5G tehnologija ima ključno vlogo pri zmanjševanju emisij na olimpijskih igrah
Ko se na enem mestu zbere več tisoč športnikov, lahko to povzroči okoljsko opustošenje. Nobene olimpijske igre, ki so potekale med letoma 1992 in 2020, pa niso bile dovolj trajnostna, je pokazala študija iz leta 2021 v reviji Nature. Olimpijske igre v Riu de Janeiru leta 2016 so denimo povzročile obsežne okoljske poškodbe, vključno z razselitvijo 77.000 ljudi v skupnostne favele da bi naredili prostor za infrastrukturo dogodka.
Z okoljskega vidika so igre v Riu de Janeiru proizvedle več kot 17.000 ton odpadkov, porabile 29.500 gigavatov električne energije, večinoma iz neobnovljivih virov, in povzročile 3,6 milijona ton emisij ogljika. Vendar pa so igre v Parizu leta 2024 postavile omejevanje vpliva na okolje kot eno izmed svojih glavnih prioritet.
Za razliko od preteklih olimpijskih iger, ki so pogosto vključevale gradnjo številnih novih prizorišč, so bila obstoječa prizorišča v Parizu preoblikovana, zgrajeno pa je bilo le eno novo stalno prizorišče. Poleg tega so za opremo, kot je pohištvo, raje najemali kot kupovali, kar je pomagalo zmanjšati odpadke. Ena izmed ključnih trajnostnih pobud pa je uporaba tehnologije 5G, ki poganja olimpijske igre.
5G
Orange, ponudnik telekomunikacij za igre v Parizu, si je zastavil cilj omejiti emisije ogljika na 10.000 ton ogljikovega dioksida. Če bo ta cilj dosežen, bodo emisije ogljika Orangea predstavljale manj kot 1odstotek skupnih ocenjenih emisij olimpijskih iger leta 2024. To je najnovejši primer, kako ponudniki 5G podpirajo prizadevanja za trajnost na globalnih dogodkih v živo.
Kevin Swank, direktor trženja izdelkov pri CommScope, podjetju, ki je delalo na športnih stadionih v Franciji, Nemčiji in ZDA, je dejal, da se IT ekipe na velikih javnih prizoriščih vedno pogosteje prosijo, da najdejo načine, kako prispevati k prizadevanjem za dekarbonizacijo svoje organizacije. Čeprav sistemi 5G zahtevajo namestitev infrastrukture, je njihova tehnologija bolj trajnostna kot starejši sistemi povezljivosti, kot so analogni porazdeljeni antenski sistemi.
Digitalni sistemi 5G porabijo manj energije in manj hlajenja
Digitalni sistemi 5G porabijo manj energije in manj hlajenja kot starejši sistemi, ki za delovanje potrebujejo velike količine energije in kablov. In ker sistemi 5G delujejo digitalno, ne potrebujejo toliko fizične infrastrukture kot njihovi predhodniki. Swank je povedal, da je bil priča pozitivnemu vplivu na okolje in izkušnje navijačev, ko je CommScope leta 2020 posodobil internetno infrastrukturo na stadionu AT&T v Arlingtonu v Teksasu, domu Dallas Cowboys.
S prehodom na 5G se je zmogljivost omrežja stadiona povečala za desetkrat, medtem ko se je poraba energije zmanjšala za približno 87odstotkov, zahteve po hlajenju pa so se zmanjšale za do 75 osdstotkov. Ta zmanjšanja pomenijo več kot 100 ton prihrankov emisij CO2 na leto. Sistem 5G na stadionu je povzročil le pet stojal za shranjevanje opreme v primerjavi s 30 do 40 stojali, ki so bili prej potrebni za analogno opremo.
Zaradi teh prednosti 5G hitro pridobiva zagon v zabavni industriji, saj dogodki še naprej rastejo in udeleženci pričakujejo bolj brezhibne izkušnje. Da bi dosegli svoj cilj emisij ogljika za igre v Parizu, je Orange zmanjšal svoj odtis proizvodnje opreme in uvajanja infrastrukture. Orange je v partnerstvu s svetovalnim podjetjem Carbone4 ocenil, da je 86% njegovega globalnega odtisa prišlo iz teh dveh področij.
Četrtina opreme bo najeta
Za olimpijske igre v Parizu podjetje uporablja več lokalnih dobaviteljev in pošilja kosovne predmete po morju in ne po zraku, da bi zmanjšalo emisije. Orange namerava najeti četrtino svoje opreme in ocenjuje, da bo 75odstotkov opreme po igrah ponovno uporabljenih ali prerazporejenih.
Na splošno se lahko omrežja 5G, ki se uporabljajo na velikih športnih prireditvah, ponovno uporabijo po koncu dogodkov, ko povečana zmogljivost ni več potrebna. Kelvin Chaffer, izvršni direktor Lifecycle Software, je dejal, da z oblikovanjem infrastrukture, ki jo je mogoče po dogodku preoblikovati za druge uporabe v skupnosti, ter izvajanjem zelenih tehnologij in trajnostnih praks, organizatorji velikih športnih dogodkov zmanjšujejo vpliv infrastrukturnih projektov na okolje.
[Vir: Yahoo]; Portal24; Foto: Pexels