Zakaj je išias tako boleč? Ugotovite, kako lajšati bolečino

Išias je eno najpogostejših stanj, ki povzroča nelagodje in bolečine v hrbtu. Išias je zelo težko obvladati sam. To stanje se zgodi, ko živec išiasa razdraži ali vname. To običajno povzroči bolečino, otrplost in mravljinčenje v križu in nogah. Če imate išias, veste, kako je to lahko boleče. Dolgotrajni išias je motnja, ki lahko povzroči stalno bolečino. Čeprav ga je težje zdraviti kot akutni (kratkoročni) išias, obstajajo številna zdravljenja, ki lahko zagotovijo olajšanje.

Vzroki za išias

Pogost vzrok za išias je stiskanje živčnih korenin v ledvenem delu hrbtenice. To je lahko posledica zdrsa ali hernije diska, spinalne stenoze (zožitve prostora za živce), poškodbe ali zloma medenice. Vzroki za to stanje pa so lahko povezani tudi z resnejšimi težavami, kot so okužbe ali tumorji.

Zakaj je išias tako boleč?

Išias nastane zaradi stiskanja živčnih korenin ali ishiatičnega živca. Boli zato, ker vključuje neposredno nevronsko kompresij. Bolečina je lahko povezana s hudim pekočim občutkom, otrplostjo ali mravljinčenjem. Živec išiasa izvira iz hrbtenjače, potuje skozi boke in zadnjico ter se nato razveje navzdol po vsaki nogi. Prav tako lahko ovira posameznikovo sposobnost hoje zaradi hude bolečine ali šibkosti v nogah.

Kako lajšati bolečine pri išiasu?

Pred zdravljenjem išiasa je treba zdraviti osnovni vzrok. Najpomembnejša faza je iskanje vzroka problema. Za postavitev končne diagnoze bodo morda potrebni slikovni testi, kot so rentgenski žarki, CT in MRI, ter elektrofiziološki testi. Ko je išias diagnosticiran, je osnovni vzrok osredotočen na zdravljenje. Tukaj je 6 načinov za lajšanje bolečin pri išiasu :

1. Protivnetna zdravila

Ibuprofen in naproksen sta primera nesteroidnih protivnetnih zdravil (NSAID), ki pomagata zmanjšati vnetje v telesu in delujeta protibolečinsko. Vprašajte svojega zdravnika, ali je predpisana jakost prava za vas, če odmerek brez recepta ne lajša bolečine pri išiasu.

2. Topli in hladni obkladki

Takojšnje in pomembno olajšanje bolečine pri išiasu je mogoče doseči z uporabo hladne in/ali toplotne terapije. Z uporabo hladne in/ali toplotne terapije lahko bolečine v išiasu učinkovito in takoj ublažimo. Hladna terapija je na splošno koristna na začetku išiasa in se nato uporablja alternativno toplotni terapiji. Protivnetna mazila lahko pomagajo tudi pri zmanjševanju mišičnih krčev in poleg vročih in hladnih oblog služijo kot protibolečinska sredstva.

3. Fizikalna terapija

Druga učinkovita metoda za zmanjšanje bolečine je fizikalna terapija. Za zdravljenje bolečine lahko fizikalna terapija uporablja načine, kot so transkutana električna živčna stimulacija (TENS), ultrazvočna terapija ali interferenčna terapija (IFT). Lahko poskusite nekaj razteznih vaj. Lahko pomagajo bolniku pri okrevanju in preprečijo ponavljajoče se epizode. Pametno je, da takoj odložite začetek vadbe, če vzrok vašega išiasa ni znan.

4. Skrb za držo in ergonomijo

Nujno je treba vzdrževati dobro držo in skrbeti za ergonomijo, saj je večina primerov išiasa posledica slabe drže in nepravilnega sedenja na delovnem mestu. Torej, sedite naravnost z rameni zavihanimi nazaj in lopaticami navzdol.

5. Injekcije kortikosteroidov

Nekateri zdravstveni delavci svojim pacientom dajejo kortikosteroide (protivnetna zdravila) neposredno v predel hrbtenice, da odpravijo simptome išiasa. Injekcije naj bi delovale tako, da zmanjšajo vnetje okoli hrbteničnega živca.

6. Kirurgija

Kirurški poseg se uporablja samo v primerih, ko so bolniki imeli resne nevrološke okvare ali če konzervativno zdravljenje degenerativnih stanj ni uspelo. Morda bo potreben tudi za nekatere nedegenerativne patologije, kot so okužbe in tumorji.

Razlika med išiasom in sindromom Cauda equina

Podobne simptome lahko najdemo tako pri išiasu kot pri sindromu Cauda equina (CES). Išias je stanje, ki pogosto izgine samo od sebe, ne da bi bila potrebna obsežna zdravniška oskrba. Za sindrom Cauda equina pa je pomembna nujna medicinska pomoč, ki zahteva takojšnje zdravljenje. Šibkost, otrplost v nogah, izguba nadzora nad črevesjem in mehurjem ter parestezije/ otrplost/ mravljinčenje v perinealnem/ intimnem predelu so možni simptomi sindroma cauda equina.

vir Foto: Pexels Portal24