Brez vladnega posredovanja bodo cene goriv v torek nižje
Če vlada ne bo ponovno posegla v uredbo za določanje najvišjih cen lahko v torek pričakujemo znižanje cen pogonskih goriv, poroča portal Moje finance. Po seriji sprememb, ki so v zadnjih mesecih prinesle tako razveseljive kot razočarajoče novice za lastnike vozil, je tokrat pričakovati, da se bodo cene bencina, dizla in kurilnega olja nekoliko znižale.
V zadnjem obdobju smo bili priča podražitvam, ki so bile deloma posledica razmer na mednarodnih trgih, deloma pa zaradi odločitev vlade o zvišanju trošarin in marž ter sprememb pri upoštevanju biokomponent v ceni goriv. Medtem ko so sredozemski trgi sledili globalnim trendom, se je cena nafte Brent v preteklih dveh tednih znižala za dva odstotka. Kljub začetnemu padcu se je cena proti koncu obdobja stabilizirala zaradi geopolitične negotovosti na Bližnjem vzhodu, kar je vplivalo na opazen odboj cene. Padec cene nafte je rezultat več dejavnikov, vključno z nižjim povpraševanjem na svetovni ravni, povečano proizvodnjo v ključnih državah proizvajalkah ter izboljšanimi zalogami v ZDA.
Portal Moje finance tudi navaja, da gibanje valutnega para evro-dolar tokrat ni imelo opaznejšega vpliva na določanje reguliranih cen, saj je razmerje v 14-dnevnem obdobju primerljivo z dvotedenskim razmerjem pred tem.
Pričakovana cena bencina in dizla
Glede na gibanja na mediteranskih trgih goriv, je pričakovati, da bo liter bencina stal nekaj več kot 1,48 evra, kar bi bilo približno tri cente manj kot zdaj. Liter dizla naj bi po oceni portala Moje finance stal okoli 1,50 evra, kar bi pomenilo znižanje za skoraj tri cente. To bi bilo za približno šest centov manj kot v podobnem obdobju lani.
Pretekla gibanja cen in vladne intervencije
V preteklih mesecih so cene pogonskih goriv v Sloveniji doživele precejšnje spremembe. Od lanske jeseni do začetka zime so bile cene večinoma ugodne, nato pa je sledilo obdobje podražitev. Od aprila naprej smo spremljali bolj ali manj opazne pocenitve, vendar pa so v poletnih tednih vladne intervencije preprečile, da bi se cene znižale skladno s tržnimi razmerami.
Delež davkov in marž v končnih cenah
Portal Moje finance še poudarja, da trenutno marža trgovcev pri prodaji bencina in dizla znaša približno 6,8 oziroma 6,6 odstotka končne cene. Državne dajatve pa predstavljajo znaten delež v sestavi cene – pri bencinu okoli 55 odstotkov, pri dizlu pa 52 odstotkov. Na Hrvaškem so sicer maloprodajne cene nižje, čeprav je marža trgovcev višja, saj znaša približno 12 centov na liter. Državne dajatve pri naših južnih sosedih znašajo manj kot 50 odstotkov končne cene goriva.
[Vir: Moje finance]; Portal24; Foto: Freepik