Venezuela: Vrhovno sodišče potrdilo Madurovo zmago

V četrtek je Vrhovno sodišče Venezuele potrdilo ponovno izvolitev Nicolasa Madura za predsednika države, kar je sprožilo val ogorčenja med opozicijo in njenimi podporniki. Kljub obtožbam o volilnih nepravilnostih in domnevnih goljufijah, ki jih je sprožila opozicija, je sodišče sprejelo odločitev, ki Maduru omogoča tretji mandat na čelu Bolivarske republike Venezuele.

Odločitev sodišča ni bila presenetljiva za številne opazovalce, saj mnogi menijo, da sodišče deluje kot podaljšana roka vlade. Predsednica vrhovnega sodišča, Caryslia Rodriguez, je ob razglasitvi odločitve poudarila, da sodišče “nedvomno potrjuje volilne dokumente in potrjuje rezultate predsedniških volitev 28. julija 2024,” ter dodala, da je bil Nicolas Maduro izvoljen za predsednika za ustavno obdobje 2025-2031.

Odzivi na Madurovo sporno zmago

Sama objava volilnih rezultatov v začetku avgusta, ki so Maduru zagotovila 52-odstotno večino glasov, je sprožila spontane proteste po vsej državi. Demonstracije so bile hitro in brutalno zatrte, pri čemer je po uradnih podatkih umrlo 27 ljudi, 192 pa jih je bilo ranjenih. Poleg tega je bilo aretiranih kar 2400 ljudi, kar kaže na resnost in obseg nezadovoljstva med prebivalstvom.

Nacionalni volilni svet (CNE) je kljub temu razglasil Madura za zmagovalca, vendar so se pojavili dvomi glede verodostojnosti rezultatov. CNE ni objavil zapisov volišč, saj je trdil, da je bil žrtev računalniškega vdora, kar je sprožilo dodatne pomisleke in kritike. Opozicija in številni mednarodni opazovalci menijo, da gre za manever vladajoče stranke, da bi prikrila resnične rezultate volitev.

Opozicija je namreč objavila svoje zapise, po katerih naj bi njen kandidat, Edmundo Gonzalez Urrutia, zmagal na volitvah z več kot 60 odstotki glasov. Te trditve so še dodatno zaostrile že tako napete politične razmere v državi.

Mednarodna skupnost, vključno z Združenimi državami Amerike in Evropsko unijo, ponovne izvolitve Nicolasa Madura ni priznala. Neodvisna misija Združenih narodov, odgovorna za oceno človekovih pravic v Venezueli, je v četrtek opozorila na “pomanjkanje neodvisnosti in nepristranskosti” vrhovnega sodišča in Nacionalnega volilnega sveta, pri čemer je poudarila njuno vlogo v “aparatu represivne države”. Ta dogajanja postavljajo Venezueli v negotov politični položaj, ki bi lahko imel dolgoročne posledice za stabilnost države.

[Vir: HRT]; Portal24; Foto: Wikimedia/Tiskovna služba predsednika Ruske federacije