Podpis dogovora o pokojninski noveli še vedno v zraku

Socialni partnerji, ki so od sredine septembra sedeli za pogajalsko mizo, naj bi danes podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, a se to v nasprotju z napovedmi še ni zgodilo. Po neuradnih informacijah se je zapletlo tik pred podpisom, kar je povzročilo preložitev uradnega akta, piše MMC RTV SLO. Ministrstvo za delo je dopoldne sporočilo le, da je podpis dogovora preložen in da bodo novo uro sporočili naknadno. Več podrobnosti o razlogih za zamik bo znanih, ko bo minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec podal izjavo za javnost.

Po poročanju MMC RTV Slovenija naj bi se zaplet zgodil zaradi nesoglasij med delodajalci in sindikati. Po neuradnih informacijah Dnevnika delodajalci niso želeli pristati na dogovor, ki bi v zameno za nespremenjene prispevne stopnje za pokojninsko in invalidsko zavarovanje vključeval njihovo odpoved problematiziranju višine prispevka za dolgotrajno oskrbo. Sindikati pa pri tem vztrajajo in zahtevajo večjo enakopravnost pri prispevkih. Prav ta razhajanja naj bi bila ključna ovira, ki je preprečila današnji podpis. Minister Mesec bo ob 16. uri pojasnil, ali obstaja možnost za nadaljevanje pogajanj ali pa bo potrebna nova strategija za dosego kompromisa.

Minister Luka Mesec je po zaključku pogajanj izjavil: “Seveda obstaja prostor za izboljšave, to je kompromis med vlado, delodajalci in sindikati. Lahko si predstavljate, da je v tem nasprotju interesov med nami kompromis zelo težko najti.” Ob tem je dodal, da ocenjuje, da bo z novo zakonodajo sistem vzdržen vsaj še naslednjih 15 let. Kljub temu pa očitno vsi deležniki še niso povsem zadovoljni z doseženim.

Nesoglasja glede prispevkov in dolgotrajne oskrbe

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so že minuli teden vladi predlagali zamik uvedbe prispevne stopnje za dolgotrajno oskrbo za leto dni, da bi v tem času jasno opredelili storitve in način izvajanja. Generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal je poudarila: “Zbiranje dodatnih sredstev na zalogo je povsem neupravičeno.” Po poročanju MMC RTV Slovenija je prvotni predlog dogovora vključeval zavezo delodajalcev, da ne bodo javno problematizirali prispevkov za dolgotrajno oskrbo, a je bil ta del med pogajanji izločen. Namesto tega naj bi se vprašanje višine prispevnih stopenj preneslo v razpravo o davčnih spremembah po sprejemu pokojninskega zakona.

Sindikati že dlje časa izpostavljajo nesorazmerje v prispevnih stopnjah za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kjer delodajalci prispevajo 8,85 odstotka, delavci pa 15,50 odstotka. Njihova zahteva po izenačitvi ostaja nespremenjena, medtem ko delodajalci odločno zavračajo dodatne finančne obremenitve.

Po neuradnem predlogu, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta, se bodo pogoji za upokojitev od leta 2028 zaostrili. Upokojitvena starost naj bi se postopno podaljševala, tako da bi od leta 2035 za tiste s 40 leti pokojninske dobe brez dokupa znašala 62 let, za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe pa 67 let. Obdobje za izračun pokojninske osnove bi se prav tako podaljšalo na 40 let, pri čemer bi izločili pet najmanj ugodnih let. Odmerni odstotek za 40 let pokojninske dobe naj bi se zvišal na 70 odstotkov, usklajevanje pokojnin pa bi bolj temeljilo na rasti cen življenjskih potrebščin. Poleg tega naj bi novembra letos prvič izplačali “božičnico” za upokojence.

Portal24; Foto: Danijel Kovačič UKOM