NASA: Ameriška astronavta se na zemljo vračata v torek

Ameriška astronavta Butch Wilmore in Suni Williams, ki sta zaradi tehničnih težav več kot devet mesecev preživela na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), bosta v torek zvečer končno prispela nazaj na Zemljo. Kot je sporočila ameriška vesoljska agencija NASA, bo njuno vrnitev omogočilo plovilo SpaceX Crew Dragon, ki je na ISS prispelo v nedeljo zgodaj zjutraj, piše AFP. Skupaj z njima se bosta domov vrnila tudi Nasin astronavt Nick Hague in ruski kozmonavt Aleksander Gorbunov. Pristanek kapsule je predviden v torek ob približno 17:57 po lokalnem času ob obali Floride, kar je nekoliko prej, kot je bilo sprva načrtovano.

Težave, ki so pripeljale do podaljšanega bivanja Wilmora in Williamsove na ISS, so se začele junija lani, ko je vesoljsko plovilo Boeing Starliner, namenjeno za njun povratek, na svojem prvem poletu s posadko naletelo na težave s pogonskim sistemom. Plovilo je bilo po temeljitem pregledu označeno kot neprimerno za varno vrnitev astronavtov, zato je NASA poiskala alternativno rešitev. Sprva načrtovana kot kratka misija je tako prerasla v devetmesečno odisejado, ki je presegla običajno šestmesečno rotacijo astronavtov na ISS.

Posodobljen urnik in operativna prilagodljivost

NASA je v nedeljski izjavi pojasnila, da je vrnitev prestavila na torek, da bi posadki omogočila dokončanje nalog primopredaje, hkrati pa izkoristila ugodnejše vremenske razmere pred napovedanim poslabšanjem proti koncu tedna. “Posodobljeni cilj vrnitve zagotavlja operativno prilagodljivost in varnost,” so poudarili pri agenciji. Priprave na odhod, vključno z zapiranjem loput na plovilu Crew Dragon, se bodo začele v ponedeljek zvečer, kar bo mogoče spremljati v živo prek Nasinih prenosov.

Za Wilmora in Williams konec te misije pomeni tudi konec nepričakovanega izziva. Njuna izkušnja je pritegnila veliko pozornosti javnosti, saj sta morala zaradi podaljšanega bivanja prejeti dodatne zaloge oblačil in osebnih predmetov, saj prvotno nista bila pripravljena na tako dolgo odsotnost od doma. Čeprav njunih devet mesecev ne presega rekorda Franka Rubia (371 dni) ali Valerija Poljakova (437 dni), je njuna zgodba vzbudila sočutje in zanimanje po vsem svetu. V torek bosta končno stopila na trdna tla, kar bo obenem pomemben mejnik za prihodnje misije in sodelovanje med vesoljskimi agencijami.

Portal24; Foto: Wikimedia/Nasa/ Robert Markowitz