Povzetek tedna: Inflacija vztraja, delnice v Evropi in Aziji padajo
Angleška centralna banka je v četrtek obdržala obrestne mere pri 4,5 odstotka, saj inflacija ostaja nespremenjena, medtem ko svetovna negotovost še naprej narašča. Odločitev je prišla v času, ko so vlagatelji po vsem svetu spremljali poteze večjih centralnih bank, vključno z ameriško centralno banko Federal Reserve, švedsko Riksbank in švicarsko nacionalno banko, katerih odločitve prav tako vplivajo na globalne finančne trge, piše Euronews. Evropski trgi so se v petek zjutraj odprli šibko, saj so se vlagatelji soočali z mešanimi signali in zaskrbljenostjo glede gospodarske rasti ter inflacije.
Britanski indeks FTSE 100 je v petek zjutraj začel z 0,2-odstotnim padcem, ki so ga vodila podjetja, kot so JD Sports Fashion, IAG in Croda International. Tudi nemški indeks DAX ni ostal imun na negotovost, saj se je znižal za 0,1 odstotka, pri čemer sta bila med največjimi poraženci Deutsche Post in BASF. Francoski indeks CAC 40 je prav tako začel dan z 0,4-odstotnim upadom, medtem ko je širši evropski indeks STOXX 600 beležil 0,5-odstotni padec.
“Mešana retorika Feda je bila za trge težko razumljiva. Sprva se je zdela pozitivna za tveganje, a se je včeraj pokazalo, da to ni več tako jasno. Nižja rast in višja inflacija redko prinašata dobre novice za ameriško gospodarstvo, Fed pa je nakazal pripravljenost na ukrepanje, če se razmere poslabšajo,” je dejal Kyle Chapman, analitik deviznih trgov pri Ballinger Group.
Pričakovanja pred spomladansko izjavo v Združenem kraljestvu
Vlagatelji v Združenem kraljestvu so medtem usmerili pozornost na prihodnji teden, ko bo kancler predstavil spomladansko izjavo in finančno poročilo spodnjemu domu parlamenta. Analitiki pri Pantheon Macroeconomics so zapisali: “Menimo, da višji donosi, šibkejša rast in nadpovprečno zadolževanje letos pomenijo, da se bo vladno zadolževanje do leta 2029/30 povečalo za 10 milijard funtov. Pričakujemo, da bo vlada morala preseči svojo nedavno zavezo o povečanju obrambnih izdatkov na 2,5 odstotka BDP.” Dodali so še, da bi kancler lahko napovedal dvig na vsaj 3,0 odstotka BDP do leta 2027, kar bi zahtevalo računovodske prilagoditve in morebitne višje davke ter zadolževanje oktobra, da bi financirali ta “generacijski izziv”.
Azijsko-pacifiški trgi pod vplivom inflacije in šibke rasti
Na azijsko-pacifiških trgih je japonski indeks Nikkei 225 v petek zaključil 0,2 odstotka nižje pri 37.677,1. Močnejši od pričakovanih podatki o potrošniški inflaciji so okrepili pričakovanja, da bi japonska centralna banka lahko napovedala dodatne dvige obrestnih mer. Kitajski indeks Shanghai Composite je izgubil 1,3 odstotka in zaključil pri 3.364,8, saj sta medvedje razpoloženje in šibki obeti za gospodarsko rast negativno vplivala na delnice.
Počasno okrevanje trga dela in upad povpraševanja po kreditih sta še dodatno obremenila vlagatelje. Hongkonški indeks Hang Seng je padel za 2,2 odstotka na 23.689,7. Nasprotno pa je avstralski S&P/ASX 200 zrasel za 0,2 odstotka na 7.931,2, južnokorejski Kospi pa je prav tako pridobil 0,2 odstotka in zaključil pri 2.643,1.
Ameriške borze pod pritiskom zmanjšanega optimizma
V ZDA so delnice v četrtek zaključile šibko, saj je optimizem glede znižanja obrestnih mer začel usihati po odločitvi Federal Reserve, da zniža napoved gospodarske rasti in poveča inflacijske obete. Indeks S&P 500 je izgubil 0,2 odstotka, pri čemer so padce vodila podjetja, kot so Accenture, Gartner in Microchip Technology. Indeks NASDAQ 100 je prav tako padel za 0,3 odstotka, z največjimi izgubami pri Microchip Technology, Broadcom in Warner Bros Discovery. Indeks Dow Jones Industrial Average je ostal večinoma nespremenjen, pri čemer so IBM, Nike in Walt Disney beležili največje izgube, medtem ko sta Boeing in Chevron dosegla rahlo rast.
Gibanja na trgu surovin in valut
Na trgu surovin se je ameriška surova nafta v petek zjutraj zvišala za 0,2 odstotka na 68,2 dolarja za sod, medtem ko je surova nafta Brent pridobila 0,1 odstotka in dosegla 72,1 dolarja za sod. Zlato je izgubilo 0,5 odstotka in se gibalo pri 3.029,7 dolarja za unčo, a ostaja blizu rekordnih vrednosti zaradi povečanega povpraševanja v času gospodarske negotovosti. Na deviznih trgih je par EUR/USD padel za 0,2 odstotka, medtem ko je par EUR/GBP zjutraj pridobil 0,1 odstotka.
Poslovni rezultati velikih podjetij
Podjetje Nike je poročalo o prihodkih v tretjem četrtletju poslovnega leta 2025 v višini 11,3 milijarde dolarjev (10,4 milijarde evrov), kar predstavlja 9-odstotni padec v primerjavi z lanskim letom. Padec je posledica zmanjšanega povpraševanja po obutvi in oblačilih, zlasti na Kitajskem, medtem ko se je prodaja opreme povečala. Prihodki Nike Direct so upadli za 12 odstotkov na 4,7 milijarde dolarjev (4,3 milijarde evrov), bruto marža pa je padla za 330 bazičnih točk na 41,5 odstotka.
Finančni direktor Matthew Friend je izpostavil geopolitično dinamiko, davčne predpise in nove tarife kot dejavnike negotovosti. Delnica podjetja je v petek zjutraj pred odprtjem borze padla za več kot 5 odstotkov. JD Wetherspoon Plc je medtem poročal o 3,9-odstotni rasti prihodkov v 26 tednih do 26. januarja 2025, ki so dosegli 1,1 milijarde funtov (1,3 milijarde evrov). Dobiček pred obdavčitvijo je upadel za 8,6 odstotka na 32,9 milijona funtov (39,3 milijona evrov), dobiček iz poslovanja pa za 4,3 odstotka na 64,8 milijona funtov (77,4 milijona evrov). Delnica podjetja je v petek zjutraj izgubila 9,5 odstotka na londonski borzi.
Portal24; Foto: Pixabay/geralt