Nizozemska bi afriške azilante pošiljala v Ugando
[The Guardian] – Nizozemska koalicijska vlada, ki jo vodi desna stranka (PVV) pod vodstvom Geerta Wildersa, razmišlja o načrtu, po katerem bi zavrnjene afriške prosilce za azil poslali v Ugando. Opozicijski politiki opozarjajo, da je ideja neizvedljiva in pravno vprašljiva.
Nizozemska ministrica za trgovino in razvoj Reinette Klever, ki je del PVV, je ta teden obiskala Ugando in med obiskom razpravljala o tej zamisli. Kot je poročala nizozemska javna radiotelevizija NOS, je ministrica izjavila, da Uganda ideji ni naklonjena. Podrobnosti o načrtu ostajajo nejasne, vključeval pa naj bi zavrnjene prosilce za azil iz več afriških držav, ki bi jih Uganda sprejela v zameno za finančno nadomestilo.
Klever je poudarila, da nizozemski kabinet trenutno preučuje pravne in izvedbene možnosti za ta načrt, ki je še v zgodnjih fazah razvoja. Ugandski minister za zunanje zadeve Jeje Odongo je pojasnil, da je država pripravljena razmisliti o tem predlogu, medtem ko je drugi ugandski minister, Okello Oryem, izrazito zavrnil možnost sodelovanja, saj Uganda že nudi zatočišče za 1,6 milijona beguncev iz Sudana, Južnega Sudana in Demokratične republike Kongo.
Kritike iz Nizozemske in mednarodnih krogov
Wilders sicer podpira načrt, številni člani koalicijske vlade pa so se odzvali zadržano, predvsem zaradi zaskrbljujočega stanja človekovih pravic v Ugandi. Claudia van Zanten iz populistične kmečke stranke BBB je opozorila, da je treba biti posebej previden glede oseb LGBTI, ki bi jih lahko prizadela drakonska protigejevska zakonodaja v Ugandi. Podobno je tudi Diederik Boomsma iz stranke NSC izrazil zaskrbljenost zaradi kršitev človekovih pravic v tej državi.
Opozicijski politiki so idejo ostro zavrnili. Jesse Klaver iz Zelene levice je načrt označil za poskus odvrniti pozornost od težav, s katerimi se sooča vlada pri reševanju domačih vprašanj, kot sta gradnja stanovanj in delovanje bolnišnic. Rob Jetten, vodja stranke D66, je idejo opisal kot popolnoma neizvedljivo in nepremišljeno, saj prejšnji podobni načrti drugih držav, kot sta Danska in Združeno kraljestvo, niso obrodili sadov.
Mednarodni primeri neuspešnih poskusov offshoringa azilantov
Združeno kraljestvo je pod prejšnjo konservativno vlado že poskusilo izvajati politiko pošiljanja prosilcev za azil v Ruando. Vendar pa je ta načrt, ki je bil označen kot ekstremna oblika “offshoringa”, propadel, saj ni bilo izvedeno nobeno dejansko preseljevanje prosilcev. Načrt je britanske davkoplačevalce stal okoli 700 milijonov funtov, nova laburistična vlada pa ga je opustila.
Kljub tem izkušnjam se nizozemska vlada še vedno osredotoča na omejevanje migracij. Po prevzemu oblasti julija so se osredotočili na sprejetje stroge politike priseljevanja, čeprav statistični podatki EU kažejo, da je število prošenj za azil na Nizozemskem primerljivo s povprečjem drugih držav članic. Načrt Nizozemske sovpada z nedavnim pozivom predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen k preučitvi zamisli o “vozliščih za vračanje” zunaj EU. V tem kontekstu je von der Leyen kot možen model omenila dogovor med Italijo in Albanijo, ki predvideva ustanovitev tovrstnih vozlišč.
Portal24; Foto: © Evropska unija 2015 – Vir EP/Wikimedia