Vrhovno sodišče Združenega kraljestva razsodilo: Ženska je opredeljena z biološkim spolom

Vrhovno sodišče Združenega kraljestva je izdalo prelomno sodbo, ki opredeljuje pravni pomen izraza “ženska” v Zakonu o enakosti iz leta 2010. Pet sodnikov je soglasno odločilo, da se izraz nanaša izključno na biološki spol ob rojstvu, kar izključuje transspolne ženske, tudi tiste s potrdilom o priznanju spola (GRC). Odločitev, ki jo zagovorniki označujejo kot zmago aktivistov, kritičnih do spola, ima daljnosežne posledice za pravice transspolnih oseb in delovanje javnih storitev, kot so bolnišnice, športni klubi in zatočišča za ženske, navaja The Guardian. Sodba je sprožila burne odzive, od podpore vlade Združenega kraljestva do kritik zagovornikov transspolnih pravic.

Sodba vrhovnega sodišča prinaša pravno jasnost glede zaščite prostorov in storitev, rezerviranih za en spol. Lord Hodge, namestnik predsednika sodišča, je poudaril, da Zakon o enakosti dosledno obravnava biološki spol, ne pa pridobljenega spola, ne glede na pravne dokumente, kot je potrdilo o priznanju spola. Po njegovih besedah bi razlaga spola kot pravno potrjenega spola ustvarila nedoslednosti in zmedo v pravnih definicijah moškega in ženskega spola. To bi vplivalo na politike enakosti spolov v različnih sektorjih, vključno s športom, oboroženimi silami, zdravstvenimi ustanovami in dobrodelnimi organizacijami, ki delujejo izključno za ženske.

Hodge je še dodal, da so določbe zakona, ki se nanašajo na diskriminacijo na podlagi spola, zlasti tiste v povezavi z nosečnostjo, materinstvom in specifičnimi tveganji za ženske, smiselne le, če se nanašajo na biološki spol. Vlada Združenega kraljestva je pozdravila odločitev, saj po njihovem mnenju zagotavlja “jasnost in zaupanje” za ženske ter organizacije, ki upravljajo enospolne prostore. Tiskovni predstavnik vlade je izjavil, da so enospolni prostori zakonsko zaščiteni in da jih bo vlada vedno varovala.

Posledice za transspolne pravice

Odločitev sodišča pomeni pomemben udarec za transspolne ženske, zlasti na Škotskem, kjer je škotska vlada zagovarjala stališče, da bi morale biti transspolne ženske s potrdilom o priznanju spola pravno priznane kot ženske. Sodba onemogoča transspolnim ženskam zasedanje mest v javnih odborih, rezerviranih za ženske, in odpira možnost za širše omejitve njihovega dostopa do storitev in prostorov, namenjenih ženskam. Prav tako bi lahko spodbudila pozive k prenovi zakonodaje Združenega kraljestva o priznavanju spola.

Zagovorniki transspolnih pravic so izrazili globoko razočaranje. Skupina Scottish Trans je odločitev označila za šokantno, saj po njihovem mnenju razveljavlja 20 let pravnega priznavanja transspolnih oseb s potrdili o priznanju spola. Poudarili so, da si bodo še naprej prizadevali za družbo, v kateri bodo transspolne osebe lahko živele z zasebnostjo, dostojanstvom in varnostjo. Ellie Gomersall, trans ženska iz škotske stranke Zelenih, je pozvala k spremembi zakonodaje, ki bi zagotovila popolno enakost za transspolne osebe, in opozorila, da sodba spodkopava temeljne človekove pravice njihove skupnosti.

Reakcije in širši družbeni vpliv

Skupina For Women Scotland, ki jo finančno podpira pisateljica J.K. Rowling, je sodbo pozdravila kot potrditev, da se pravna definicija ženske nanaša izključno na biološke ženske. Maya Forstater, aktivistka in soustanoviteljica skupine Sex Matters, je poudarila, da odločitev temelji na “realnosti, ne na papirologiji”. Po njenem mnenju sodišče pravilno zavrača stališče škotske vlade, ki bi ustvarilo pravno zmedo.

Nasprotni argumenti, ki jih je podprla tudi Komisija za enakost in človekove pravice, so opozarjali na potencialne zaplete pri izvajanju politik, če bi transspolne ženske s potrdili imele enak pravni status kot biološke ženske. Lord Hodge je pojasnil, da bi takšna razlaga ustvarila “dve podskupini” znotraj kategorije žensk, kar bi otežilo delovanje organizacij, saj so podatki o potrdilih o priznanju spola zasebni. Slednje pa bi lahko vplivalo tudi na prostore, namenjene lezbijkam, ki so prav tako zgodovinsko doživljale diskriminacijo.

Sodba bi lahko imela široke posledice za oblikovanje politik, zlasti v športu, kjer je poštena udeležba žensk ključnega pomena, ter v javnih storitvah, kot so garderobe, zdravstvene ustanove in skupne nastanitve. Kishwer Falkner, predsednica Komisije za enakost in človekove pravice, je poudarila, da bo potrebna temeljita analiza posledic sodbe, a je izrazila zadovoljstvo, ker odločitev obravnava vprašanja o ohranjanju enospolnih prostorov in pravic istospolnih oseb do ustanavljanja združenj.

Portal24; Foto: Vecteezy