Ukrajina dobila 1,5 milijarde evrov imobiliziranih ruskih sredstev
Evropska unija (EU) je v okviru nove sheme, ki temelji na imobiliziranem premoženju Rusije, na Ukrajino prenesla 1,5 milijarde evrov. Ta shema, ocenjena na približno 210 milijard evrov, predstavlja prvi tovrstni prenos, ki temelji na sredstvih, zamrznjenih kot del sankcij proti Rusiji.
Izredni prihodki, pridobljeni iz sredstev ruske centralne banke, so bili imobilizirani zaradi sankcij, uvedenih po začetku ruske invazije na Ukrajino. Devetdeset odstotkov te finančne pomoči bo namenjenih za nakup orožja, streliva in sistemov zračne obrambe, ki jih Ukrajina nujno potrebuje za obrambo pred napadi ruskih čet na vzhodu države. Preostalih 10 odstotkov bo prispevalo k obnovi energetske infrastrukture, ki je močno poškodovana zaradi ruskih napadov.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ob tem poudarila: “EU stoji ob Ukrajini. Ni boljšega simbola ali uporabe denarja Kremlja kot narediti Ukrajino in vso Evropo varnejše mesto za življenje.” Bruselj namreč skrbi, da bi obsežno uničenje ukrajinskega električnega omrežja lahko sprožilo humanitarno krizo in nov migracijski val pozimi.
Projekt, ki je nastajal več mesecev, je maja dosegel dogovor o pravnih besedilih med državami članicami. Madžarska, ki je bila sprva glasna nasprotnica vojaške pomoči Ukrajini, je grozila z vetom, vendar so države članice našle pravno pot, da se temu izognejo. Tako je bila prejšnji mesec napovedana prva tranša v vrednosti 1,4 milijarde evrov, ki je bila zdaj posodobljena na 1,5 milijarde evrov, verjetno zaradi nihanja obrestnih mer.
Izredni prihodki
Izredni prihodki prihajajo iz Euroclear, depozitarja v Bruslju, ki ima večino imobiliziranega premoženja. Naslednji prenos bo izveden marca 2025, je sporočila Komisija.
Bistvena razlika od prejšnje vojaške pomoči je, da bo teh 1,5 milijarde evrov neposredno nakazanih v ukrajinski proračun. Prejšnja pomoč je bila vodena v okviru Evropske mirovne pomoči (EPF), ki državam članicam delno povrne stroške za orožje, podarjeno Ukrajini. Madžarska že več kot leto dni blokira EPF. Njihova blokada je povzročila ohromitev pomoči v višini 6,5 milijarde evrov in ogorčenje drugih prestolnic.
Josep Borrell, visoki predstavnik EU za zunanjo politiko, je ta zastoj opisal kot “čisto sramoten”. EU se je zato povezala z ZDA, da bi Ukrajini zagotovila posojilo v višini 50 milijard dolarjev, pri čemer bi uporabila unovčeno premoženje kot zavarovanje. Načrt napreduje, vendar tehnične podrobnosti še niso rešene.
EU redno obnavlja svoje sankcije vsakih šest mesecev. Komisija je predlagala dve možnosti za večjo predvidljivost: sredstva bodo ostala trajno imobilizirana, dokler se Rusija ne strinja, da bo Ukrajini plačala odškodnino za škodo, ali pa bodo sankcije obnovljene za daljša obdobja, na primer za 18 mesecev. Pogovori o teh možnostih so še v začetni fazi in se bodo nadaljevali po poletnem premoru. Ponovno bo potrebno soglasje vseh držav članic.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: ZelenskyyUA X