Trg dela v prvi polovici leta: Močno povpraševanje po poštarjih in voznikih
V prvi polovici letošnjega leta je trg dela v Sloveniji še naprej intenzivno iskal kadre, pri čemer so bili med najbolj iskanimi poklici prodajalci, proizvodni delavci, skladiščniki in komercialisti. Posebno izstopa rekordna, kar 208-odstotna rast povpraševanja po poštarjih, kaže raziskava, ki jo je izvedla Styria digital marketplaces.
Kljub veliki ponudbi delovnih mest na zaposlitvenem portalu MojeDelo je bilo v prvi polovici leta objavljenih štiri odstotke manj zaposlitvenih oglasov v primerjavi z enakim obdobjem lani. Največ povpraševanja je bilo še vedno po prodajalcih, čeprav se je število oglasov za ta poklic zmanjšalo za deset odstotkov v primerjavi z lanskim letom. Podobno je za 15 odstotkov upadlo povpraševanje po proizvodnih delavcih. Skladiščniki so se s sedemodstotno rastjo povpraševanja uvrstili na tretje mesto, komercialisti pa so z 15-odstotnim porastom zasedli četrto mesto. Na petem mestu so se znašli vozniki kamionov, tovornjakov in osebnih avtomobilov, pri katerih je povpraševanje naraslo za 18 odstotkov.
Poklici z najvišjo rastjo povpraševanja
Med poklici z najvišjo rastjo povpraševanja so bili poleg poštarjev še komisionarji (+41 odstotkov), medicinske sestre (+29 odstotkov), administratorji (+27 odstotkov) in vozniki. Na drugi strani pa so zabeležili največji upad povpraševanja pri kuharjih (-29 odstotkov), svetovalcih v prodaji (-25 odstotkov) in natakarjih (-15 odstotkov).
Raziskava je prav tako pokazala, da med anketiranimi vlada zmerni optimizem glede brezposelnosti. Čeprav še vedno večina meni, da se bo število brezposelnih v naslednjih 12 mesecih povečalo, se je delež teh znižal s 50 na 40 odstotkov. Četrtina zaposlenih aktivno išče novo zaposlitev, vendar o tem večinoma govorijo le z najbližjimi, pri čemer kot glavne razloge navajajo željo po boljših delovnih razmerah, boljših odnosih na delovnem mestu in bolj ustreznem delovnem času. Opaziti je tudi porast samoaktualizacijskih razlogov za menjavo službe, kot so naveličanost, želja po spremembi, mobing in želja po napredovanju.
Raziskava je bila izvedena med 5. in 9. junijem na vzorcu 627 oseb, rezultati pa so reprezentativni za slovensko aktivno populacijo, staro od 16 do 65 let.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Freepik