Starmer: Tolpe tihotapcev ljudi je treba obravnavati kot teroriste

Britanski premier Keir Starmer bo danes na mednarodnem vrhu o organiziranem migracijskem kriminalu v Londonu pozval k ostrejšemu pristopu do tihotapcev ljudi. V nagovoru predstavnikom iz več kot 40 držav bo poudaril, da je treba tolpe, ki omogočajo nedovoljene migracije, obravnavati kot teroriste, poroča The Guardian. Starmer, ki je pred več kot desetletjem kot direktor javnega tožilstva sodeloval pri čezmejnih operacijah proti terorizmu, bo svetovne voditelje pozval k enakemu sodelovanju pri zaustavljanju kriminalnih združb. Te so po njegovem mnenju odgovorne za naraščajoče število prehodov majhnih čolnov čez Rokavski preliv, ki letos dosega rekordne vrednosti.

Vrh, ki ga gosti Združeno kraljestvo, je del prizadevanj vlade za zmanjšanje nedovoljenih migracij z bojem proti organiziranemu kriminalu. Starmer bo v svojem govoru izpostavil uspehe iz preteklosti, ko je kot tožilec pomagal preprečiti teroristične napade, kot je poskus razstrelitve letal nad Atlantikom, in storilce privedel pred sodišče. “Verjamem, da bi morali organizirani kriminal priseljencev obravnavati na enak način,” bo dejal. Dodal bo, da je ključ do uspeha v združevanju virov, deljenju obveščevalnih podatkov in usklajenem delovanju na vseh stopnjah tihotapskih poti. Kljub temu statistika kaže, da trenutni pristop še ni prinesel želenih rezultatov, saj je število prehodov čez Rokavski preliv letos preseglo skupno število iz prejšnjih treh let.

Novi ukrepi in mednarodno sodelovanje

Ob začetku vrha bodo ministri napovedali vrsto novih ukrepov. Vlada bo namenila 30 milijonov funtov za boj proti globalnim trgovskim potem in tokovom nezakonitega denarja, ki podpirajo tihotapske mreže. Dodatnih 3 milijone funtov bo prejela kronska tožilska služba za krepitev mednarodnega dela. Na vrhu bodo prisotni uradniki iz držav, kot so ZDA, Vietnam, Irak in Francija, ter predstavniki tehnoloških podjetij, kot sta Meta in TikTok, ki bodo razpravljali o preprečevanju spletne promocije tihotapljenja ljudi.

Notranja ministrica Yvette Cooper je v nedeljo napovedala tudi spremembe zakonodaje o zaposlovanju. Podjetja, kot so restavracije, brivnice in kozmetični saloni, bodo kaznovana, če bodo zaposlovala delavce brez veljavnih vizumov, ne glede na to, ali gre za redno zaposlene ali izvajalce. Cooper je za BBC izrazila zaskrbljenost nad zlorabo osmega člena zakona o človekovih pravicah, ki ščiti pravico do družinskega življenja in ga migranti pogosto uporabljajo za pridobitev dovoljenja za bivanje. “Preverjamo to področje, da zagotovimo učinkovitost sistema priseljevanja in azila,” je dejala

Kljub opustitvi prejšnjega načrta za deportacije v Ruando in osredotočenosti na čezmejne ukrepe število prehodov majhnih čolnov še naprej raste. Letos je Rokavski preliv prečkalo že več kot 5000 ljudi, kar je najhitrejši dosežek tega praga doslej. Cooper je delno okrivila vreme, saj mirni dnevi omogočajo več prehodov, a poudarila, da je pravi razlog močan vpliv kriminalnih združb. Uradniki sicer izpostavljajo uspehe, kot so nedavne aretacije tihotapcev v Združenem kraljestvu in obsodbe v Belgiji, vendar problem ostaja nerešen. Starmer in Cooper vztrajata, da je mednarodno sodelovanje edina pot do dolgoročne rešitve.

Portal24; Foto: Wikimedia/Kirsty O’Connor/ No 10 Downing Street