Trumpove carine: Macron predlaga zaustavitev naložb
Evropski voditelji so se ostro odzvali na novo uvedene carine ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki so stopile v veljavo 3. aprila 2025 in ciljajo na izvoz iz Evropske unije (EU) v Združene države. Francoski predsednik Emmanuel Macron je predlagal zaustavitev francoskih naložb v ZDA, dokler se situacija glede carin ne razjasni, medtem ko drugi evropski voditelji opozarjajo na katastrofalne posledice za svetovno gospodarstvo.
Carine, ki vključujejo 20-odstotne dajatve na izvoz iz EU in 25-odstotne dajatve na evropske avtomobile, so sprožile val kritik in pozivov k pogajanjem, da bi preprečili nevarno eskalacijo v trgovinsko vojno, piše The Guardian. Evropa se zdaj pripravlja na povračilne ukrepe, ki bi lahko prizadeli ameriške izdelke in storitve, vključno s simboličnimi izdelki, kot so pomarančni sok in motorji Harley-Davidson.
Macronova ostra reakcija in grožnja tehnološkemu sektorju
Francoski predsednik Emmanuel Macron je Trumpovo potezo označil za “brutalno in neutemeljeno” ter na srečanju s francoskimi podjetji predlagal zamrznitev prihodnjih naložb v ZDA. “Dokler ne bomo imeli jasnosti glede ameriških carin, moramo začasno prekiniti naložbe, ki so bile napovedane v zadnjih tednih,” je poudaril. Poleg tega je nakazal možnost ukrepov proti ameriškemu tehnološkemu sektorju, kjer po njegovih besedah ZDA izkoriščajo prednosti evropskega trga.
“Nič ni izključeno, vsi elementi so na mizi,” je dodal, kar nakazuje, da bi lahko Francija in EU posegli po ostrejših protiukrepih, če se razmere ne izboljšajo. Macronov odziv odraža širšo evropsko frustracijo zaradi Trumpove protekcionistične politike, ki jo mnogi vidijo kot napad na dolgoletne trgovinske odnose med ZDA in EU.
Tudi španski premier Pedro Sánchez je v četrtkovem govoru v Madridu ostro obsodil carine, ki jih je označil za “protekcionistične” in “brez primere”. “To je enostranski napad na Evropo, ki ne razlikuje med prijatelji in sovražniki,” je dejal in dodal, da vračanje k protekcionizmu 19. stoletja ni primeren odgovor na izzive današnjega časa. Sánchez je opozoril, da bodo carine prizadele milijone državljanov na obeh straneh Atlantika, saj bodo podjetja in kupna moč občutili negativne posledice.
Von der Leyen in Scholz svarita pred gospodarsko škodo
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je carine opisala kot “močan udarec za svetovno gospodarstvo” in poudarila, da bodo imele “hude posledice” za milijone ljudi. Kljub pripravljenosti EU na povračilne ukrepe je Trumpa pozvala, naj opusti konfrontacijo in se vrne k pogajanjem. “Pripravljamo se na zaščito naših interesov in podjetij, če pogajanja ne bodo uspešna,” je dejala. Carine, ki bi lahko vplivale na 70 odstotkov izvoza EU v ZDA in prinesle ameriški blagajni okoli 80 milijard evrov, so po njenih besedah nesprejemljive in zahtevajo odločen odgovor.
Odhajajoči nemški kancler Olaf Scholz je prav tako izrazil nasprotovanje Trumpovi odločitvi, ki jo je označil za “v bistvu napačno”. “To je napad na trgovinski sistem, ki je ustvaril blaginjo po vsem svetu – dosežek, ki ga je Amerika sama pomagala zgraditi,” je dejal. Francoski premier François Bayrou je dodal, da carine niso le “ogromna težava za Evropo”, temveč tudi “katastrofa za ZDA in njihove državljane”. Evropski voditelji so enotni v prepričanju, da Trumpova politika ogroža desetletja sodelovanja in gospodarske stabilnosti.
EU pripravlja povračilne ukrepe in išče rešitev
EU se zdaj aktivno pripravlja na povračilne carine, ki bi lahko vključevale simbolične ameriške izdelke, kot so pomarančni sok, modre kavbojke in motorji Harley-Davidson. Uradniki pričakujejo, da bodo te ukrepe napovedali sredi aprila kot odgovor na Trumpove carine na jeklo, aluminij in avtomobile. Poleg tega se v Bruslju vse glasneje omenja možnost ukrepov proti ameriškim storitvam, vključno s tehnološkimi velikani in bankami. Bernd Lange, vodja odbora Evropskega parlamenta za mednarodno trgovino, je dejal: “Če bomo prisiljeni stopnjevati, bomo pogledali tudi tehnološke gigante, čeprav to ni naša prva izbira.”
Italijanska premierka Giorgia Meloni je izrazila upanje, da bo mogoče doseči sporazum z ZDA in se izogniti trgovinski vojni, ki bi oslabila Zahod v korist drugih globalnih igralcev. Poljski premier Donald Tusk je carine označil za “boleč in grenak udarec”, ki bi lahko zmanjšal poljski BDP za 0,4 %, medtem ko je belgijski premier Bart De Wever svaril pred “protekcionistično norostjo, ki uničuje bogastvo”. Kljub temu je poudaril, da morajo biti povračilni ukrepi sorazmerni in premišljeni.
1,6 bilijona evrov
Trgovinski odnosi med EU in ZDA, so bili leta 2023 vredni 1,6 bilijona evrov, so ključni za obe strani. EU ima presežek v blagu zaradi izvoza avtomobilov in zdravil, medtem ko ZDA prevladujejo v storitvah zaradi svojih bank in tehnoloških podjetij. Evropski uradniki poudarjajo, da povračilni ukrepi niso maščevanje, temveč orodje za dosego pravičnega dogovora. Medtem Francija v zakulisju lobira proti ukrepom, ki bi prizadeli njeno industrijo pijač, saj Trump grozi z 200-odstotnimi carinami na francoska vina in šampanjec.
Evropa stoji pred težko odločitvijo: ali naj zaostri retoriko in ukrepe ali nadaljuje s pogajanji v upanju na razumen kompromis. Najvišji trgovinski uradnik EU Maroš Šefčovič je napovedal pogovore z ameriškimi kolegi in obljubil “umirjen in enoten” odziv, a hkrati poudaril, da EU ne bo stala križem rok, če dogovor ne bo dosežen. Medtem se napetosti stopnjujejo, svetovno gospodarstvo pa z zaskrbljenostjo spremlja razvoj dogodkov.
Portal24; Foto: Wikimedia Tiskovna služba predsednika Ruske federacije