IEA: Cene plina bi lahko zaradi Kitajske podirale rekorde
Mednarodna agencija za energijo (IEA) je opozorila, da bi lahko cene zemeljskega plina zaradi nepredvidljive hitrosti porabe na Kitajskem znova dosegle nove rekordne vrednosti.
Čeprav so se cene v zadnjih mesecih znižale, bi se lahko razmere letos spremenile. Povpraševanje v Aziji, zlasti na Kitajskem, se namreč povečuje, je IEA zapisala v svojem najnovejšem poročilu o trgu plina.
Kitajska, največja svetovna uvoznica zemeljskega plina, je nedavno odpravila koronske omejitve, ki so lani prizadele domače povpraševanje.
Velika rast povpraševanja po utekočinjenem plinu na Kitajskem
Po optimističnem scenariju bi lahko okrnjeno povpraševanje po utekočinjenem zemeljskem plinu (LNG) na Kitajskem naraslo kar za 35 odstotkov, ocenjuje IEA.
To bi na mednarodnih trgih lahko povzročilo veliko konkurebco in bi lahko cene plina znova dvignilo na nevzdržne ravni iz lanskega poletja, kar skrbi predvsem evropske kupce.
“Lansko leto je bilo izjemno za svetovne plinske trge. Cene se vračajo na znosne ravni. Posebej v Evropi, kjer sta mila zima in padajoče povpraševanje pripomogla k ‘ohlajanju’ trga,” je povedal direktor IEA za energetske trge in varnost Keisuke Sadamori.
“Kitajska bo leta 2023 velika neznanka. Če se svetovno povpraševanje po utekočinjenem zemeljskem plinu vrne na raven pred krizo, bo to konkurenco na svetovnih trgih povečalo. Cene se bodo neizogibno spet dvignile,” je dodal Sadamori.
Kljub povečanju svetovnega povpraševanja po UZP v letu 2022 se je ponudba povečala relativno skromno, za 5,5 odstotka, navaja agencija.
Naložbe so bile šibke zaradi vse dražje gradnje in nadaljevanja pogajanj o dolgoročnih dobavnih pogodbah, ugotavljajo.
Številni projekti so še vedno na novi naložbeni stopnji, vključno s številnimi v Severni Ameriki in širitvijo polja North South v Katarju, in dosegajo pomemben napredek v smeri končne odločitve, je dodano v poročilu.
vir Foto: Pexels