Minister Mesec o romski problematiki: Neobiskovanje šole kot zanemarjanje otrok

V Novem mestu je potekala seja medresorske delovne skupine za obravnavo romske problematike, kjer je minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec predstavil sveženj ukrepov za izboljšanje položaja Romov v Sloveniji. Predlogi zajemajo vključevanje romskih otrok v vrtce in šole, urejanje romskih naselij, zaposlovanje Romov ter okrepljeno sodelovanje med institucijami, piše MMC RTV SLO. Minister je poudaril, da gre za celovit pristop, ki naj bi dolgoročno prispeval k reševanju izzivov, s katerimi se srečuje romska skupnost.

Eden ključnih ukrepov zadeva šolanje in predšolsko vzgojo. Mesec je izpostavil, da bi lahko neobiskovanje vrtca eno leto pred vstopom v osnovno šolo ali izostajanje iz šole obravnavali kot zanemarjanje otroka. “Šole bomo z zakonom obvezali, da bodo sprotno obveščale centre, če otrok ne prihaja v šolo, center pa se bo moral odzvati. In če bo ugotovil, da otrok ne prihaja v šolo, ker ga v šolo ne pošljejo starši, bo lahko zaključil tudi, da gre za zanemarjanje otroka,” je dejal minister. Po poročanju MMC RTV Slovenija novela zakona o vrtcih, ki je že v javni razpravi, predvideva obvezno vključevanje romskih otrok v vrtec eno leto pred šolo. Če starši otroka, starega pet let, do 30. septembra ne vpišejo v vrtec, bo občina o tem obvestila center za socialno delo.

Krajši programi in izzivi segregacije

Občine z romskimi naselji bodo morale spodbujati vključevanje otrok v vrtce in določiti, kateri vrtci bodo izvajali krajši program v obsegu 240 ur. Mesec si želi, da bi romski otroci obiskovali redne javne vrtce: “Da ne delamo segregacije že v vrtcu.” Dodal je, da se bodo morali o tem temeljito pogovoriti z občinami, država pa bo financirala dodatne zmogljivosti, če jih bo primanjkovalo. Po poročanju MMC RTV Slovenija je cilj zagotoviti enake možnosti že v zgodnjem obdobju.

Na področju zaposlovanja Romov že poteka program Romski vzor. Država delodajalcem ponuja usposabljanje Romov za delovna mesta, ki jih ti potrebujejo, subvencionira zaposlitev in zagotavlja mentorstvo prek zavoda za zaposlovanje. “Da jim tako pomaga privzgojiti delovne navade,” je pojasnil Mesec. Ta teden bo v javno razpravo šel tudi spremenjen zakon o romski skupnosti, ki ga še dopolnjujejo. Minister je poudaril, da predlagane rešitve niso dokončne in jih bodo po posvetovanjih z Romi, župani in drugimi še prilagodili.

Predsednik Foruma romskih svetnikov Darko Rudaš je sveženj ukrepov pozdravil: “Sveženj bo prispeval k dvigu izobrazbe Romov in njihove zaposljivosti ter zmanjševanju kriminala.” Dodal je, da bo za uspeh potrebno sodelovanje države, občin in romske skupnosti, ki mora odigrati glavno vlogo. Po poročanju MMC RTV Slovenija so nekateri ukrepi že v teku, medtem ko drugi čakajo na javno razpravo in morebitne spremembe. Mesec je zaključil, da je cilj izboljšati položaj Romov, a bo to zahtevalo čas in skupen napor vseh vpletenih.

Portal24; Foto: Danijel Kovačič UKOM