Wall Street: Dow Jones rahlo upadel, S&P in Nasdaq sta se okrepila

V ponedeljek je na Wall Streetu prevladovalo nervozno trgovanje. Indeks Dow Jones je rahlo upadel, medtem ko sta se indeksa S&P 500 in Nasdaq okrepila. Vlagatelji z nestrpnostjo pričakujejo objavo poslovnih rezultatov številnih tehnoloških podjetij, zasedanje FED-a in ključne podatke o ameriškem trgu dela, ki bi lahko prinesli nove smernice.

Indeks Dow Jones je zabeležil padec za 49,41 točke oziroma 0,12 odstotka in končal trgovalni dan pri 40.539 točkah. Na drugi strani se je indeks S&P 500 nekoliko okrepil za 0,08 odstotka na 5463 točk. Nasdaq je sicer pridobil 0,07 odstotka in dosegel 17.370 točk.

Ta teden bodo objavljeni četrtletni rezultati nekaterih največjih tehnoloških podjetij, kot so Microsoft, Apple, Meta in Amazon. Ti rezultati bodo vlagateljem dali vpogled v to, ali so tehnološke delnice še vedno ranljive ali pa se lahko njihova rast cen nadaljuje.

Vlagatelji upajo tudi na pozitiven signal s strani FED-a. Pričakujejo, da bo FED ob koncu svoje seje v sredo namignil na možnost znižanja obrestnih mer v septembru. Poleg tega bodo v petek objavljeni podatki o zaposlovanju v juliju, ki bodo dali vpogled v stanje na trgu dela v največjem svetovnem gospodarstvu.

Mona Mahajan, direktorica in višja naložbena strateginja pri Edward Jones, je dogajanje komentirala z besedami: “Jasno je, da smo na trnih. Trgi so večinoma v fazi čakanja. Ta teden imamo pomembne gospodarske novice in srečanje FED-a v sredo ter poročilo o delovnih mestih v petek. Imamo tudi številna poslovna poročila tehnoloških težkih kategorij.”

Azijske borze

Na azijskih borzah danes vlada zatišje pred ključnimi zasedanji japonske in ameriške centralne banke ter vrsto poslovnih in makroekonomskih objav, ki bodo vlagateljem dale nadaljnjo usmeritev. Indeks azijsko-pacifiških delnic MSCI se je okoli 6.30 zjutraj znižal za 0,7 odstotka.

Japonski Nikkei, ki je prejšnji teden potonil za skoraj 6 odstotkov, je v torek nazadoval za dodatnih 0,46 odstotka. Vlagatelji pri cenah delnic upoštevajo, da Fed ta teden ne bo znižal obrestnih mer in da jih bo septembra znižal za 25 bazičnih točk. Prav tako čakajo na odločitve japonske centralne banke.

“Lahko slišite, kako trgi govorijo ‘zatišje pred nevihto’. To je dan za upravljanje pozicij in pregled izpostavljenosti,” je dejal Chris Weston, vodja raziskave pri Pepperstonu v Melbournu.

Valute in nafta

Na valutnih trgih je dolarski indeks, ki meri uspešnost ZDA v primerjavi s šestimi največjimi svetovnimi valutami, zabeležil le malenkostne spremembe in znaša 104,64 točke. Vlagatelji čakajo na rezultate zasedanj večjih centralnih bank. Tečaj evra v primerjavi z dolarjem je oslabel za 0,04 odstotka in se giblje pri 1,0823 dolarja. Jen, ki je nedavno pridobil 2 odstotka, je danes oslabel za 0,12 odstotka in dosegel 154,205 jena za dolar.

Jen je zaradi vrste dejavnikov v začetku julija dosegel najvišjo raven glede na dolar v zadnjih 38 letih, in sicer pri 161,96 jena za dolar. Zdaj pa se vlagatelji sprašujejo, ali bo japonska centralna banka objavila svoje načrte za zaostrovanje denarne politike, pri čemer naj bi v obdobju dveh let postopoma prepolovila nakupe obveznic. Trgi ocenjujejo, da so možnosti za dvig obrestnih mer s strani Banke Japonske trenutno 63-odstotne.

Na naftnih trgih so cene sodčkov padle na najnižjo raven v zadnjih sedmih tednih zaradi možnosti zmanjšanja svetovnega povpraševanja. Za sod nafte brent v Londonu je treba zjutraj odšteti 79,36 dolarja, kar je 0,43 odstotka manj kot dan prej, sod WTI na ameriškem trgu pa 75,46 dolarja, kar je 0,46 odstotka manj.

[Vir: Hina]; Portal24; Foto: Freepik