Združenje občin: Nepremičninski davki naj ostanejo v občinskih proračunih
Združenje občin Slovenije je izrazilo odločno nasprotovanje predlaganemu davku na stanovanjske nepremičnine, ki ga je vlada predstavila pretekli teden. Po njihovem mnenju bi morali prihodki od tega davka pripadati občinskim proračunom in ne državnemu proračunu. „Davki na nepremičnine bi v osnovi morali pripadati občinskim proračunom,“ so poudarili v združenju.
Po poročanju MMC RTV SLO je vlada napovedala, da bo davek na nepremičnine v višini 1,45 odstotka ocenjene tržne vrednosti plačeval lastnik dveh ali več stanovanjskih nepremičnin. Premier Robert Golob je pojasnil, da prva nepremičnina ne bo obdavčena, cilj pa je stimulacija uporabe nepremičnin kot stanovanjskih objektov in ne kot naložb. „Jasno je, da se prva nepremičnina ne bo obdavčila, medtem ko se bodo druge obdavčile z enim samim namenom – da se na ta način stimulira uporaba nepremičnin, ne kot naložb, ampak kot stanovanjskih objektov,“ je izjavil premier.
Občinski vir dohodkov
Združenje občin opozarja, da bi moral biti ta davek občinski vir prihodkov, saj se občinski proračuni iz leta v leto zmanjšujejo. Poleg tega se vladna izhodišča osredotočajo na ukinitev obstoječega davka na premoženje, ki se trenutno steka v občinske proračune, kar bi pomenilo dodatno finančno obremenitev občin. Po poročanju MMC RTV SLO so spomnili na odločbo ustavnega sodišča iz marca 2014, ki določa, da je davek na nepremičnine v temelju občinski davek. „Enako je tudi v tem primeru, zato smo predlagali, da ministrstvo za finance preuči našo strokovno pripombo in pripravi spremembo izhodišč,“ so zapisali.
Združenje je dodatno opozorilo, da ukinitev davka na premoženje brez nadomestnega vira financiranja za občine ni sprejemljiva. Takšna sprememba bi pomenila prerazporeditev sredstev iz občinskih v državni proračun, kar je v nasprotju z decentralizacijo in razvojem prostora, kjer nepremičnina leži. Po poročanju MMC RTV SLO je združenje poudarilo, da bo, če finančno ministrstvo ne spremeni izhodišč, razmislilo o vložitvi zahteve za oceno ustavnosti načrtovanega zakona. „Občinski proračuni se že tako zmanjšujejo, zato je izguba priliva s tega naslova nedopustna,“ so dodali.
Portal24; Foto: Pixabay/moerschy