Trumpove carine vznemirjajo trge, dolar ostaja stabilen
Ameriški dolar po razmeroma šibkem prvem četrtletju leta 2025 ohranja stabilnost, medtem ko so se vlagatelji pripravljali na nov krog vzajemnih carin, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump. Hkrati je avstralski dolar ostal blizu štiritedenskega dna, saj trg pričakuje odločitev centralne banke Avstralije (RBA). Valutni trgi so bili v pričakovanju podrobnosti o carinah, ki naj bi jih Bela hiša razkrila v sredo, relativno mirni, saj so trgovci zavzeli previdno držo. Trump je v nedeljo nakazal, da bodo dajatve prizadele skoraj vse države, kar je dodatno povečalo negotovost.
Prvo četrtletje je bilo za vlagatelje turbulentno, saj je Trump že uvedel carine na aluminij, jeklo, avtomobile in vse blago iz Kitajske. Anthony Saglimbene, glavni tržni strateg pri Ameriprise Financial, je opozoril, da bi drugo četrtletje lahko prineslo še več volatilnosti. »Do zdaj je bilo zelo malo jasnosti glede ciljev teh tarif, kar bi lahko ob napovedih povzročilo večje nihanje na trgih,« je dejal. Medtem je evro ostal stabilen pri 1,082325 dolarja. Evro je v prvem četrtletju sicer pridobil 4,5 odstotka, kar je njegova najmočnejša rast od konca leta 2022, predvsem zaradi nemške fiskalne reforme, piše Reuters. Vendar nekateri vlagatelji dvomijo v trajnost tega vzpona.
Japonski jen je v torek nekoliko pridobil in dosegel 149,66 za dolar, kar pomeni skoraj 5-odstotno rast v primerjavi z dolarjem v prvem četrtletju. Razlog za to so pričakovanja, da bo japonska centralna banka (BOJ) zaradi naraščajočih obrestnih stav ponovno zvišala obrestne mere. Vendar podatki kažejo, da se je poslovno razpoloženje med japonskimi proizvajalci marca poslabšalo, kar nakazuje, da trgovinske napetosti že vplivajo na izvozno odvisno gospodarstvo.
Avstralski dolar pod pritiskom pred odločitvijo RBA
V središču pozornosti azijskih trgov je bila centralna banka Avstralije, ki je februarja prvič po več kot štirih letih znižala obrestne mere, a je nato zavzela bolj zadržan ton. Carol Kong, valutna strateginja pri Commonwealth Bank of Australia, meni, da bi lahko zadnji gospodarski podatki spodbudili RBA k bolj odločnemu sporočilu. »Če bo ton bolj golobji, bi trg lahko pričakoval znižanje obrestnih mer za 25 bazičnih točk v maju, kar bi avstralski dolar potisnilo navzdol,« je dejala. Avstralski dolar je v torek izgubil 0,26 odstotka in dosegel 0,6233 dolarja, blizu štiritedenske najnižje vrednosti 0,6219 dolarja.
Na Wall Streetu so glavni indeksi v ponedeljek pokazali mešane rezultate: Dow je zrasel za 1 odstotek, S&P 500 za več kot pol odstotka, Nasdaq pa je rahlo upadel. Poleg carin bo teden zaznamovan z gospodarskimi poročili, vključno s podatki o delovnih mestih v ZDA, ki bi lahko razjasnili, kako se ameriško gospodarstvo sooča z drugim Trumpovim mandatom. Govori predsednika Federal Reserve Jeroma Powella bi prav tako lahko ponudili vpogled v prihodnjo smer obrestnih mer. Indeks dolarja je bil v torek nižji za 0,09 odstotka na 104,09, medtem ko je britanski funt rahlo pridobil in dosegel 1,29275 dolarja. Novozelandski dolar je medtem izgubil 0,17 odstotka in se ustalil pri 0,5669 dolarja.
Portal24; Foto: Pexels