Izraelska vojska bo v Gazi, Libanonu in Siriji ostala za nedoločen čas

Izraelska vojska je po obnovitvi obsežnih vojaških operacij v Gazi, Libanonu in Siriji prevzela nadzor nad več kot polovico Gaze in vzpostavila tako imenovane varnostne cone na vseh treh območjih. Obrambni minister Israel Katz je v sredo napovedal, da bo izraelska vojska za nedoločen čas ostala na teh območjih, kar označuje odstop od prejšnjih praks, ko so se izraelske sile po operacijah umaknile. “Ne evakuiramo območij, ki so bila očiščena in zasežena,” je poudaril Katz, kar nakazuje na novo strategijo dolgoročne vojaške prisotnosti.

Odločitev prihaja po razpadu premirja s Hamasom prejšnji mesec, ki je sprožil obnovljeno kampanjo v Gazi. Poleg tega Izrael kljub lanskemu premirju s Hezbolahom vztraja pri ohranitvi nadzora nad določenimi območji v Libanonu in je zasedel tamponsko območje na jugu Sirije po padcu režima Bašarja al Asada decembra, navaja Euronews. Te poteze so v regiji sprožile ostre odzive, saj Palestinci, Libanonci in Sirci prisotnost izraelskih sil obravnavajo kot vojaško okupacijo, ki krši mednarodno pravo.

Izraelska vojska bo za nedoločen čas ostala v Gazi, Libanonu in Siriji, pravi obrambni minister

Izraelske oblasti trdijo, da je dolgoročna prisotnost v varnostnih conah nujna za preprečitev ponovitev napadov, kakršen je bil tisti 7. oktobra 2023, ko je Hamas ubil približno 1200 ljudi, večinoma civilistov, in ugrabil 251 posameznikov. Vendar pa ta strategija otežuje pogajanja s Hamasom, ki zahteva popoln umik izraelskih sil iz Gaze in trajno prekinitev ognja v zameno za izpustitev preostalih talcev. Po podatkih izraelskih virov je od 59 talcev, ki so še v Gazi, živih le še 24. Družine ujetnikov so izrazile razočaranje nad vladnimi prioritetami, saj menijo, da Izrael daje prednost ozemeljskemu nadzoru pred reševanjem talcev. “Edina izvedljiva rešitev je izpustitev vseh talcev v okviru sporazuma, tudi za ceno končanja vojne,” so zapisali v izjavi.

Posledice izraelskih operacij v Gazi so katastrofalne za tamkajšnje prebivalstvo. Približno 90 odstotkov od dveh milijonov prebivalcev je razseljenih, mnogi večkrat, velika območja pa so zaradi bombardiranja in kopenskih operacij neprimerna za bivanje. Humanitarna kriza se poglablja, saj je Izrael pred več kot mesecem ponovno zaprl ozemlje in preprečil uvoz hrane in drugih osnovnih dobrin. Na stotine tisoč ljudi živi v prenatrpanih šotorskih taboriščih z omejenim dostopom do hrane in vode.

Premier Benjamin Netanjahu vztraja pri uničenju Hamasa in vrnitvi talcev, hkrati pa podpira kontroverzni predlog ameriškega predsednika Donalda Trumpa za “prostovoljno emigracijo” prebivalcev Gaze v druge države. Ta predlog, ki ga večina arabskih držav in strokovnjaki za človekove pravice zavračajo kot kršitev mednarodnega prava, je dodatno zaostril napetosti v regiji. Trumpova administracija, ki je podprla prekinitev humanitarne pomoči Gazi, skuša doseči novo premirje, a pogajanja pod vodstvom odposlanca Steva Witkoffa za zdaj niso obrodila sadov.

Portal24; Foto: Wikimedia/Fotograf enote tiskovnega predstavnika IDF