Andrej Grah Whatmough se želi sestati z Ursulo von der Leyen in Vero Jourovo

Generalni direktor RTVS Andrej Grah Whatmough meni, da je vodstvo RTV Slovenija že od začetka mandata vlade Roberta Goloba deležno političnih pritiskov. Slednje kaže na nerazumevanje temeljev pravne države. V javno objavljenem pismu je izrazil željo po srečanju s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in podpredsednico Vero Jourovo. Na srečanju bi lahko celovito predstavili dogajanje na RTVS ter objektivno opisali medijsko stanje v Sloveniji.

Whatmough je nevedel, da kljub zagotovilom vlade o prizadevanjih za svoboden in kakovosten medijski prostor, vodstvo RTVS doživlja jasne politične pritiske. Pritiske vlada, po besedah Grah Whatmougha izvaja brez zadržkov. Ministrico za kulturo Asto Vrečko je označil za zagovornico zamenjave vodstva RTVS. Premier Robert Golob pa išče luknje v zakonu za čim prejšnjo zamenjavo vodilnih na javnem zavodu.

Zaskrbljen je tudi zaradi “javne diskreditacije in političnega pritiska s strani vladajočih na najvišji organ sodne veje oblasti torej Ustavno sodišče”. Ustavno sodišče je sprejelo sklep o zadržanju dela zakona o RTVS v ustavni presoji, kar zahteva čas za kompleksno in večplastno odločitev. Vodstvo RTVS spoštuje odločitev sodišča in se zaveda njenega pomena.

Pritisk na Ustavno sodišče

Grah Whatmough meni, da predstavniki trenutne oblasti ravnajo nasprotno, pri čemer izpostavlja Golobov poziv ustavnemu sodišču, naj čim prej sprejme odločitev o ustavnosti zakona. Golob je namreč izrazil željo po čim prejšnji razsodbi. V tem primeru bi lahko prevzeli nadzor nad celotno zadevo, ki jo je trenutno prevzelo Ustavno sodišče. Vodstvo RTVS vidi Golobovo izjavo kot nedvoumen pritisk na Ustavno sodišče, kar v pravni državi vzbuja skrb.

Po navedbah Graha Whatmougha besede in ravnanja vlade kažejo na nerazumevanje osnovnih temeljev pravne države. Ti temelji pa zagotavljajo delitev zakonodajne, izvršne in sodne veje oblasti. Whatmough je poudaril, da je delitev na tri enakovredne veje oblasti ključna za pravno delovanje države. Čeprav ni pričakovati, da bi te veje delovale povsem neodvisno. Očitni poskusi vplivanja in pritiska vzbudijo resno skrb glede nedemokratične usmeritve slovenske družbe in države.

Vodstvo RTV Slovenija si želi, da bi lahko javni medijski servis po letih vplivanja politike deloval svobodno in neodvisno. Verjamejo, da bi lahko ta cilj dosegli s pomočjo v Evropski uniji, ki postavlja medijsko svobodo visoko na lestvico evropskih vrednot. V ta namen je vodstvo RTVS zaprosilo predsednico in podpredsednico Evropske komisije za srečanja, da bi dobili celovito predstavitev dejanskega delovanja in dogajanja na RTVS ter objektivnejšo predstavo o medijskem stanju v Sloveniji.

 Foto: STA Portal24