Prvi evropski visoko zmogljivi čipi bodo proizvedeni v Nemčiji
Evropska družba za proizvodnjo polprevodnikov (ESMC) bo z novo tovarno v Dresdnu na Saškem postavila pomemben mejnik v evropski polprevodniški industriji. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ob obisku nastajajočega obrata 20. avgusta izpostavila, da bo ta tovarna prva v Evropski uniji proizvajala visoko zmogljive čipe, ki jih do zdaj na stari celini še niso izdelovali.
“Novi center izpolnjuje pogoje v skladu z evropskim zakonom o čipih kot prvi obrat te vrste. Izdeloval bo izdelke, ki niso prisotni ali načrtovani v nobenem drugem obratu po Evropi. To pomeni, da je ta objekt upravičen tudi do nacionalne finančne podpore,” je dejala Von der Leyen. Evropska komisija je že odobrila nemški ukrep v vrednosti 5 milijard evrov za podporo gradnji in delovanju obrata ESMC.
Nova tovarna bo uporabljala napredno tehnologijo tranzistorjev na efekt polja (FinFET), ki omogoča integracijo več funkcij na enem čipu. Ti čipi bodo zagotavljali boljše zmogljivosti ob zmanjšani porabi energije, kar je ključnega pomena za prihodnost avtomobilskih in industrijskih aplikacij. Tovarna naj bi do leta 2029 delovala s polno zmogljivostjo in proizvedla 480.000 čipov letno.
Namen ukrepa je krepitev evropske suverenosti
Cilj evropskega zakona o čipih, ki je stopil v veljavo septembra lani, je do leta 2030 podvojiti trenutni 10-odstotni delež EU na svetovnem trgu mikročipov. Ursula von der Leyen je ob tem poudarila, da je zakon doslej že pritegnil naložbe v vrednosti 115 milijard evrov, kar priča o njegovi učinkovitosti.
Saška, kjer bo nova tovarna, ima dolgo tradicijo v polprevodniški industriji, ki se je začela že v šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Danes tam deluje okoli 25.000 podjetij in obratov, med njimi Bosch, Infineon, Globalfoundries in X-FAB, ki prispevajo k tehnološkemu napredku na številnih področjih, kot so zdravstvo, obramba in čista energija.
Von der Leyen je napovedala tudi ustanovitev Evropskega sklada za konkurenčnost, ki bo podprl naložbe v strateške tehnologije, vključno s čipi. V prvih 100 dneh novega mandata Komisije bo predlagala nov dogovor o čisti industriji ter uvedbo “Unije spretnosti”, ki bo delavcem omogočila pridobivanje potrebnih znanj za nova delovna mesta.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay