Nov sistem obračunavanja omrežnine: Past za gospodinjstva ali priložnost za prihranke?

S 1. oktobrom prihaja nov sistem obračunavanja omrežnine za električno energijo, ki prinaša pomembne spremembe za gospodinjstva in podjetja. Pristojni organi zagotavljajo, da so na to novost dobro pripravljeni, za dodatno obveščenost pa bodo gospodinjstva prihodnji teden prejela informativne brošure z vsemi potrebnimi informacijami.

Novi sistem obračunavanja omrežnine za električno energijo je bil prvotno načrtovan za začetek izvajanja 1. januarja 2024, a je bil zaradi tehničnih in organizacijskih razlogov večkrat prestavljen. Prvi datum za uvedbo je bil sprva 1. marec, nato 1. julij, končni datum uvedbe pa je bil postavljen na 1. oktober 2024.

Ena glavnih sprememb novega sistema je sezonsko obračunavanje. Omrežnina bo namreč odvisna od obremenitve omrežja, pri čemer se bodo tarifne postavke razlikovale glede na obdobje višje (od novembra do februarja) in nižje sezone. V tem času bodo tarife višje, ko bo obremenitev omrežja večja, in nižje, ko bo obremenitev manjša. To pomeni, da bo cena omrežnine prilagojena dejanski uporabi in obremenitvi elektrodistribucijskega sistema.

Ločevanje med dogovorjeno in presežno obračunsko močjo

Novost je tudi v ločevanju med dogovorjeno in presežno obračunsko močjo. Dogovorjena moč je tista, ki jo uporabniki vnaprej določijo glede na svoje potrebe. Če pa jo bodo prekoračili, bodo morali plačati presežno obračunsko moč. Vendar bo v prvih dveh letih po uvedbi novega sistema veljalo prehodno obdobje, v katerem dodatno zaračunavanje presežne moči še ne bo v veljavi. Obračunsko moč bo za vsakega odjemalca določil elektrooperater na podlagi pretekle uporabe omrežja.

Direktorica Agencije za energijo Duška Godina je na posvetu o novi omrežnini poudarila, da so vsa pripravljalna dela za uvedbo novega sistema temeljito izvedena, zato ni potrebe po zaskrbljenosti. Prepričana je, da bo novi sistem zaživel brez večjih težav. Po njenih besedah je čas, da sistem začne delovati, saj bodo le tako lahko prepoznali njegove učinke, prednosti in morebitne pomanjkljivosti ter se ustrezno odzvali.

Uroš Blažica, predsednik uprave Elektra Primorska in vodja GIZ distribucije električne energije, je prav tako izrazil zaupanje v uspešno uvedbo novega sistema. Poudaril je, da so elektrodistributerji vložili veliko truda v pripravo na novi sistem, saj se na trgu z električno energijo soočamo z vse bolj kompleksnimi razmerami. Blažica je prepričan, da bo večina odjemalcev spremembe začela opažati šele ob prejemu prvih računov z novimi tarifami.

Informativne brošure za gospodinjstva

Da bi gospodinjstva čim bolje razumela novosti, bo Agencija za energijo prihodnji teden vsem gospodinjskim odjemalcem poslala informativne brošure. Te bodo vključevale vse ključne informacije o novem sistemu, odgovore na najpogostejša vprašanja ter navodila, kako se prilagoditi novim razmeram.

Odjemalcem svetujejo, naj v prehodnem obdobju ne spreminjajo dogovorjene obračunske moči, temveč naj spremljajo svojo porabo in prekoračitve. Če bodo v prihodnje dodali nove proizvodne naprave ali prilagodili svojo porabo, bodo lahko ustrezno spremenili dogovorjeno moč.

Kritika o pomanjkljivi vključitvi odjemalcev

Kljub številnim zagotovilom nekateri deležniki opozarjajo na določene pomanjkljivosti novega sistema. Sandi Kavalič iz družbe Gen-I, največjega dobavitelja električne energije v Sloveniji, je opozoril, da so bili odjemalci premalo vključeni v pripravo novega sistema. Po njegovem mnenju novi sistem ne upošteva dovolj potreb in koristi odjemalcev, kar bi lahko omejilo njihovo sposobnost prilagajanja tržnim razmeram.

Zaskrbljen je, da bosta signal na podlagi omrežnine in cenovni signal, ki ga pošilja trg, neusklajena. Predlaga večje usklajevanje obeh signalov, da bi se izboljšala prilagodljivost in koristnost za odjemalce.

Priložnosti za prilagajanje tržnim razmeram

Na kritike je odgovorila Duška Godina, ki je poudarila, da novi sistem omogoča dovolj priložnosti za prilagajanje cenovnim priložnostim na trgu. Po njenih besedah je ključno, da dobavitelji električne energije oblikujejo ustrezne produkte, ki bodo uporabnikom omogočili kar največjo izkoriščenost tržnih signalov.

Darko Kramar iz Elesa je dodal, da sistem ni optimalen že na začetku, vendar je zasnovan tako, da omogoča postopne izboljšave. Glavni cilj novega sistema je, da tarife za omrežnino bolje odražajo dejanske stroške, ki nastajajo pri vzdrževanju in razvoju elektrodistribucijskega omrežja.

Novi sistem bo prinesel določene spremembe tudi za gospodinjstva. Za večino odjemalcev, ki se oskrbujejo na tradicionalen način, ne bo bistvenih sprememb, strošek omrežnine pa bi lahko bil celo nekoliko nižji. Večji strošek pa lahko pričakujejo tisti, ki imajo sončne elektrarne, toplotne črpalke ali polnilnice za električna vozila.

Za gospodarstvo bodo stroški večji predvsem za velike odjemalce, vendar omrežnina pri njih predstavlja le manjši del celotnega stroška energije.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Freepik