Zadeva Litijska: NPU ovadil več oseb, ministrstvo pozdravlja preiskavo

Nacionalni preiskovalni urad (NPU) je zaključil predkazenski postopek v zvezi z nakupom sodne stavbe na Litijski cesti 51 v Ljubljani in podal kazenske ovadbe zoper tri fizične osebe ter eno pravno osebo zaradi suma zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, prav tako pa zoper eno fizično osebo zaradi ponarejanja listin, poroča MMC RTV SLO. Kot so sporočili z NPU-ja, je preiskava razkrila nepravilnosti v kupoprodajnem postopku, ki naj bi privedle do protipravne premoženjske koristi v višini 2,9 milijona evrov. Med ovadenimi naj bi bila po neuradnih informacijah tudi dva nekdanja uslužbenca ministrstva za pravosodje.

Kot so zapisali v sporočilu za javnost z NPU-ja, “sta dve fizični osebi osumljeni zlorabe položaja v kupoprodajnem postopku nakupa stavbe na Litijski v Ljubljani, ki je bila zaradi njunega medsebojnega usklajenega delovanja ter usklajenega delovanja s prodajalcem kupljena po bistveno previsoki ceni, saj jo je prodajalec od junija 2020 neuspešno prodajal za nižjo ceno.” Osumljeni naj bi besedilo javnega poziva za nezavezujoče zbiranje ponudb priredili tako, da je pogojem najbolj ustrezala prav stavba na Litijski cesti 51, navaja MMC RTV SLO. S tem naj bi zagotovili, da je bila izbrana prav ta nepremičnina, čeprav njena cena ni odražala realne vrednosti.

Ponarejeno poročilo

Poleg tega je tretja oseba osumljena, da je “priskrbela ponarejeno poročilo o oceni vrednosti nepremičninskih pravic ter energetsko izkaznico, ki ni izkazovala dejanskega stanja oz. ni izkazovala ustrezne energetske učinkovitosti,” kar je omogočilo prodajalcu, da je svoji gospodarski družbi zagotovil protipravno premoženjsko korist. Ta je znašala razliko med oglaševano vrednostjo stavbe in dejansko prodajno ceno, torej 2,9 milijona evrov. Po poročanju MMC RTV Slovenija je za kaznivo dejanje odgovorna tudi gospodarska družba z območja Slovenije, saj obstaja utemeljen sum, da je bilo dejanje storjeno v njenem imenu in korist.

Predkazenski postopek je usmerjalo Specializirano državno tožilstvo (SDT), ki je zdaj prejelo kazensko ovadbo. Direktor NPU-ja Darko Muženič je pojasnil, da je postopek na njihovem uradu zaključen, na SDT-ju pa so za STA navedli, da “je zadeva v fazi predkazenskega postopka in tožilska odločitev še ni bila sprejeta.”

Ovadbe zoper nekdanja uslužbenca ministrstva

Po neuradnih informacijah, naj bi med ovadenimi bili nekdanji generalni sekretar na ministrstvu za pravosodje Uroš Gojkovič, nekdanji vodja službe za nepremičnine in investicije ter vodja projekta nakupa sodne stavbe Simon Starček, primorski podjetnik Sebastjan Vežnaver in pooblaščena cenilka Breda Zorko. Na novinarski konferenci je Muženič potrdil, da gre za nekdanja uslužbenca ministrstva, a zaradi varstva osebnih podatkov ni razkril njunih identitet, navaja MMC RTV SLO. Prav tako ni želel komentirati, ali je bil prodajalec stavbe v stiku z omenjenima osebama.

Ovadba naj bi zajela tudi podjetje Rezidenca Rajski vrt, ki je bilo v lasti Vežnaverja in je imelo v lasti sporno nepremičnino. Po razkritju afere je Vežnaver podjetje preimenoval v Cenzurirano, kar je sprožilo dodatne špekulacije o ozadju posla. Po poročanju MMC RTV Slovenija je nakup stavbe za 7,7 milijona evrov že od začetka sprožal dvome, saj kasnejša cenitev ni potrdila tako visoke vrednosti.

Ministrstvo pozdravlja preiskavo

Ministrstvo za pravosodje je v odzivu izrazilo zadovoljstvo nad napredkom preiskave. “Veseli nas, da se postopki premikajo naprej in da pristojni organi opravljajo svoje delo pri zagotavljanju odgovornosti ter zakonitosti pri ravnanju z javnimi sredstvi,” so zapisali. Poudarili so, da ves čas sodelujejo s pristojnimi institucijami in si prizadevajo za transparentno razjasnitev okoliščin.

Ministrica Andreja Katič je v izjavi, ki so jo posredovali z ministrstva, dejala: “Obenem pa si želim, da bi bila izkušnja, s katero se še vedno spopada ministrstvo za pravosodje, v poduk vsem, ki na kakršen koli način upravljamo javna sredstva, da smo maksimalno transparentni ter pozorni na učinkovito delovanje nadzorstvenih mehanizmov.” Na ministrstvu pričakujejo, da bodo ugotovitve preiskave prispevale k večji preglednosti in preprečevanju podobnih primerov v prihodnje.

Politični odzivi in širše posledice

Iz stranke SD so za STA sporočili, da si že od začetka prizadevajo za razjasnitev nakupa stavbe na Litijski, a postopka ne želijo komentirati, dokler je v teku. Tudi v kabinetu predsednika vlade Roberta Goloba se do ovadb niso opredelili. Predsednik SDS Janez Janša pa je na omrežju X zapisal: “Ovadili so uradnike in ne tistih, ki so sprejemali odločitve in plačali podrtijo, ne da bi si jo sploh ogledali.”

Spomnimo, da je ministrstvo za pravosodje stavbo kupilo konec leta 2023 za 7,7 milijona evrov, kasnejša cenitev pa je pokazala, da je njena tržna vrednost znašala le šest milijonov evrov. Po poročanju MMC RTV Slovenija je Računsko sodišče ugotovilo nepravilnosti, med drugim, da je bilo 6,5 milijona evrov zagotovljenih s prerazporeditvijo iz proračunske rezervacije brez ustrezne podlage. Afera je imela tudi politične posledice, saj je odnesla več vidnih funkcionarjev, vključno s tedanjo ministrico Dominiko Švarc Pipan.

Ministrstvo še ni odločilo o nadaljnji usodi stavbe, pravosodni organi pa menijo, da ni primerna za delovanje sodišč. Predlagana je izgradnja nove sodne stavbe, medtem ko naj bi upravljanje stavbe na Litijski prevzelo ministrstvo za javno upravo.

Portal24; Foto: Zajem zaslona/RTV SLO