki in da že preiskujejo sume kaznivih dejanj nasilništva ter neupravičenega snemanja, poroča MMC RTV SLO. Ti primeri so znova opozorili na problematiko medvrstniškega nasilja, ki se vse pogosteje seli na splet in postaja javno dostopna.
Na družbenih omrežjih so se razširili posnetki, na katerih je videti, kako skupina mladih obkroži posameznika in ga prisili, da sprejema udarce. Eden za drugim ga klofutajo, medtem ko žrtev nemočno stoji in prenaša nasilje. Po neuradnih informacijah naj bi vsaj eden od posnetkov izviral s Ptujskega, natančneje iz bližine ene od osnovnih šol. Kot poroča MMC RTV Slovenija, naj bi posnetki nastali v dveh različnih časovnih obdobjih – decembra lani in konec februarja letos. Mladi, ki se pojavljajo na posnetkih, naj bi prihajali iz treh različnih osnovnih šol na tem območju.
Med osumljenimi sta tudi dva osmošolca iz Osnovne šole Mladika, ki sta 13. marca grozila več učiteljem in celo ptujski županji. Ravnatelj šole Bogomir Širovnik je potrdil, da je učenca prepoznal na posnetkih nasilja. “Učenca zdaj obiskujeta pouk individualno in delata s svojim učiteljem. Najverjetneje bo tako ostalo do konca šolskega leta. Šola kot vzgojno-izobraževalni zavod v resnici nima nobenih vzvodov. Tudi pri administrativnih vzgojnih opominih ima človek občutek, da so sami sebi namen, njihov učinek je ničen. Verjamem, da mora obstajati boljša rešitev, sicer se nam ne piše dobro,” je za Radio Slovenija dejal Širovnik. Ravnatelji šol, iz katerih prihajajo mladi, vpleteni v nasilje, naj bi se še danes sestali, da bi uskladili nadaljnje korake.
Policijska preiskava in dva obravnavana primera
Ptujski policisti trenutno obravnavajo dva posnetka nasilnih dejanj, ki sta se pojavila na spletu. V obeh primerih zbirajo obvestila zaradi suma kaznivega dejanja nasilništva, v enem primeru pa tudi zaradi neupravičenega slikovnega snemanja. “Sume nasilnih ravnanj, še posebej, ko so žrtve mladoletniki ali otroci, obravnavamo z vso resnostjo in odgovornostjo, pri čemer si prizadevamo za čimprejšnjo izsleditev storilcev, njihovo ustrezno procesiranje ter zaščito žrtev. Tako smo v obeh primerih nemudoma začeli zbirati obvestila in izvajati vse zakonsko predpisane ukrepe,” so sporočili s PU Maribor.
Policija poudarja, da je nasilništvo kaznivo dejanje, ki ga opredeljuje Kazenski zakonik. “Elementi kaznivega dejanja so: kdor z drugim grdo ravna, ga pretepa, ponižuje, povzroča bolečine, mu grozi z neposrednim napadom na telo, mu jemlje svobodo gibanja, ga prisiljuje k delu ali ga kako drugače spravlja v podrejen položaj. Gre za izkazovanje moči nad drugo osebo,” so še zapisali.
Vključitev Centra za socialno delo
Na dogajanje se je odzvala tudi direktorica Centra za socialno delo Spodnje Podravje Valerija Ilešič Toš. Kot je povedala za STA, center uradno še ni bil obveščen o konkretnih primerih, a so seznanjeni s posnetki, ki krožijo po spletu. “V zvezi s tem bomo opravili pogovore z mladostniki in starši, mislim pa, da bo potreben tudi timski pristop, torej skupaj s policijo, po potrebi tudi s šolstvom ali zdravstvom,” je dejala. Po poročanju MMC RTV Slovenija center nudi svetovanje in druge oblike pomoči tako žrtvam kot povzročiteljem nasilja. “Zelo pomembno je, da tako otroci kot starši začnejo čim prej razreševati vse stiske, ki jih ob tem imajo. Velja enako tako za otroka, ki je bil žrtev nasilja, kot za mladostnike, ki so povzročitelji nasilja,” je poudarila Ilešič Toš.
Dodala je, da starši mladostnikov, ki izvajajo nasilje, ne smejo “gledati stran, minimalizirati ali iskati razlogov drugje”, temveč morajo aktivno pristopiti k reševanju težav in svojim otrokom omogočiti pomoč.
Medvrstniško nasilje na spletu
Policija opozarja, da je medvrstniško nasilje vse pogostejše, še posebej na spletu. “V zadnjem času smo lahko priča številnim primerom medvrstniškega nasilja, ki se pojavlja na spletu,” so zapisali s PU Maribor. Nasilje med mladimi je lahko fizično, kot so pretepanje ali brcanje, ali psihično, kot so socialna osamitev, širjenje lažnih govoric in poniževanje. Po poročanju MMC RTV Slovenija policija poudarja, da so lahko posledice psihološkega nasilja celo hujše in dolgotrajnejše kot pri fizičnem.
Za mladoletne storilce med 14. in 18. letom policija vloži obdolžilni predlog na sodišče, medtem ko polnoletnim kršiteljem izdajo plačilni nalog. V vseh primerih se odzovejo na prijave in informacije o nasilju ter jih obravnavajo z vso resnostjo.
Portal24; Foto: Pixabay/sweetlouise