Von der Leyen financirala napade na kritike podnebne politike
Po letih špekulacij in kritik je Evropska komisija pod vodstvom Ursule von der Leyen še uradno priznala vpletenost v škandalozno financiranje okoljskih organizacij. Milijoni evrov, zbrani iz davkoplačevalskega denarja, niso bili porabljeni le za podnebne in okoljske projekte, temveč tudi za ciljno usmerjene politične kampanje proti nasprotnikom podnebne politike EU, piše avstrijski Exxpress. Prizanje Komisije odpira vprašanja o transparentnosti, zlorabi sredstev in politični odgovornosti predsednice von der Leyen.
Dokumenti in uradne izjave razkrivajo, da so bile nevladne organizacije, financirane prek programa LIFE, ki je namenjen okoljskim ukrepom, vpletene v “neprimerno lobiranje”. To ni pomenilo zgolj promocije podnebnih ciljev EU, temveč tudi namenske napade na politične nasprotnike, zlasti konservativne politike in kritike bruseljskih načrtov. Komisija je zdaj priznala, da so takšni primeri obstajali in da so bili problematični.
Subvencije za propagando in netransparentnost
Program LIFE, vreden več milijard evrov, je bil zasnovan za podporo okoljskim projektom, kot so ohranjanje narave in zmanjševanje emisij. Vendar pa so nekatera sredstva končala v rokah organizacij, ki so jih uporabile za mobilizacijo javnega mnenja proti posameznikom in skupinam, ki so nasprotovale podnebnim ukrepom EU. Interni dokumenti, ki so pricurljali v javnost že pred časom, so nakazovali dogovore med Komisijo in nevladnimi organizacijami o tem, koga je treba “obravnavati”. Zdaj je jasno, da je šlo za sistematično usmerjanje sredstev v politične namene.
Pika na i zgodbe je finančna netransparentnost. Le približno tretjina nevladnih organizacij, ki prejemajo sredstva EU in se predstavljajo kot neprofitne, dejansko razkrije vire svojih prihodkov in natančno porabo. Kljub temu so te organizacije še naprej prejemale subvencije, kar odpira vprašanja o nadzoru in odgovornosti znotraj bruseljske administracije.
Komisija se je na pritiske začela odzivati že jeseni 2024, ko je pod vplivom konservativne skupine v Evropskem parlamentu (EPP) izdala interno direktivo, ki nevladnim organizacijam prepoveduje lobiranje z EU sredstvi. Zdaj napoveduje dodatne “popravke” v programu LIFE, obljublja večjo preglednost in zagotavlja, da se sredstva ne bodo več uporabljala za politične napade. Vprašanje pa ostaja: je to res nov začetek ali le poskus pomiritve razburjenih duhov?
Skupina EPP, ki je vršila pritisk na Komisijo, pozdravlja priznanje. Peter Liese, tiskovni predstavnik krščanskih demokratov za okoljsko politiko, je izpostavil “očitno napačno ravnanje” uradnikov EU in nevladnih organizacij ter poudaril, da je konec zlorabi sredstev za politični vpliv nujen.
Portal24; Foto: Wikimedia/EU parlament