ZDA izvedle zračne napade na cilje Hutijev v Jemnu
[The Guardian] – Pentagon je potrdil, da so ameriške vojaške sile izvedle napade na skladišča orožja na območjih Jemna, ki jih nadzoruje skupina Hutijev. Ameriški obrambni minister Lloyd Austin je sporočil, da so bili napadi natančno usmerjeni v pet utrjenih podzemnih skladišč, v katerih so Hutiji hranili orožje. Pri tem so sodelovali tudi strateški nevidni bombniki dolgega dosega B-2, ki so prvič v zgodovini uporabe v tem konfliktu napadli Hutije.
Austin je ob tem poudaril: “To je bil edinstven prikaz sposobnosti Združenih držav, da ciljajo na objekte, ki jih naši nasprotniki želijo obdržati izven dosega, ne glede na to, kako globoko so zakopani pod zemljo, utrjeni ali zaščiteni.” Po njegovih besedah napadi odražajo sposobnost ZDA, da dosežejo cilje kjerkoli in kadarkoli je potrebno.
Vloga Hutijev in iranske podpore
Hutiji so iranska podpornica skupina, ki je pred desetletjem prevzela oblast v jemenski prestolnici Sana in prisilila sile, ki jih podpira Savdska Arabija, v umik proti jugu države. Njihovo delovanje je v zadnjih mesecih postalo še bolj intenzivno, saj so novembra izvedli več napadov z brezpilotnimi letali in raketami na območju Rdečega morja. Ti napadi so bili po njihovih besedah izraz solidarnosti s Palestinci v konfliktu med Izraelom in Hamasom v Gazi.
Poročila navajajo, da so ameriške sile izvajale napade na orožja in oporišča Hutijev že pred tem, nazadnje 4. oktobra. Takrat so ciljali na različne orožne sisteme, opremo in oporišča, ki so bila uporabljena v napadih na civilne in vojaške ladje v regiji. Prav tako so bili Hutiji vpleteni v napade na komercialna plovila in ameriška mornariška sredstva v vodah okoli Jemna.
Hutijski odziv in širši kontekst
Hutijski satelitski novičarski kanal al-Masirah je poročal o zračnih napadih v bližini prestolnice Sana in v hutijski trdnjavi Saada, vendar niso takoj posredovali informacij o škodi ali morebitnih žrtvah. To je le najnovejši v seriji povračilnih napadov med ZDA in Hutiji, ki že mesece izvajajo nenehne napade na ameriške in regionalne interese v tem območju.
Vzporedno z napadi v Jemnu so ameriške sile pričele prihajati v Izrael, potem ko so ZDA napovedale namestitev naprednega protiraketnega sistema za pomoč pri zaščiti Izraela pred iranskim raketnim obstreljevanjem. To kaže na širši regionalni vpliv konflikta, kjer ZDA igrajo ključno vlogo pri zaščiti svojih interesov in zaveznikov v spopadih, ki vključujejo Hutije, Iran ter druge regionalne akterje.
Več iz Austinove izjave, ki jo je objavil Pentagon:
“Danes so ameriške vojaške sile, vključno z bombniki ameriškega letalstva B-2, izvedle natančne napade na pet utrjenih podzemnih skladišč orožja na območjih Jemna, ki so pod nadzorom Hutijev.
Ameriške sile so ciljale na več podzemnih objektov Hutijev, v katerih so bile različne komponente orožja, ki so jih Hutiji uporabljali za ciljanje na civilna in vojaška plovila po vsej regiji.
To je bil edinstven prikaz sposobnosti Združenih držav, da ciljajo na objekte, ki jih naši nasprotniki želijo obdržati izven dosega, ne glede na to, kako globoko so zakopani pod zemljo, utrjeni ali utrjeni.
Uporaba nevidnih bombnikov dolgega dosega ameriškega letalstva B-2 Spirit prikazuje zmogljivosti ZDA za globalne napade, da ukrepajo proti tem ciljem, kadar je to potrebno, kadarkoli in kjer koli.“
Centralno poveljstvo ZDA pravi, da ocene bojne škode ne kažejo na civilne žrtve
Centralno poveljstvo ZDA je izdalo lastno izjavo o napadih na skladišča orožja na območjih Jemna pod nadzorom Hutijev. Zapisali so, da so bili ukrepi sprejeti, da bi “zmanjšali sposobnost Hutijev za nadaljevanje nepremišljenih in nezakonitih napadov na mednarodne komercialne ladje”, in ponovili, da so bili tarča podzemnih objektov, v katerih so bili “projektili, sestavni deli orožja in drugo strelivo, ki se uporablja za ciljanje vojaških in civilnih plovil po vsem svetu”. Dodali so, da ocene bojne škode še potekajo in ne kažejo na civilne žrtve.
Portal24; Foto: Pixabay/Defence-Imagery/fotografija je simbolna