Številne šole nezadovoljne z obveznim razširjenim programom

Nadomeščanje podaljšanega bivanja z razširjenim programom, ki bo do leta 2028 postopoma uvedeno v šolah, sproža burne odzive. Minister Vinko Logaj je določil 80 šol, ki bodo s septembrom začele izvajati novost. “Razširjen program je neobvezen za učence, šola ga je pa obvezana ponuditi,” je poudaril Logaj na posvetu ravnateljev v Laškem, kjer je dodal, da želijo preprečiti, da bi otroci po pouku “na igrišču ostali prepuščeni sami sebi”. A šole opozarjajo na težave.

Ravnateljica OŠ Lava Marijana Kolenko pravi: “Še najmanj težav je na vsebinskem področju. Medtem ko se je zelo veliko težav res pojavilo tako pri organizacijskem in kadrovskem pokritju.” Po poročanju MMC RTV SLO podobne izzive občutijo tudi druge od 144 šol v pilotnem projektu. Šole, ki septembra vstopajo v sistem, niso navdušene. Nina Triller z OŠ Kolezija meni: “Nisem prepričana, da gre za veliko dodano vrednost. Seveda pa že vrabci čivkajo, da imamo v šolstvu težave s kadrovsko zasedbo.”

Logaj obljublja milijone evrov za reševanje kadrovske stiske, vključno s plačilom študija in usposabljanj, a priznava, da rešitve ne bodo hitre. Po poročanju MMC RTV SLO ravnatelji dvomijo, ali bo to dovolj. Dve tretjini otrok sicer za obšolske dejavnosti porabi uro dnevno, za šolske obveznosti pa do tri ure, kar razširjeni program želi smiselno dopolniti – a le, če bo izvedba uspešna.

Portal24; Foto: Freepik