Brez skrbi za zimo: Slovenija pripravljena na morebitno prekinitev ruskega plina

Slovenija bi bila tudi v primeru prekinitve dobave ruskega plina prek ukrajinskega ozemlja najverjetneje nemoteno oskrbovana, so sporočili iz družbe Plinovodi, operaterja plinskega prenosnega sistema v državi. To oceno temelji na dobro napolnjenih skladiščih plina v Evropski uniji in možnosti dobave plina iz drugih virov, kar bi zagotovilo stabilno oskrbo tudi med zimskim obdobjem.

Evropsko združenje sistemskih operaterjev za plin (ENTSOG) je izvedlo simulacije, ki kažejo, da bi evropska plinska infrastruktura ob zadostni napolnjenosti skladišč, torej nad 90-odstotkov, lahko zagotovila nemoteno dobavo plina iz različnih virov in po različnih dobavnih poteh, kot so cevni terminali in terminali za utekočinjeni plin. Trenutno so skladišča v EU napolnjena približno 86-odstotno, kar dodatno prispeva k zaupanju v nemoteno oskrbo v Sloveniji.

V zadnjih letih so se razmere na plinskem trgu bistveno spremenile, zaradi česar Evropa in Slovenija nista več tako močno odvisni od ruskega plina. Predstavniki družbe Plinovodi so izrazili prepričanje, da bodo dobavitelji plina, ki oskrbujejo slovenske odjemalce, lahko zagotovili potrebne količine plina tudi v primeru nadaljnjih zaostrovanj na rusko-ukrajinski meji. Tako bi Slovenija tudi ob morebitni prekinitvi dobave ruskega plina prek Ukrajine ostala nemoteno oskrbovana.

Ukrajinske operacije v Kursku

Te skrbi so aktualne zaradi nedavnih vojaških operacij ukrajinske vojske v Kursku, kjer se nahaja mesto Sudža, pomembna točka za dobavo ruskega plina v Evropo prek Ukrajine. Ta plinovod je v lanskem letu v Evropo prenesel približno 14,65 milijarde kubičnih metrov plina. Ukrajinska poteza je sprožila ugibanja o morebitnih vplivih na dobavo ruskega plina prek tega ozemlja.

V preteklosti je ruski plin v Evropo potoval prek dveh večjih transportnih poti, skozi Sudžo in Sohranovko. Po zasedbi mejne kompresorske postaje Sohranovka s strani Rusije maja 2022, se dobava ruskega plina izvaja samo preko Sudže. V družbi Plinovodi so pojasnili, da so tranzitne količine ruskega plina prek Sudže že nekaj mesecev stabilne, čeprav se je v zadnjih dneh pretok nekoliko zmanjšal zaradi zmanjšanih nominacij dobaviteljev plina. Če bi prišlo do prekinitve dobave tudi na mejni točki Sudža, bi to pomenilo popolno prekinitev dobave ruskega plina prek Ukrajine v Evropo.

Kljub tem negotovostim ruski plin še naprej prihaja v Evropo tudi po plinovodu Turški tok, predvsem v jugovzhodno Evropo, vključno s Srbijo in Madžarsko.

Ukrajina nima namena pogodbe o dobavi ruskega plina prek svojega ozemlja

Ukrajinska stran je že večkrat poudarila, da nima namena podaljšati pogodbe o dobavi ruskega plina prek svojega ozemlja, ki poteče konec letošnjega leta. Ukrajina bi v primeru interesa evropskih držav pomagala pri prevzemu ruskega plina na meji z Rusijo in pri njegovi dobavi v Evropo. Če pa pride do prekinitve dobave, bo morala Evropa nadomestiti trenutne količine s severa in juga.

To bi lahko vplivalo na cenovno volatilnost na manj likvidnih trgovalnih točkah, predvsem na avstrijskem trgu, kjer se plin iz Rusije že nekaj časa prodaja. To je pomembno tudi za Slovenijo, saj večino uvoženega plina prejme iz Avstrije, kjer je lani prevladujoč delež plina izhajal iz Rusije.

Slovenija plin dobiva tudi iz drugih virov, predvsem iz Alžirije prek Italije, kjer je bilo lani uvoženih 28,3 odstotka vsega plina. Poleg tega je Geoplin, največji slovenski veletrgovec s plinom, nedavno sklenil prvi posel z azerbajdžanskim energetskim velikanom Socar, kar je prvi korak k potencialnemu dolgoročnemu sodelovanju.

Rusija pa je že napovedala, da bo poiskala alternativne dobavne poti za plin, če Ukrajina ne bo podaljšala pogodbe o dobavi prek svojega ozemlja, vključno s pošiljkami utekočinjenega plina.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Pexels