Štirje poslanci NSi v predkazenskem postopku
V poslanski skupini NSi so v preteklih dneh potrdili, da so se štirje njihovi poslanci, in sicer Janez Žakelj, Jožef Horvat, Jernej Vrtovec in Matej Tonin znašli v predkazenskem postopku zaradi domnevne zlorabe položaja, poroča 24ur. Predsednik stranke Matej Tonin je na novinarski konferenci pojasnil, da očitki izhajajo iz njihovega glasovanja na seji Komisije Državnega zbora za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs), kjer so odredili nenapovedan nadzor na policiji. Nadzor je bil po Toninovih besedah izveden zakonito, zaradi indicev o nezakonitem prisluškovanju posameznikom brez sodnih odredb.
Tonin je poudaril, da je Knovs ravnal v skladu z zakonom o parlamentarnem nadzoru obveščevalnih in varnostnih služb. “Zdi se nam absolutno nesprejemljivo, pritlehno, da del vladnih spletkarjev zlorablja policijo za politične obračune z opozicijo in to na točkah, kjer je opozicija delala v skladu z zakonom,” je dejal. Prepričan je, da primer na sodišču ne bo obstal, a vidi v njem poskus vlade, da opozicijo zaposli z irelevantnimi temami in troši davkoplačevalski denar.
Očitki o političnem obračunavanju
Po poročanju 24ur je predsednik Knovsa Janez Žakelj zatrdil, da je bil nadzor izveden po vseh pravilih in da je komisija dolžna ukrepati, če državljani poročajo o nezakonitih preiskovalnih ukrepih. “Dolžnost Knovsa je, da opravi nadzor, če ji katerikoli državljan sporoči, da ima občutek, da se nad njim izvajajo nezakonite preiskovalne ukrepe,” je dejal Žakelj. Ob tem je zanikal, da bi člani Knovsa seznanjali lastnike telefonskih številk z ugotovitvami nadzora, in dodal: “Člani Knovsa o ugotovitvah nadzora niso seznanjali lastnikov telefonskih številk. Za sebe lahko stoodstotno trdim, drugi pa so mi to tudi zagotovili.
Jernej Vrtovec je izpostavil širši problem, saj meni, da trenutna vlada uzurpacijo policije in drugih institucij uporablja za zmanjševanje moči nadzornih organov. “Cilj te poteze policije zoper zakonito delo Knovsa ni nič drugega kot uničiti ali pa politično umoriti opozicijsko NSi, ki opozarja na nepravilnosti, ki jih počne vlada,” je poudaril.
Nadzor na Generalni policijski upravi je Knovs izvedel novembra lani po izbruhu afere Dars, ko so zahtevali vpogled v prikrite preiskovalne ukrepe in morebitno prisluškovanje vpletenim. Po poročanju 24ur je Žakelj sprva trdil, da so nadzor sprožile anonimne prijave z navedenimi telefonskimi številkami, kasneje pa govoril o zaščitenem viru. To je sprožilo dvome, saj naj bi po poročanju 24ur prijave, ki bi upravičevale nadzor, sploh ne obstajale.
V koaliciji so dejanja Knovsa označili za politično zlorabo, v SDS pa so menili, da je bil nadzor izveden nespretno. Tonin je napovedal, da bo NSi o domnevnih zlorabah represivnih organov obvestila evropske institucije. Primer odpira vprašanja o delovanju nadzornih institucij in morebitnih političnih pritiskih, ki bi lahko ogrozili pravno državo.
Portal24; Foto: Matija Sušnik DZ