Vlada potrdila paket stanovanjske zakonodaje za zagon javne gradnje
Vlada je na današnji seji potrdila pomemben paket stanovanjske zakonodaje, ki vključuje Zakon o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj ter novelo Stanovanjskega zakona. S tem se vzpostavljajo temelji za gradnjo 20 tisoč javnih najemnih stanovanj do leta 2035, kar naj bi bistveno izboljšalo dostopnost stanovanj za različne družbene skupine.
Zakon o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj prinaša stabilen finančni okvir, ki bo zagotovil 100 milijonov evrov letno za gradnjo javnih najemnih stanovanj.
Kot je zapisalo Ministrstvo za solidarno prihodnost, »se vzpostavlja sistemski okvir, ki bo zagotovil 100 milijonov evrov letno za gradnjo javnih najemnih stanovanj. S temi sredstvi se Stanovanjskemu skladu Republike Slovenije, lokalnim skladom in občinam ter neprofitnim stanovanjskim organizacijam omogoča strateško in dolgoročno načrtovanje projektov na državni in lokalni ravni.«
Sredstva bodo omogočila načrtovanje in izvedbo stanovanjskih projektov, ki bodo odgovarjali na potrebe prebivalcev ter podpirali družbeni in gospodarski razvoj države in posameznih regij. Zakon tako predstavlja pomemben korak k razvoju stanovanjskih politik, ki bodo celostno naslavljale stanovanjsko problematiko.
Novela za učinkovitejše upravljanje in večjo dostopnost
Novela Stanovanjskega zakona prinaša spremembe, ki bodo okrepile vlogo občin in stanovanjskih skladov pri upravljanju javnih najemnih stanovanj.
»S predlaganimi spremembami, zapisanimi v noveli, želimo okrepiti vlogo lokalnih skupnosti in stanovanjskih skladov kot ključnih nosilcev razvoja javnega najemnega sistema ter okrepiti zavedanje, da so javna najemna stanovanja razvojni potencial lokalnih skupnosti in ne njihovo breme,« je navedlo ministrstvo.
Občine in lokalni skladi bodo po novem imeli več svobode pri določanju razpisnih pogojev za oddajo stanovanj, kar bo omogočilo prilagajanje lokalnim potrebam.
Po navedbah ministrstva to pomeni, da »bodo lažje sledili svojim družbenim in razvojnim potrebam, s čimer bomo okrepili dostopnost javnih najemnih stanovanj za srednji razred, za mlade in mlade družine ter zaposlene v poklicih, ki so pomembni za lokalno okolje, hkrati pa spremembo omogočajo boljše dodeljevanje stanovanj tudi različnim ranljivim skupinam v lokalnem okolju.«
Poleg tega se bodo poenostavili postopki dodeljevanja stanovanj, kar bo pospešilo izvedbo razpisov. Pomembna novost je tudi, da bo država prevzela financiranje subvencij za ranljive skupine, kar bo razbremenilo občinske proračune.
Po navedbah ministrstva se bodo »v javnih najemnih stanovanjih postopno prilagodile najemnine, saj te danes, še posebej v starejših stanovanjih, ne omogočajo vlaganj v gradnjo novih stanovanj ter vzdrževanje obstoječega fonda.«
Oba zakona bo Državni zbor obravnaval po rednem postopku, kar odpira pot za nadaljnjo razpravo o prihodnosti stanovanjske politike v Sloveniji.
Miha D. Kovač
Portal24; Foto: Pexels