Madžarska bo zapustila Mednarodno kazensko sodišče

Madžarska se je odločila, da bo zapustila Mednarodno kazensko sodišče (ICC), potem ko je izdala odločitev, da bo ta postopek začela ob obisku izraelskega premiera Benjamina Netanjahuja v Budimpešti. Ta odločitev je pritegnila veliko mednarodno pozornost, saj so jo označili za politično, predvsem zaradi povezave z nedavnim nalogom za prijetje Netanjahua, ki ga je ICC izdal zaradi domnevnih vojnih zločinov v Gazi.

Madžarski premier Viktor Orbán je ob Netanjahujevem obisku izjavil, da je odločitev o izstopu iz Mednarodnega kazenskega sodišča posledica prepričanja, da je ICC postal “političen forum” in ne več objektivno sodišče, kot je bilo zasnovano, piše The Guardian. Orbán je dejal, da kljub pomembnosti tega sodišča, verjame, da je njegova moralna avtoriteta izginila, saj se je preoblikovalo v orodje političnega vpliva. Izraelski premier Netanyahu je to odločitev pozdravil in jo označil za “drzno in načelno”, izpostavljajoč, da je pomembno nasprotovati tej “pokvarjeni organizaciji”.

Netanjahu je povedal, da je pomembno, da se države zoperstavijo takšnim sodiščem, ki po njegovem mnenju ogrožajo temeljna načela demokracije in prava do samoobrambe, predvsem v luči vojne v Gazi, kjer je Izrael pod ostrimi kritikami zaradi svojih dejanj.

Postopek izstopa iz ICC

Po napovedi Orbána je madžarska vlada začela postopek izstopa iz ICC. Ta postopek vključuje sprejetje zakona v madžarskem parlamentu, kjer prevladuje Orbánova stranka Fidesz, ter uradno obvestilo Generalnemu sekretarju Združenih narodov. Izstop bo začel veljati eno leto po tem, ko bo postopek zaključen. Madžarska je sicer ena izmed 27 članic Evropske unije, ki so podpisale ustanovni akt ICC, vendar je bila vedno kritična do tega sodišča, še posebej v luči njegovih postopkov, ki so včasih nasprotovali nacionalnim interesom in varovanju suverenosti držav.

Izrael in Madžarska sta sicer v tesnih političnih in gospodarskih odnosih, še posebej zaradi sorodnih stališč obeh vlad v smislu nacionalizma, suverenizma in protiglobalističnih politik. Orbán in Netanjahu se redno podpirata v mednarodnih vprašanjih in se pogosto strinjata glede nasprotovanja postopkom, ki jih vodijo mednarodne organizacije, kot je ICC.

Reakcije na odločitev Madžarske

Izraelski zunanji minister Gideon Saar je odločitev Madžarske pohvalil kot “pomembno”, izpostavljajoč, da Madžarska s tem pokazuje svojo moralno podporo Izraelu in boju za pravico do samoobrambe. Saar je v izjavi dejal, da ICC, po njegovem mnenju, ni več pravično in objektivno sodišče, saj naj bi zamenjal temeljna načela mednarodnega prava zlasti v kontekstu obtožb proti Izraelu.

Po drugi strani pa so številni mednarodni strokovnjaki, vključno z organizacijo Human Rights Watch, opozorili, da bo odločitev Madžarske “pokazala, kako daleč je Orbánova vlada pripravljena iti pri zmanjševanju zaščite človekovih pravic in vladavine prava na globalni ravni”. Liz Evenson, direktorica mednarodnega pravosodja pri Human Rights Watch, je poudarila, da je ICC kljub kritikam še vedno pomemben organ za zaščito človekovih pravic in vladavine prava.

Vendar pa je tudi zunanji minister Nizozemske Caspar Veldkamp ob tej odločitvi opozoril, da mora Madžarska, dokler bo še članica ICC, spoštovati svoje obveznosti in izpolniti zavezništva, ki izhajajo iz njene članice tega sodišča.

ICC in prihodnost Madžarske v mednarodnih organizacijah

Madžarska je, kot članica ICC, dolžna izročiti posameznike, proti katerim je izdano nalogo za prijetje. Orbánova vlada pa trdi, da takšni nalogi niso bili nikoli uradno uveljavljeni v madžarskem pravnem okviru, kar omogoča vladi, da ignorira odločbe ICC. Zdi se, da bo Madžarska, kljub članstvu v Evropski uniji, vse bolj iskanje poti, da se distancira od mednarodnih pravnih institucij, ki po njenem mnenju ogrožajo suverenost in nacionalne interese države.

Medtem ko je Madžarska že nekaj let pod Orbánovo vlado vztrajala pri svoji proti-liberalni politiki in podprla mnoge konservativne politike na mednarodnem prizorišču, se zdi, da bo ta odločitev le še okrepila njeno usmeritev proti neoliberalnim in multilateralnim institucijam ter podprla njeno izpostavljenost avtoritarnim trendom, ki jih uveljavlja Orbánova administracija.

Portal24; Foto: Zajem zaslona