Dermatolog opozarja, kaj narobe razumemo o zaščiti pred soncem
Večina od vas, za zaščito pred soncem, redno uporablja kremo za sončenje. Ali pa vsaj veste, da je to pomembno in jo poskušate uporabljati, kadarkoli ste dlje časa izpostavljeni soncu. Starejši in pametnejši ko smo, bolj smo zaskrbljeni zaradi staranja.
Morda ste celo naleteli na zloglasno podobo voznika tovornjaka, katerega obraz je postal svarilo za to, kaj se sčasoma zgodi, če se preveč izpostavljamo soncu.
Kakorkoli že, maj je mesec boja proti kožnemu raku. Zato se nam je zdelo, da je to najprimernejši čas, da se dotaknemo nekaterih najpogostejših napačnih predstav. V zadnjih letih se sliši marsikaj o zaščiti pred soncem.
Krema za sončenje ni sezonska. Uporabljajte jo vse leto. V dežju, snegu, megli ali soncu. Samo zato, ker vam UV-žarki ne sijejo v obraz, še ne pomeni, da se prekrito ne skrivajo za oblaki.
Kakšno kremo za sončenje uporabljati?
“Prava” ali “najboljša” vrsta kreme za sončenje je tista, ki jo z veseljem nanesete na kožo. Na srečo so se sončne kreme od časov, ko smo bili na poletnih taborih, zelo izboljšale. Ne glede na to, ali gre za kemično, fizikalno ali kombinacijo obojega, se prepričajte, da je na kremi za sončenje jasno napisano “širok spekter”. To pomeni, da ščiti pred žarki UVA in UVB (UVA za staranje, UVB za opekline).
Za običajen dan, ko na primer delate od doma in na hitro opravite nekaj opravkov po mestu, uporabljajte kremo z zaščitnim faktorjem SPF vsaj 30. Ko se odpravljate na prosto za dlje časa, uporabljajte kremo z zaščitnim faktorjem SPF 50.
Ne varčujte pri nanosu. Za obraz in vrat večina dermatologov priporoča, da nanesete količino v velikosti centa ali v dolžini kazalca in sredinca. Za preostali del telesa pa si prizadevajte za en poln kozarec. In če ste kdaj v dvomih, raje pretiravajte.
Ponovna uporaba je pomembna. Vsi se spopadamo s tem. Če smo učenci A+, bi morali kremo za sončenje ponovno nanesti vsaki dve uri, če se znojimo ali smo v vodi, pa tudi pogosteje.
Nekaj stvari, ki vam lahko pomagajo je, da uporabljamo meglico z zaščitnim faktorjem, puder z zaščitnim faktorjem, uporabljamo ličila, ki vsebujejo zaščitni faktor. Nosimo pokrivala in zaščitna oblačila.