Cene evropskega plina so po ustavitvi ruskega plina prek Ukrajine višje

Cene evropskega zemeljskega plina so po ustavitvi ruskega uvoza prek Ukrajine na novega leta dan občutno narasle. Evropske terminske pogodbe za zemeljski plin so dosegle najvišjo raven od oktobra 2023.

Cena nizozemskega TTF, ki velja za referenčno vrednost evropskega zemeljskega plina, je na prvi trgovalni dan po prenehanju dobave narasla za več kot 4 odstotke in dosegla 51 evrov na megavatno uro, poroča Euronews. To je najvišja vrednost od oktobra 2023. Kljub temu so se cene nekoliko znižale, saj je trg pričel prilagajati novim razmeram.

Prekinitev uvoza ruskega plina prek Ukrajine, ki je sledila izteku dolgoročne tranzitne pogodbe, je povzročila izgubo 5 odstotkov skupnega uvoza plina v Evropsko unijo. To je ob nizkih temperaturah na severu Evrope dodatno vplivalo na rast cen.

Zaloge plina pod pritiskom

Evropske zaloge zemeljskega plina so trenutno na približno 75 odstotkih zmogljivosti, kar je posledica posebej hladnega vremena v zadnjih tednih. Po podatkih organizacije Gas Infrastructure Europe so se zaloge od konca septembra do sredine decembra zmanjšale za 19 odstotkov, kar je najhitrejše izčrpavanje od leta 2021.

Čeprav v Evropski uniji trenutno ni tveganja za takojšnjo energetsko krizo, ostaja regija bolj občutljiva na tržno nestanovitnost. Cene plina so v primerjavi z lanskim letom narasle za 50 odstotkov. Slednje bi lahko vplivalo na konkurenčnost evropskih podjetij in povečalo stroške gospodinjstev.

Rešitve za nadomestitev dobav

Srednjeevropske države, kot sta Madžarska in Slovaška, ki sta močno odvisni od ukrajinske tranzitne poti, bodo občutile največji vpliv. Leta 2023 je ta pot pokrila 65 odstotkov njunega povpraševanja po plinu. Čeprav obstaja alternativna povezava prek Turškega toka, ta ne zadostuje za popolno nadomestitev izgubljenih dobav.

Evropska komisija je zato predstavila načrte za pomoč prizadetim državam, vključno z dobavami plina prek transbalkanske poti, ki vključuje Grčijo, Turčijo in Romunijo. Vseeno pa ostaja polnjenje skladišč plina za prihodnje zime velik izziv, saj je pričakovati višje stroške.

Po navedbah analitikov cene plina za naslednje poletje že presegajo cene za zimo 2025–2026, kar bo dodatno podražilo obnovitev zalog. Arne Lohmann Rasmussen, glavni analitik pri Global Risk Management, opozarja, da obstaja tveganje, da bo Evropska unija to zimo zaključila z nizkimi zalogami plina, kar bo močno vplivalo na cene v prihodnjih obdobjih.

Portal24; Foto: Pixabay