Kamala Harris postala uradna predsedniška kandidatka demokratske stranke

Podpredsednica demokratske stranke Kamala Harris je v četrtek doživela ključen trenutek v svoji politični karieri, ko je na zadnjem večeru Demokratične nacionalne konvencije v Chicagu uradno sprejela nominacijo za demokratsko predsedniško kandidatko. Njen govor je bil označen kot največji govor njenega življenja, v katerem je predstavila svojo vizijo za prihodnost Združenih držav Amerike.

V govoru, ki je odmeval po vsej državi, se je Kamala Harris osredotočila na enotnost, gospodarske priložnosti ter potrebo po končanju vojne v Gazi. S tem se je jasno pozicionirala kot nasprotje republikanskemu kandidatu Donaldu Trumpu, ob tem pa poudarila pomen boja proti tiraniji in obrambi demokracije.

Poziv k enotnosti in gospodarskim priložnostim

V svojem osrednjem nagovoru je Harris poudarila, da bo njeno predsedovanje temeljilo na prizadevanjih za ustvarjanje enotnosti in gospodarskih priložnosti za vse Američane. Obljubila je, da bo vodila državo z mislijo na delavski razred, ki pogosto občuti težo ekonomskih neenakosti.

“Namesto Trumpovega zvišanja davkov bomo uvedli znižanje davkov za srednji razred, kar bo koristilo več kot 100 milijonom Američanov,” je dejala Harris. Ta izjava je sledila njenemu prejšnjemu tedenskemu predlogu za znižanje davkov za večino Američanov ter za uvedbo ukrepov proti dvigu cen osnovnih dobrin v trgovinah z živili.

Vendar pa se njena agenda že sooča z izzivi, saj se pričakuje odpor tako korporacij kot ameriškega kongresa, ki je že zavrnil podobne predloge, ko so ti prišli od trenutnega predsednika Joeja Bidna. Harrisova predvideva, da bo njeno predsedovanje omogočilo izgradnjo bolj pravične ekonomije, ki bo vključevala tudi gradnjo cenovno dostopnejših stanovanj za Američane.

Reševanje krize v Gazi in obramba Izraela

V svojem govoru se je Harris dotaknila tudi mednarodnih vprašanj, posebej vojne v Gazi, ki je v zadnjih mesecih zahtevala veliko nedolžnih življenj. Izrazila je zavezanost k reševanju te krize ter obljubila, da bo zavarovala Izrael in zagotovila vrnitev talcev domov.

“Zdaj je čas, da dosežemo dogovor o talcih in prekinitvi ognja,” je poudarila Harris, kar je sprožilo val odobravanja med njenimi podporniki. Hkrati pa je jasno izpostavila, da se bo vedno zavzemala za pravico Izraela, da se brani, ob tem pa delala na tem, da se konča trpljenje v Gazi in da se palestinskemu ljudstvu omogoči dostojanstvo, varnost, svoboda in samoodločba.

Kritika Donalda Trumpa in opozorilo pred nevarnostmi njegovega ponovnega mandata

Kamala Harris ni izpustila priložnosti, da bi kritizirala svojega glavnega nasprotnika Donalda Trumpa. Očitala mu je, da s svojimi politikami ne ščiti srednjega razreda, temveč uvaja davčne obremenitve ter omejuje ustavne pravice, kot je pravica do splava. Izpostavila je tudi nedavno sodbo vrhovnega sodišča o predsedniški imuniteti in tveganja, ki bi nastala, če bi Trump znova prišel na oblast.

“Samo predstavljajte si Donalda Trumpa brez zaščitnih ograj,” je dejala Harris, s čimer je opozorila na potencialne nevarnosti njegovega ponovnega mandata. Harris, ki bi v primeru zmage postala prva ženska predsednica ZDA, je volitve 5. novembra opisala kot “dragoceno, minljivo priložnost, da premagamo zagrenjenost, cinizem in bitke iz preteklosti” ter začrtamo novo pot naprej.

Medtem je Donald Trump hitro reagiral na njen govor in na družbenih omrežjih izrazil svoje nezadovoljstvo. V svojih sporočilih je kritiziral Harris, češ da “ni naredila ničesar glede stvari, nad katerimi se pritožuje”, ter jo obtožil nesposobnosti in šibkosti. Prav tako je izrazil prepričanje, da je svetovni tirani ne bodo nikoli spoštovali.

[Vir: Hina]; Portal24; Foto: Wikimedia/Bela hiša (fotografija je simbolna)