Evropske delnice sledile padcem v Aziji in ZDA
Delniški trgi po vsem svetu so v ponedeljek doživeli občuten padec, potem ko je ameriški predsednik Donald Trump namignil, da bodo nove carine, ki jih namerava objaviti ta teden, prizadele “vse države”. Grožnja poglabljanja trgovinske vojne je prestrašila vlagatelje v ZDA, azijsko-pacifiški regiji in Evropi, saj so upi, da bodo carine ciljale le na države z največjimi trgovinskimi neravnovesji z ZDA, splahneli. Trump je novinarjem na letalu Air Force One dejal: “Začeli bi z vsemi državami. V bistvu z vsemi državami, o katerih govorimo.” Te carine na uvoz v ZDA naj bi bile razkrite v sredo, ki jo je Trump poimenoval “dan osvoboditve”.
V azijsko-pacifiški regiji je japonski indeks Nikkei v Tokiu izgubil 4 odstotka, medtem ko je južnokorejski Kospi padel za 3 odstotke. Val razprodaj se je razširil tudi na Evropo, kjer je britanski FTSE 100 zdrsnil za 1,3 odstotka na dvotedensko dno, nemški DAX in francoski CAC pa sta oba izgubila po 2 odstotka. V ZDA se je Wall Street v ponedeljek odprl z močnim padcem: indeks S&P 500 je upadel za 1,4 odstotka, tehnološko obarvani Nasdaq za 2,4 odstotka, Dow Jones pa za 0,8 odstotka. “Prodajni val se širi po svetovnih trgih,” je opozoril Jochen Stanzl, glavni tržni analitik pri CMC Markets, in dodal, da carine ameriške vlade ter strah pred novimi napovedmi v sredo ustvarjajo mračno vzdušje na trgih po vsem svetu.
Zlato dosega rekordne vrednosti
Medtem ko so delnice padale, je zlato doseglo rekordno vrednost 3.128 dolarjev za unčo, saj so vlagatelji v strahu pred novimi carinami pohiteli v varna sredstva, poroča The Guardian. Larry Fink, izvršni direktor BlackRocka, največjega upravitelja investicijskih skladov na svetu, je v ponedeljek izrazil prikrito kritiko Trumpovih trgovinskih tarif. V letnem pismu delničarjem je zapisal, da je “protekcionizem vrnil s silo” in da je “skoraj vsaka stranka, skoraj vsak vodja”, s katerim je govoril, “bolj zaskrbljen zaradi gospodarstva kot kadar koli v zadnjem času”. Dodal je: “Razumem, zakaj.”
Ekonomisti svarijo, da bi lahko uvedba carin na uvoženo blago povečala inflacijo v ZDA, saj bodo uvozniki višje stroške prevalili na potrošnike, hkrati pa bi to škodilo zaupanju. Podatki iz prejšnjega petka so pokazali, da je razpoloženje potrošnikov v Ameriki ta mesec močno upadlo na najnižjo raven od leta 2022, kar je že takrat negativno vplivalo na delnice v New Yorku. Goldman Sachs je zvišal svojo oceno verjetnosti recesije v ZDA v naslednjih 12 mesecih na 35 odstotkov s prejšnjih 20 odstotkov, pri čemer so opozorili, da bi to lahko povzročilo nadaljnje izgube na Wall Streetu. Analitiki banke so strankam sporočili, da zgodovinski podatki o recesijah kažejo na približno 25-odstotno znižanje indeksa S&P 500 od nedavnega vrha, kar bi pomenilo nadaljnje 17-odstotno znižanje na raven okoli 4600 točk.
Napovedi in odzivi finančnih institucij
Švicarska banka UBS je znižala svoje napovedi za indeks S&P 500 ob koncu leta s 6600 na 6400 točk. Kljub temu je Mark Haefele, glavni direktor za naložbe pri UBS Global Wealth Management, poudaril, da po njihovem mnenju še vedno obstaja pomembna prednost za širše ameriške delnice do konca leta. Strah pred trgovinsko vojno je marca že prizadel trge, ko je Trump napovedal 25-odstotne carine na uvoz avtomobilov. Indeks svetovnih delnic MSCI je ta mesec padel za 4,5 odstotka, kar predstavlja najslabšo mesečno uspešnost od septembra 2022. Ameriški dolar je marca doživel svoj najslabši mesec v več kot dveh letih, saj je izgubil 3,5 odstotka vrednosti glede na košarico drugih valut.
Trump je konec tedna izjavil, da mu je vseeno, če bodo ameriški proizvajalci avtomobilov zaradi novih carin zvišali cene. Stephen Innes, poslovodni partner pri SPI Asset Management, je dejal, da upravljavci denarja po vsem svetu “zmanjšujejo tveganje” v svojih portfeljih ali pa preprosto “sedijo križem rok”. “Vlagatelji se ne odzivajo samo na začetne tarifne valove in neznanke glede vzajemnih carin – pravo vznemirjenje izhaja iz morebitnih drugorazrednih učinkov dolgotrajne trgovinske vojne: počasnejša svetovna rast, okrnjeni kapitalski izdatki in vse manjše zaupanje potrošnikov,” je še dodal Innes.