Wall Street teden pred nami: Vlagatelji iščejo stabilnost delnic
Ameriške delnice so v zadnjem tednu skušale ponovno najti stabilnost, a šibkost indeksa Dow Jones Transport Average, ki ga vlagatelji pozorno spremljajo, sproža vse večje dvome o zdravju gospodarstva. Medtem ko je S&P 500 v preteklem tednu dosegel skromen dobiček in prekinil štiritedenski niz padcev, je transportni sektor pokazal znake resnejših težav, piše Reuters. Referenčni indeks S&P 500 se je sicer opomogel po korekciji, ko je prejšnji teden padel za več kot 10 odstotkov od svoje rekordne vrednosti iz februarja, a vlagatelji ostajajo previdni. Dow Transports, ki vključuje 20 ključnih podjetij iz transportnega sektorja, kot so letalski prevozniki, prevozniška podjetja in dostavni giganti, je v istem obdobju izgubil več kot 17 odstotkov vrednosti glede na novembrski vrh. Letos je indeks upadel za 8 odstotkov, kar je dvakrat večji padec kot pri S&P 500.
Chuck Carlson, glavni izvršni direktor Horizon Investment Services, je poudaril, da je transportni sektor pomemben kazalnik prihodnje gospodarske aktivnosti. “Slaba uspešnost indeksa Dow Transports me navdaja z zaskrbljenostjo,” je dejal. Vlagatelji so še posebej zaskrbljeni zaradi morebitne gospodarske upočasnitve, ki jo deloma poganjajo negotovosti, povezane s tarifno politiko predsednika Donalda Trumpa. Federal Reserve je ta teden znižala napoved gospodarske rasti ZDA za letošnje leto na 1,7 odstotka z 2,1 odstotka, predsednik centralne banke Jerome Powell pa je opozoril na “nenavadno visoko” stopnjo negotovosti.
Široka šibkost v transportnem sektorju
Padec indeksa Dow Transports ni omejen le na posamezne panoge, temveč je razširjen po celotnem sektorju. Delnice dostavnih podjetij, kot sta FedEx in United Parcel Service, so letos izgubile 18 odstotkov oziroma 9 odstotkov vrednosti. FedEx je v petek dodatno nazadoval, potem ko je podjetje znižalo svoje letne finančne napovedi. Tovornjakarski družbi Landstar in JB Hunt Transport Services sta prav tako zabeležili več kot 12-odstotni padec. Še huje so prizadete letalske družbe: delnice Delta Air Lines in United Airlines Holdings so letos upadle za več kot 20 odstotkov, American Airlines pa kar za 35 odstotkov, saj so nekatera podjetja nedavno znižala pričakovanja glede dobička.
Matt Maley, glavni tržni strateg pri Miller Tabaku, je izpostavil, da indeks Dow Transports ponuja vpogled v potrošniško porabo in s tem v moč gospodarstva. “Padec indeksa potrjuje šibkejše gospodarske podatke, ki smo jim priča, in podpira nižja pričakovanja glede rasti,” je dodal. Po teoriji Dow, ki jo nekateri vlagatelji uporabljajo za napovedovanje tržnih trendov, šibkost transportnega indeksa v kombinaciji z 1-odstotnim padcem industrijskega indeksa Dow Jones letos nakazuje potencialne težave. Industrijski indeks je od decembrskega rekorda izgubil približno 7 odstotkov.
Občutek neh+gotovosti
Poleg tega so tudi drugi kazalniki, kot sta indeks malih podjetij Russell 2000, ki je od novembrskega vrha padel za več kot 15 odstotkov, in indeks polprevodnikov Philadelphia SE Semiconductor, ki je od julija izgubil 22 odstotkov, okrepili občutek negotovosti. “Vsi ti signali kažejo na šibkost pod površjem ameriškega gospodarstva,” je opozoril Matthew Miskin, soglavni naložbeni strateg pri John Hancock Investment Management.
V prihodnjem tednu bodo vlagatelji pozorno spremljali nova poročila o razpoloženju in zaupanju potrošnikov ter ključni indeks cen izdatkov za osebno potrošnjo, ki bo objavljen 28. marca. Poleg tega ostajajo v ospredju carine, saj Trumpova administracija načrtuje vzajemne ukrepe 2. aprila za uravnoteženje globalne trgovine. Rick Meckler, partner pri Cherry Lane Investments, meni, da bi lahko delnice transportnih podjetij do takrat ostale nestanovitne, saj so v središču skrbi glede carin in gospodarske upočasnitve.
Portal24; Foto: Pixabay