Tone Kajzer: Kaj izvolitev novega predsednika ZDA dejansko pomeni za svet, Evropo in Slovenijo

Ameriške volitve so vedno v zgodovini pritegnile veliko pozornosti saj gre za državo, ki je imela in ima izjemno velik vpliv na globalno politično, varnostno in gospodarsko situacijo. ZDA so tudi ključna država Zahodne civilizacije, ki temelji na svobodi demokraciji in tržnem gospodarstvu, in mu vse od osamosvojitve pripada tudi Slovenija. Prav tako so ZDA ključna država znotraj obrambnega zavezništva NATO, ki zagotavlja varnost državam demokratičnega bloka.

Letošnje volitve v ZDA na katerih je, proti pričakovanju mnogih,  zmagal nekdanji predsednik Donald Trump s(m)o pozorno spremljali po vsem svetu.  Posebej v Evropi je bilo v zvezi s tem kar veliko nelagodja in celo strahu. Leva, globalistično naravnana politika in mainstream mediji so Trumpa namreč označevali za skrajneža, celo fašista, katerega izvolitev naj bi za svet in posebej za Evropo pomenila nekaj slabega.

Skladno s tem so tudi ljudje v večini evropskih držav, zanimivo, da posebej tukaj na Severu Evrope, kjer trenutno živim, izkazovali izrazito naklonjenost njegovi protikandidatki Harrisovi. Slednje je bilo po ocenah poznavalcev predvsem posledica “strašenja” pred Trumpom s strani večine mainstream medijev v Evropi, in tudi v Sloveniji, kjer pa je bilo po raziskavah javnega mnenja vendarle zaznati višjo podporo Trumpu kot v ostalih državah članicah EU.

Demokracija deluje

Na letošnjih volitvah v ZDA, kjer je kot vemo zmagal predsednik Trump, se je dejansko pokazalo, da demokracija deluje, in da anketam, ki bolj kot merijo, skušajo ustvarjati javno mnenje, pač ne smemo zaupati. Sporočilo, ki ga je s tem dobil ves svet, vključno z Evropo in Slovenijo je seveda, da se obdobje dominantnih medijev, ki zagovarjajo partiukularne politične, izrazito leve narative, zaključuje, ali kot je na platformi X zapisal Elon Musk, ki je tudi aktivno podprl Trumpovo kandidaturo, sedaj smo vsi medij.  

Analitiki se strinjajo, kar sem že pred volitvami v ZDA, kjer sem živel in delal več let, in imam tudi veliko stikov v političnih krogih in prijateljev, napovedal tudi sam, da je Trump zmagal predvsem zato, ker je Ameriko postavil na prvo mesto, in Američanom ponudil jasno alternativo obstoječi globalistično elitistični in aktivistični politiki. Pri tem so bila v ospredju predvolilnih debat v ZDA seveda vprašanja, ki se tičejo varnosti, in so povezana tudi z nezakonitimi migracijami, in vprašanja, ki se tičejo gospodarstva, tudi v povezavi z zelo ideološko naravnanimi zelenimi politikami, in vplivajo na življenjski standard vsakega Američana.  Na zunanjepolitičnem področju pa je Trump ponovil, da bo ustavil vojno v Ukrajini in Bližnjem vzhodu, in napovedal zaščito ameriških interesov z uvedbo carin.

Kaj lahko torej pričakujemo po 20 januarju prihodnje leto?

Kaj lahko torej pričakujemo po 20 januarju prihodnje leto, ko bo predsednik Trump tudi uradno zaprisegel. Se bodo uresničile napovedi, da bo Trump ustavil rusko agresijo na način, da bo Ukrajini odtegnil vojaško pomoč, odstopil od Pariškega podnebnega dogovora, izstopil iz multilateralnih organizacij, in da bo Kitajski in tudi Evropi uvedel visoke carinske dajatve?

Osebno ocenjujem, kar nakazuje tudi sestavljanje ekipe, ki bo od prihodnjega leta vodila ameriško administracijo, da Amerika ne bo pustila na cedilu Ukrajine in Evrope, kjer poteka največji vojaški spopad po Drugi svetovni vojni. Bo pa seveda prihod Trumpa v Belo hišo seveda pospešil proces krepitve evropskih obrambnih kapacitet. Skratka Evropejci bomo morali za varnost nameniti več. In to sporočilo je izjemno relevantno za Slovenijo, ki mora okrepiti lastne obrambne sposobnosti in verodostojnost članice zavezništva NATO.

Prav tako bo zmaga Trumpa na ameriških volitvah po mojih ocenah prinesla konec vojne na Bližnjem vzhodu, in skozi nadaljevanje procesa sklepanja Abrahamovih sporazumov Izraela z vsemi arabskimi državami, in sankcioniranjem Irana, tudi več stabilnosti v regiji.

Carine

Napovedane carine, ki jih bo kot vidimo predsednik Trump morebiti uvedel celo v primeru Mehike in Kanade od koder v ZDA prihaja največ nezakonitih migrantov, in uporabil za zaustavitev le-teh, bodo očitno sprožile določene procese, ki bodo zagotovo vplivali tudi na dogajanje v Evropi. Prav tako bodo lahko morebitne carine na kitajsko blago vplivale na ravnanje Kitajske, ki izdatno podpira rusko agresijo v Ukrajini, kupuje večino iranske nafte in tako omogoča financiranje terorističnih gibanj tipa Hezbolah in Hamas, in skuša rahljati mednarodno pravni red.

Seveda se lahko delno strinjamo tudi z analitiki, ki trdijo, da se bodo globalistične t.i. woke elite, ki so z zmago Trumpa izgubile podporo v ZDA sedaj z njihovimi politikami utrdile v Evropi, in da se bodo odnosi med ZDA in Evropo zaostrili morebiti celo v smeri trgovinskega konflikta, kot je bilo to v času Trumpovega prvega mandata. Osebno se s temi napovedmi ne strinjam, saj tudi ZDA ni v interesu, da povečuje strateško izpostavljenost celotnega Zahoda z ustvarjanjem notranjih konfliktov. Za preprečevanje trgovinskih sporov imamo tudi mehanizem t.i. Trgovinsko-tehnološki svet, ki ga bomo lahko uporabili v primeru nesoglasij.

Zmanjševanje birokracije

Bo pa zmaga predsednika Trumpa, ki je kot vemo med drugim napovedal tudi zmanjševanje birokracije, zagotovo pospešila določene samorefleksijske procese tudi v državah članicah EU, kjer se je po letošnjih volitvah v Evropski parlament okrepilo zavedanje, da moramo utrditi evropske korenine in naše vrednote. V tem smislu seveda ne gre pričakovati, da bodo evropsko-ameriški odnosi pod Trumpom potekali povsem brez nesoglasij, ob zavedanju, da smo del skupnega transatlantskega prostora, ki temelji na skupnih vrednotah demokracije, svobode in tržnega gospodarstva.

Zmaga predsednika Trumpa, kjer Slovenci seveda še s posebnim ponosom čestitamo zaradi prve ameriške dame, Slovenke Melanije Trump, tudi za Slovenijo nenazadnje predstavlja dobro lekcijo demokracije in tudi poslovno priložnost. Zavedajmo se, da svoboda govora in delujoča pravna država predstavlja temelj demokracije, in  da informacije, in javno mnenjske raziskave, ki nam jih servirajo dominantni mediji niso vedno verodostojne. In potrudimo se, da skozi okrepljeno gospodarsko in tehnološko sodelovanje z ZDA, kjer smo v času mojega mandata kot veleposlanika v ZDA vzpostavili tudi strateški politični dialog med državama, utrdimo temelj prijateljstva ter zavezništva med državama.